Mi az oka, hogy Magyarországon kevés cég kínál junior menedzseri programokat?
Főleg Németországról tudok nyilatkozni.
Van egy volt szaktársam, aki kiment és az MSC-t ott végezte.Ott nagyon sok a junior menedzseri program, válogatni lehet közöttük.
A lényege, hogy a frissen végzett vagy pár év tapasztalattal rendelkező diplomásokat, főleg gazdasági, műszaki diplomásokat kiképezik vezetőknek.
Ez annyiból áll, hogy sokat kell utazniuk, a cég különböző telephelyeire, külföldre és tanulni, ott dolgozni.Aztán, a végén van egy komoly teszt, ahol vizsgálnak mindent, döntés milyenségét, gyorsaságát, reakciókat...stb.Ha megfelelt, akkor hivatalosan menedzser.
A volt szaktársam végigcsinálta és egy nagyon jó, középvezetői munkaköre, felelősséggel, kihívással.Nagyon jó juttatási csomaggal (cégautó, extra EÜ...stb).
Jellemzően Magyarországon is a német cégek csinálnak ilyen programot, de annak ellenére, hogy sok a német cég itt, az ilyen programok meglehetősen ritkák.
Főleg a kereskedelmi üzletláncok (Aldi, Lidl) hirdet ilyen programot,Illetve, a Bosch.
Márpedig, a világon a német cégek a legversenyképesebbek közé tartoznak, szóval ez a program nem rossz.
Ez engem is érdekel.
Lehet,mert nem annyira nyitottak itt az emberek még erre,karrierépítésnek nem igen van itthon nagy kultúrája.
Mert Németországban menedzserek kellenek, Kelet-Európát meg gyártósori összeszerelő üzemnek tartják, annak kb. teljes népességével együtt.
Majd ők tesznek ide menedzsereket otthonról, ha az kell.
2#
Akikről a kérdésben szó van, ők nem felső vezetők.Akikről te beszélsz, akiket Magyarországon vezetnek egy külföldi céget, ők ügyvezetők.
Akikről a kérdésben szó van, ők középvezetők, egyes helyeken osztályvezető néven futnak.Van költséghelyük, meghatározzák a budgetet....stb
Jó, de ilyet pl. a Tesco is csinál, és úgy általában mind emberileg senkik ott, akiket kiemelnek (pl. kasszasorból) osztályvezetőnek, mind a felelősségi körük behatárolt.
Mert úgyis majd jönnek a regionális főmuftik Angliából, aztán ők eldöntik, hogy még elműködik-e ilyen emberekkel is a cég, nem túl nagy-e a hiány, vagy át kell helyezni ezeket vidékre és új kocsitologatókat előléptetni, akiknek próbálják megmondani, hogy hogy csinálják.
Sztem a németek ugyanezt csinálják, és azok a menedzserek, akiket ilyen kelet-európai supervisornak lehelyeznek, azok ezt sorscsapásként élik meg. Mert persze ők meg Németországban akarnak menedzserek lenni, csak hát ott van elég. Sztem ezeket pont ilyen kiküldetéses melóra képzik ott nagy számban.
Nem olyan osztályvezetőre gondoltam, akik a Tescoban vannak.
Hanem mondjuk pénzügyi osztályvezető=pénzügyi menedzser.
HR osztályvezető-HR menedzser vagy konstrukciós vezető...stb
Igen, de a hozzászólásom lényege az, hogy szerintem ezeknek csak egy kis része tud Németországban elhelyezkedni. Bár ki tudja, Németország nagy, viszont ott is a fizikai munkásokból van hiány, nem a menedzserekből.
Németországban sok multinacionális cég van, ott működik az anyavállalat, és ezek szeretnek a "gyarmatra" is kiküldeni saját embereket, akik ott a helyi főnökök lehetnek. Audi, BMW, Siemens, a Mátrai Erőmű volt tulajdonosai, Wolkswagen.. soroljam?
Ezek egyszerűen azt mondják a Csehországban, Magyarországon, Szlovákiában, Bulgáriában stb. működő összeszerelő üzemeiknek, hogy na, küldöm Hanst, ő lesz a HR vezető és majd érvényesíti ott a mi szempontjainkat. Kérem a fentiek szíves tudomásulvételét... Hansnak meg mondja, hogy na, menjél, téged választottunk (vagy mondjál fel, majd küldünk mást).
Németország ezt megcsinálhatja, mert van sok multi cége, ahová el tudja helyezni az ilyen embereket, ha otthon nincs rá szükség.
Magyarországon minek képezzenek még több ilyet, mikor egyrészt diplomásból van elég, másrészt ha van is, akkor is lehet, hogy külföldről tesznek egyet a fejükre, másrészt meg nekünk lassan egy fogpiszkálógyárunk sincs mert mindent eladtunk, nemhogy külföldi leányvállalataink ahová el tudnánk helyezni a "fölösleget"?
Nem kell.
Alapvetően más a szemléletmód.
Németországban a legtermészetesebb dolog, hogy egy vállalkozó, ha a vállalkozás elbírja, akkor felvesz egy menedzsert, aki onnantól kezdve intézi a vállalkozás napi ügyeit, így a tulaj visszább tud lépni. Ha szükség van egy bármilyen szintű menedzserre, akkor gond nélkül felvesznek valakit, aki talán az iparágban sem dolgozott egy percet sem, de az első pillanattól fogva megbíznak benne, hogy az illető jó munkát fog végezni.
Magyarországon a legtöbb vállalkozó a saját gyerekének nem meri átengedni az irányítást, annyira nem bíznak senkiben, pláne nem egy kvázi vadidegennek. Ha szükség van a szervezet bármely szintjén egy menedzserre, első körben megpróbálnak kinevezni valakit, de ha ez nem megy, akkor is inkább egy korábbi munkavállalót hívnak vissza, vagy egy teljesen random, de már régóta ott dolgozót neveznek ki, konkrétan 0 vezetői kompetenciával, külsőst addig nem vesznek fel, amíg nem ég a ház, mert az úgyis csak meg akarná lopni a céget.
Nyilván ez a gyakorlatban elsősorban a mikro- és kisvállalkozásoknál működik így, de a szemléletmód azért jelen van a nagyobb vállalatoknál is, ahol némileg tudatosabb HR-Politika folyik, mint a kisebb társaiknál.
ez azért van így - meglátásom szerint -, mert itthon a menedzser az, aki tulajdonképpen nem csinál semmit, de 5x annyi a fizetése, mint bárkinek aki csinál valamit. Itthon a menedzser a tulajdonképpeni helyi "főnök", aki voltaképp nem ért semmihez, de ő az aki "tudja", hogy ki mihez ért. Így 1 embernek kell leadni a feladatlistát, és ő majd jól szájbarágja a többi 25-nek. A probléma az, hogy többnyire ezek életképtelen, mindenre alkalmatlan élőlények, akik önmagukban nem tudnak megoldani semmit. Akik csak a problémákat látják, de a megoldásokat nem. Így amikor a vezetői kompetenciáikat kellene megvillantani, akkor írnak egy e-mail-t az egyik alattvalójuknak, hogy ezt és azt kellene megoldani... Aztán ők majd prezentálják ezt fentre, és ha jó az ötlet, akkor az övék a dicsőség, ha nem, akkor meg rizsázás, hogy "adtam a ferinek egy esélyt, hogy villantson, de látod ennyit tud..." .
Az itthoni menedzserek problémákat látnak, máshol meg megoldásokat. A kettő közt mindössze +20 IQ-pont a különbség, csak mi még abban a élünk, ha van diplomája, akkor nem lehet hülye. DE, lehet hülye, sőt.
A junior menedzser meg a titkárnő magyarul.
8#
A junior menedzser nem titkárnő.
Németországban már rájöttek,hogy nem feltétlenül jó ötlet egy tapasztalt, senior munkavállalóra zakót húzni és menedzsert csinálni belőle.Mivel, alkalmatlan lehet vezetőnek emberileg, nem mindig racionális döntéseket hozna.A seniorok maximum csoportvezető/szakmai vezető szintig juthatnak.
A németek kitalálták, hogy a fiatalabbaknak létrehozzák a junior menedzser programot, ahol a cég menedzsernek "neveli", kialakíttatja a skilljeit, formálja a programban résztvevőket.Tehát, nevel magának egy vezetőt a saját preferenciái alapján.
Azt viszont tegyük hozzá, hogy a német multiknál egy menedzser és egy szenior specialista fizetése között nincs nagy különbség.
Ahol én dolgoztam, német multi, ott nem lehetett akárkiből menedzser.Sok-sok ajánlás kellett hozzá, sikeres személyiségtesztek, próbák.
Ha nem végez sikerrel ezeken, akkor lehet akármilyen jó szakmailag, ha emberileg alkalmatlan vezetőnek, akkor kuka.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!