Miért szólják le ennyien (főleg itt: GYIK-en) a gazdaságinformatikus szakot? Tényleg csak kicsit közgazdász és kicsit informatikus lenne egy ilyen szakot végzett ember?
Én azért ahogy nézegettem, sok helyen még előnyösebb is lehet, mint egy mérnökinformatikus. Mert utóbbi diplomával is sokan tisztán szoftveres jellegű dolgokat fejlesztenek, amit ugyanúgy megtanul egy gazdinfós is. És ami a különbség a kettő között, hogy az egyik programozás+közgazdaságtan, a másik meg programozás+fizika(géptechnológia, beágyazott rendszerek stb.) és nem gondolom, hogy emiatt előnyösebb lenne egy mérnöki diploma ha valaki fejlesztőnek megy mondjuk el.
És nem teljesen értem, miért olvasni egy csomó helyen, hogy se a gazdasághoz, se az informatkához nem nagyon értenek a gazdinfósok, bezzeg a mérnökinfósok nagyon.... Nyilván attól függ, mennyit tanul az ember, milyen irányba megy el.
Véleményekre lennék kíváncsi, mert a kettő szak közül vacilálok, és szívesebben mennék vagy mobilfejlesztés irányába vagy pedig ilyen BA vagy banki rendszer fejlesztés felé.
Előre is köszi!
A GYK olvasói és írogatói nem reprezentatív minta egy kutatáshoz.
A gazdaságinformatika szak, azon az intézményben, ahol és diplomáztam, ott a tárgyak többsége ugyanaz volt, mint a mérnökinformatika szakon.Nagyon gyakran közösen voltak az előadások is.
Viszont, ameddig a mérnökinformatikán fizikát, méréstechnikát tanultak, addig a gazdinfón mikroökonómiát, makroökonómiát és hasonlókat.
Viszont, a két szakon az "informatikai" rész ugyanaz volt.
A gyk olvasói nem szeretik a közgazdászokat, gyakran azért, mert többet keresnek náluk.
A gazdaságinformatikán végzettek, szerintük valamiféle IT érdeklődésű közgazdászok.
Ebben pedig, órásit tévednek.
Ez a hasznossági sorrend:
gazdmen/nemgazd/kermark/turizmus<pénzügy-számvitel<gazdinfó<infó
Hát igen, ennyi erővel egy mérnökinformatikus kicsit villamosmérnök, kicsit programtervező informatikus.
Nyilván nem az fogja eldönteni, hogy ki mit tud, hogy milyen diplomája van, hanem hogy az egyetemen milyen irányba ment el, milyen tantárgyakat vett fel stb.
Én most lesz 13 éve, hogy elvégeztem a Gazdasági Informatikus 1.-es emelt szintű szakképesítést (54 4641 01).
Akkreditált képzés volt egy középiskolában, és azt ígérték, hogy 2-es szakképesítés lesz, ennek ellenére 1-es lett.
Egy kis bepillantás, hogy mit tanultunk (valószínűleg nem lesz felsorolva minden tantárgy, régen volt):
Gazdasági tantárgyak (ez volt a 80%-a az egész oktatásnak kb):
- Pénzügy - tőlünk eléggé keményen bevasalta a tanár, egy általános átfogó pénzügyi ismeret volt. Meglepően részletesen, és el is várta, hogy tudjuk.
- Marketing - mondanom sem kell, ezt szintén nagyon keményen vasalták (nem tudni miért)
- JOG - talán ezt várta el a legjobban a tanár, főleg magolós dolog volt
Könyvelés - igen, tanultunk könyvelni, mérlegképes könyvelést és kettős könyvelést. Gyakorlatban is tudnunk kellett könyvelni. Ahhoz képest, hogy nem könyvelő szak, elég komolyan várták, hogy tudjuk.
- Statisztika - megintcsak elég keményen
Általános tárgyak:
- Matematika - FELSŐ FOKÚ matematika, emelt szint. Ezt a tanár szó szerint úgy várta el, hogy minden órán röpcetli, és év végén minden tételt mindenkinek fel kellett mondani egyesével. A vizsgán nem húztam matekot.
- Angol - alapszint, a yes-től, meg a no-tól - egy ötös angol érettségi után innen kezdeni, hát..
- Testnevelés
Informatikai tárgyak - jobbára alap szintű ismeretekig:
- Szövegszerkesztés (Word)
- Adatbázis-kezelés (Access, és MsSql - MsDOS verzió parancsokkal, nem PhpMyAdmin, vagy hasonlók)
- Táblázatkezelés (Excel)
- Általános informatikai ismeretek, operációs rendszer ismeretek
- Hálózati ismeretek
-
A végén, a 2. év végén SZAKDOLGOZAT-ot vártak, rendesen diploma szintű, min 30 oldalas szakdolgozatot (egy OKJ-s képzésen vagyunk, voltunk (???) ).
Az egész képzés kb alapismereteket adott, egyáltalán nem jött át, hogy ezzel milyen munkakörök tölthetőek be, nem voltak szakmai gyakorlatok, de még egy épkézláb kép sem alakult ki bennem, hogy milyen munkát fogok ezzel végezni, mire alkalmas. Főleg nem csináltunk gazdasági elemzéseket, nem sikerült bemutatni, hogy mit jelent egy cégnél gazdasági elemzést csinálni, vagy projektet vezetni - mert elméletileg ezzel a végzettséggel projektvezető is lehet az ember.
Egy osztályban voltunk a rendszergazdának tanulókkal, akik 90%-ban az informatikai teremben voltak, és gép előtt ültek. Mi nagyon sokat jártunk osztályról osztályra, és viszonylag keveset voltunk gép előtt. Rezidens osztályunk sem nagyon volt.
Azóta összesen egyszer helyezkedtem el ezzel a végzettséggel - valahogy - felvettek rendszergazdának egy gimnáziumban ezzel a végzettséggel.
Amikor annó év elején beiratkoztunk, akkor azt mondák, hogy ez "ugyanaz, csak jobb" (mint a rendszergazda végzettség).
Úgy gondolom, hogy lényegesen nehezebb volt ezt elvégezni, mint egy rendszergazda szakot.
Ezzel a végzettséggel több, mint két éve, NETTÓ 115e Ft havi fizetést kaptam (vidéki városban).
Igazából igen; kicsit informatikus, kicsit gazdasági szakember. A képzés kb arra jó, hogy kb ismerd a gazdasági folyamatokat, és kb fenn tudd tartani hozzá az informatikai hátteret. De meglehet hogy valamilyen gazdasági projekttel kapcsolatos dolgot is lehet végezni, de ha már Gazdasági Informatikus, akkor valószínűleg a diplomások előnyben vannak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!