Milyen a közszférában dolgozni? Az alacsony fizetést a laza munka és a kevés túlóra kompenzálja? Vagy más oka van amiért ennyiért vállalnak munkát emberek?
"Az alacsony fizetést a laza munka és a kevés túlóra kompenzálja?"
Pontosan.
"Vagy más oka van amiért ennyiért vállalnak munkát emberek?"
Máshova nem veszik fel őket.
Na és milyen az a laza munka?
Most nem arra gondolok aki a kormányablakban gürcöl mert azt nem irigylem tőle. Hanem azokra akik ilyen olyan osztályon ügyintézők vagy hasonlók.
@Előző: de, felvesznek minket máshova is, fölösleges általánosítgatnod. Nem könnyebb a mi munkánk se, intézményfüggő a fizetés, a hangulat és a rugalmasság is (ugyanúgy, mint versenyszférában sincs két egyforma cég).
@Kérdező: én azért választottam a hivatali életet (másodjára), mert visszahívtak. Versenyszférában kezdtem pályafutásomat, pörgés, kötelező túlóra, szivatások, főnökség nemtörődömsége, elmaradt szabadságok, behívások szabadnapokon, stb. jellemezte. Közszférába eközben nagyon nehéz elhelyezkedni, megfelelő protekció nélkül nem is nagyon méltatnak interjúztatni.
Először én is keveseltem a pénzt, visszamentem a versenyszférába, de rossz döntés volt. Rájöttem, hogy hiába a több pénz, ha egyszerűen rossz lesz tőle a lelki békém. Dolgoztam, tűrtem, végül a hivataltól kaptam hívást, hogy jó lenne, ha mégis ott dolgoznék (jobb fizetésért + zsír év végi jutalomért). Visszamentem és mégegyszer ki nem teszem innen a lábam önszántamból az biztos.
Meg kell még említenem egy nagy pozitívumát a közszférának: kiszámíthatóság. Ha beteg vagy, táppénz. Ha szabira akarsz menni, kiveszed. Ha szülni fogsz, szülésszabadság kifogások/kirúgások nélkül. Ha túlóráztál, el lesz számolva. És olyan nem is létezik itt, hogy nem jelentenek be.
Közszférában dolgozom a fizetés az siralmas,de a munka valóban nagyon laza és túlóra itt nem létezik, teljesen stresszmentes söt nagyon is szeretek itt dolgozni,bejelentéssel meg szabadsággal sincsenek problémák. Nehéz bekerülni és amúgy az alacsony fizetés ellenére se akar senki sem váltani.
Én akkor tudnám csak elképzelni hogyha rendesen megfizetnének versenyszférában de a valóság az hogy négyszer annyi munkáért sem jár sokkal több errefelé vidéken,csak a rendkivül piacképes tudás birtokában van értelme versenyszférába lépni amúgy az embert semmibe se nézik és max 50 ezer extra nettoért az egész életünket elvárnák. Nem éri meg,közszféra marad így
Pályám elején 4 évet dolgoztam közfszérában. Szerencsésnek mondhatom magam, hogy sikerült átlépnem az üzleti szférába. A legrosszabb rémálmomban ne térjen vissza ez az időszak. Aki ennél tovább marad, annak az álláspiaci értéke 0/0 ipari környezetben.
Azért nem tudnak váltani a köztisztviselők, mert nincs meg az a tudásuk amire egy termelő vállalatnál szükség van, és olyan szokások rögzülnek be (aktatologatás, proaktivitás hiánya, folyamatos furkálódás, laza munkafegyelem ) amit egyetlen multi sem tolerál. Ráadásul élvezik egymás fúrását b..szogatását legalább napi 2-3 órában.
Ezért kénytelenek ennyi pénzért dolgozni és kihasználni a rendszer adta lehetőségeket a munkakerülésre. Ezért nem lehet egy ügyet normális időn belül elintézni.
Az elmúlt 15 évben több multinál dolgoztam.
Mindenhol volt minden évben tisztességes fizetésemelés, az utolsó napig megkaptam a szabadságom, akkor amikor én akartam, a túlórákat (nem volt jelentős ) az utolsó fillérig kifizették vagy lecsúsztam rugalmas munkaidőben. Minden hónapban lehetőségem van néhány nap otthoni munkavégzésre (home office). Ha családi probléma miatt nem tudtam bemenni nem harapták le a fejem.
Elvárják az aktivítást a folyamatos fejlesztési javaslatokat és el is fogadják azokat.
Fejlesztőmérnökként kezdtem 2007-ben br. 150e-es fizetés, cserében H-P 7:10-18:20-ig dolgoztam, tehát 5-kor keltem és 19:50-re értem haza, szombatonként már a 16:20-assal jártam haza.
Havi 4-5 napot másik telephelyen voltam, hajnal 1-2 körül értem haza és 4:50-kor keltem.
Váltottam 2009-ben új fizetés br. 180eFt, a feladatköröm hetente változott, szombatonként nem kellett dolgozni, napi 9-10 órát voltam a munkahelyen, de olyan gépet adtak, amiben pl. nem volt vincseszter, 3 hónapig szerelték. A jelentéseket otthon a munkaidő után írtam, főképpen hétvégente.
Tele volt a hócipőm az egésszel, keresgéltem állást, de válság volt, hiába vettek volna fel 8-9 helyre, mindenhol ilyen hatalmas fizetések voltak, ráadásul a szokásos költözés, albérlet, család, stb.
Anélkül, hogy találtam volna másik helyet terveztem, hogy felmondok a hónap végén, de megelőztek és 2 nappal korábban elém rakták a közös megegyezéses papírt, a felmondási időt nem kellett ledolgozni, de a bérezést megkaptam rá, ráadásul kaptam 4 havi bért :)
Miért kaptam ennyi extra kilépési juttatást?
A legutolsó munkaköri leírásnál én lettem egy projekt felelőse, amiről már mindenki tudta, hogy BUKTA.
Két nappal az után, hogy aláírtam 30mFt-os bírság, működésképtelen fejlesztések, a felelős már nem dolgozik itt, így nem hullottak vezetői fejek a homokba!
Másfél évig semmi visszahívás interjúra, pedig jelentkeztem mindenhova pl. TESCO árufeltöltő, mosogató, takarító, utcaseprő, tehát minden meghirdetett állásra és nem csak a mérnöki pozíciókra!
2010 decemberében erdészeten sikerült segédmunkásként elhelyezkedni, reggel 6-tól este 8-ig, erre napi nettó 8500Ft-ot fizettek, 40 napig toltam szabi nélkül.
Igen én is tudom 15 napnál többet nem lehet dolgozni adott cégnél egyszerűsített foglalkoztatásban, 3 céggel volt leszerződve az erdészet, így azonos brigáddal mehetett folyamatosban a kitermelés.
Utána utcaseprő+hólapátoló voltam a tél után benzinkutas voltam pár hónapot, majd fóliasátorban szedtem paprikát, paradicsomot és uborkát, 3 hétig folyószabályozásnál termeltünk ki fát, bozótost tisztítottunk, stb.
2011 végén felvettek közmunkára (Örültem neki, mint majom a farkának, nem viccelek tényleg boldog voltam!) a körbevezetésig jutottam el, másnap gépkezelőnek egy műanyagos céghez 3 napig voltam itt.
A legelső munkahelyem megkeresett, hogy szeretnék, ha visszamennék hozzájuk, fizetési ajánlat br. 180e és megígérték, hogy a túlórákat fizetni fogják, közben visszajeleztek egy másik helyről is, hogy felvesznek és szeretnék, ha a jövő héten kezdenék, ajánlatuk br. 168eF, így lettem alkalmazott a közszférában :)
Jelenleg a fizetés minimálbér, megegyezés szerint heti 4 napot dolgozok H-Cs, az összes péntekem szabad és ez nem csökkenti a rendelkezésre álló szabadnapjaim számát.
Az elmúlt 8 évben 14 alkalommal talált meg fejvadász, de gyenge fizetést ajánlottak, csak 30-50%-al magasabbat.
Igen tudom ez br. 100e-es növekedést jelentene és lusta disznó vagyok, amiért nem hagyom hátra a családomat és bérelek szobát, vagy ágyat egy másik városban.
25 év versenypiacon.
Imádtam ott dolgozni, vagy lazaság, vagy turbó munka, nem volt unalmas, viszont a fizetés szánalmas volt (emelgették a minimálbérre és annyit is fizettek). 1 hétnél több szabadságra soha nem tudtam menni, mert határidő határidő hátán, nem volt helyettesítőm. Túlóra nulla, minden hivatalosan ment, majd végelszámolták a céget.
Azóta közszféra, egyenletesen sok munka, komoly felelősség. Itt a versenypiachoz képest jól keresek, 5 éven belül előrelépési lehetőség is volt. Minden hivatalos, túlóra akkor van, ha muszáj, ez valóban rendkívüli munkavégzésnek számít, nem pedig állandóan, ahogy a gyárakban értelmezik a "rendkívüli munkavégzés" fogalmát. Betegség, gyerek, ingázás, egyéb magánjellegű problémák nem okoznak akadályt. Hétvége mindig biztosított.
Viszont napi szinten megy az "unatkozók körében" a furkálódás, szemétkedés. Talán ez az egyetlen, amiért nem szeretek itt dolgozni, valamint a napi szintű idegi feszültség. Jobban elfáradok tőle, mintha kapálnék egész nap.
Simán hívnak vissza a versenyszférába azok, akik ismerték az ottani munkámat. Nekem viszont kellenek a fix hétvégék, a több hetes szabadságok, stb....
Ahány ember, annyi történet, nem lehet általánosítani.
A közszférában is vannak, akik szó szerint "güriznek", az egyebek (csókos, rokon stb.) pedig lógatják a lábukat. A versenyszféra is hasonlóan működik, hidd el!
Fizetés borzalmas (140 nettó tanárként), semmi cafeteria vagy plusz juttatás.
Túlóra rengeteg van, nagy a tanárhiány, sok a helyettesítés, de addig ügyeskedtek a szabályozással, amíg elérték, hogy ne kelljen kifizetni.
És itt most nem csak a plusz órákra fondolok, hanem amikor hétvégi programokra kell kísérni a diákokat, hajnali folyosói ügyelet, napközbeni ügyeletek, órákra készülés, szülői értekezletek, fogadóórák, tantestületi értekezletek, dolgozatjavítások, adminisztráció, munkaközösségi megbeszélések, programok és ünnepélyek szervezése, versenyfelügyelet, versenyekre kísérés, ...
Kiszámoltam, ezekez is beleszámítva a heti 50 munkaóra mindig megvan.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!