Egy fotós mennyi idő után kérhrt el pénzt?
Belekezdtem a fotózásba. Úgy érzem elég jól megy. Elsajátítottam a géphasználat és utómunkák nagy részét és ismerősök szerint nagyon jók a képeim. Eddig szívességből vagy gyakorlás képpen fényképeztem ingyen. Hogyan kezdjem el pénzért csinálni? Mármint hírdessem magam? (ehez nem kell valami vállalkás féleség hogy ne kössenek bele?) Illetve ezek után biztos lesz olyan, hogy "xynak meg ingyen csináltad." Ezeket hogy reagáljam le úgy,hogy ha lehet mégis legyen fényképezés és hasznom belőle. Főként olyanok tapasztalatát és tanácsát kérném akik ugyan így voltak.
Válaszokat előre is köszönöm! :)
"Az elég jó (nem az, de mindegy) mobilkamerák világában mindenki mesterfotósnak hiszi magát,"
A jó cucc a legkevesebb szerintem. A profi fotós ismerősöm visszakézből, egy átlag semmilyen telefonnal szebb képet készít, mint én a legprofibb felszereléssel.
Ha tényleg jónak érzed magadat, akkor kezdj bele a spontán pillanatok fényképezésében.
Èn külföldön élek és itt már szerencsére van néhány fotos aki képes erre. De még itt is ritka ilyen fotost találni.
Magyaroszágon pl az ovodai/iskolai fotozás még a béke feneke alatt van, pedig abban nagy pénzek vannak. De még mindig a beállított képek vannak elötérben.
Manapság az emberek azt akarják, hogy egy jól sikerült pillanatukban kapja el a fotos öket, legyen természetes és egyedi a kép.
Nekünk az oviban 2 évig volt olyan fotosunk aki a gyerekeket játék közben fényképezte. Hihetetlen képeket csinált. A gyerek a kamerába nézett de közben még is játszott, természetes környezetben volt...
2 éve voltunk egy esküvön, ott hihetetlen momenteket kapott el a fényképész, minden képen iszonyat jó. Még amin éppen bambulok is totál jól nézek ki. De idén ahol esküvön voltunk egy katasztrófálisan beállított mü képek lettek.
Na ö volt a fotosunk. Görgess lejebb több képért.
Ezek az esküvö képei.
vagy ezek
Ilyen képpekkel keresett fotos leszel.
Ha ilyeneket nem tudsz még készíteni akkor talán próbálj ebben az irányba tanulni.
"Na azt a mobilos képet megnézném, amikor mondjuk egy templomot kell bevilágítani, vagy lagzin jó képet készíteni fővaku mellett több segédfénnyel stb."
Nem egy ilyen profi helyszínről beszéltem. Csak jött megnézni a született új babánkat és tényleg vissza kézből mobillal, gyenge szobai fényben egyből viszonylag szép fotót csinált, amit én kb soha, telefonnál jobb fényképezőgéppel sem. De ő az anyatejjel szívta magába én meg sose tanultam.
Na csak annyi a lényeg, hogy én úgy látom a legtöbb az emberen múlik és nem a technikán.
nem elég a fotózáshoz érteni, az üzlethez, pénzügyekhez, vállalkozás működtetéshez és ezek után a marketinghez is érteni kell. a marketinget azért a végére teszem, mert sokan nagyon tudják reklámozni magukat, csak vagy a fotóik nem jók, vagy beárazni nem tudják a munkájukat és ha csak a marketing megy, akkor ugyanúgy édeskevés a stabil gazdasági működéshez.
a legtöbb fotósnak pont a dolog üzleti oldala jelenti a legnagyobb nehézséget és a legtöbb fotós pont azért szokta elhagyni a pályát akkor is, ha nagyon jól fotózik, mert az üzleti oldalához nem ért, nem tudja jól csinálni és nem akarja megtanulni, vagy még ha esetleg ért is hozzá, akkor sem tudja üzletileg sikeresen csinálni, mert akkora a konkurencia harc, hogy nincs értelme tovább küzdeni. a többség inkább elmegy más területre, ahol egyszerűbb boldogulni (általában inkább alkalmazottként, de válalkozóként is könnyebb, ha nincs olyan nagy verseny, mint a fotózásban). a vállalkozás nem való mindenkinek. fotósként meg alkalmazotti állás még kevesebb van, mint piaci kereslet újabb vállalkozók iránt.
ma már mindenki fényképez valamilyen szinten, sokaknak van komoly gépe is és sokan képtelenek a jó és rossz minőség közt is különbséget tenni. mivel boldog-boldogtalan fotózik, így ingyen vagy olcsón is sokan hajlandóak dolgozni. aki nem képes a minőséget értékelni, az csak az árat és a mennyiséget fogja nézni a minőség és a szakértelem helyett. ilyen piaci körülmények között iszonyatosan nehéz érvényesülni a piacon - pláne úgy, hogy üzletileg is rentábilis legyen. az ingyen fotózók egy idő után rájönnek, hogy nem éri meg tovább csinálni és feladják, kikopnak - csak mindig van belőlük másik, aki épp akkor kezdi.
a kérdésedre, hogy egy fotós mennyi idő után kérhet el pénzt visszakérdeznék: egy építőmunkás, vízvezetékszerelő, hamburger sütő, vagy takarító mennyi idő után kérhet el pénzt? a válasz az, hogy nem (csaka) idő függvénye.
ha munkát végzel másoknak, akkor azért fizessenek. gondolom takarítani, vagy téglát rakodni, kertet ásni se mennél el valakinek csak úgy ingyen, csak mert még nem csinálod elég régóta hivatásszerűen. vagy csak azért, hogy a következő helyen elmondhasd magadról, hogy te már ennyi ideje csinálod.
persze szakmai gyakorlatot kell szerezni kőművesként is. ezt van hogy iskolai keretek közt ipari tanulóként ingyen, aprópénzért, vagy akár még tandíjat is fizetve csinálják az emberek, cserébe, hogy lehetőséget kapjanak, hogy beletanuljanak. a fotós képzésben is létezik a gyakornoki intézmény (sokan vissza is élnek vele és ingyen munkára használják valós képzés helyett). ahogy létezik az ingyenes/olcsó portfólió építés is, de nagyon sokan ezt is rosszul csinálják. az ilyenekből nem lehet megélni, ezért nem szabad sokáig csinálni.
ha meg akarsz élni a fotózásból, akkor kérd meg az árát. számold ki, hogy mennyi pénzre van szükséged a megélhetéshez, a felszerelés és az üzlet működtetéséhez és ezek alapján ki tudod számolni, hogy mennyiért kell dolgoznod, hogy meg is érje csinálnod a munkádat. ez alatt nem érdemes csinálnod. ahogy másnak sem, csak sokan ezt nem gondolják végig, nem számolják ki és emiatt szivatják vele magukat és másokat is.
ugyanakkor minden annyit ér, amennyit hajlandók fizetni érte. azt pedig neked kell elérni, hogy megfizessék a munkádat. részben azzal, hogy olyan ügyfeleket keresel, akik hajlandók is fizetni, nem ingyen/olcsón akarnak dolgoztatni. részben meg azzal, hogy tudod hitelesen képviselni, hogy ennyi a munkád ára, olcsóbban nem csinálod. nem kell cikinek érezni, hogy már nem csinálod ingyen. igazából az volt ciki, hogy eddig ingyen csináltad. aki a munkádat értékeli, az meg fogja fizetni az árát. akinek meg csak azért voltál jó, mert ingyen csináltad, annak úgyis minek akarnál dolgozni?
ismerd meg a gazdasági folyamatokat és a piac működését. például a palackozott víz üzleti modellt, amivel egy rakás cég rohadt drágán is képes eladni "ugyanazt" a vizet, amit "ingyen" engedhetsz a csapból is. vagy nézd meg, hogy 120 forinttól 12 ezerigg mennyi féle áron lehet kávét kapni különböző helyeken különböző célközönségnek kínálva. más-más kiegészítő szolgáltatásokkal, brandinggel, marketinggel megerősítve, talán más minőségű kávét is adnak, de ez is "ugyanúgy kávé", mint ahogyan a fotósok is mind "ugyanúgy csak fotóznak"...
hogy milyen vállalkozási formában, hogyan számlázva csinálod, azt beszéld meg egy könyvelővel. ahhoz, hogy bevételed legyen, számlát kell adnod. hogy fotózást számlázhass, a cégben szükség van fotós OKJ vagy azzal egyenértékű egyetemi diplomára (állítólag vizuális kultúra és multimédia diplomát nem fogadnak el, csak kimondottan fotózást). viszont nem feltétlenül szükséges, hogy neked legyen ilyen papírod a cégben. a megfelelő adminisztrációval (pl. alkalmazotti státuszban) csatlakozhatsz olyan céghez, amiben már van megfelelő képesítés. ha pedig a cég egyáltalán nem fotózást számláz (pl. újságot ad ki, reklámot értékesít), akkor nem is kell fotós képesítés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!