Az a jelenség globális, hogy az építőiparban a mérnökök nem igazán tudnak jól keresni, vagy csak Magyarországra jellemző?
Engem főleg az építőmérnöki érdekel, vagy is a civil engineering, nem pedig az architectural engineering (építészmérnöki)... De ez igazából most mindegy.
Hogyha elvégzem itthon (fizetős formában) az építőmérnöki BSc-t (vagy akár az építészmérnökit), majd MSc-re kimegyek Ausztriába, Németországba, Svájcba, vagy esetleg az Egyesült Királyságba, egy kicsivel nevesebb egyetemre, akkor van esélyem arra, hogy nagyobb szakmai megbecsülést és több fizetést kapjak mint az itthon jellemző?
Itthon nincs. Azt is figyelembe kell venni, hogy a szabványok, jogszabályi előírások, szabályozások nem ugyanazok mindenhol, így azért nem feltétlenül indul előnyben egy nem helyi végzettséggel rendelkező ember.
Egyébként attól függ mit nevezel jó fizetésnek és ezért cserébe mennyit dolgozol, illetve mit tudsz adni. Építésvezetésben, projektmenedzsmentben azért elég jól lehet keresni, főleg ha az embernek már van mondjuk műszaki ellenőri, vagy fmv jogosultsága. Létesítményüzemeltetésben is el lehet tengődni, ami kevésbé van kitéve a piaci viszonyoknak, sokkal fixebb.
Kezdőként nehéz, amíg az embernek nincsen semmije, aztán majd fokozatosan jobb lesz. Ebben a szakmában fokozottan igaz az, hogy nem a papíroddal kapod meg a szakmai megbecsülést és a jó fizetést, hanem a munkáddal. Ha jól csinálod, akkor viszont a karriered szárnyalni kezd. Én üzemeltetésben dolgozom, a legtöbb régi csoporttárs, akikkel ma is baráti a viszonyunk kivitelezésben és tervezésben dolgozik. Átlag nettó 350 ezer alatt senki nem keres ~4 éves tapasztalattal, csak az aki megelégedett egy helyi önkormányzati melóval.
Amikor legtöbb építésvezető ismerősöm 300-350 körül keresett 3-4 éve, akkor nézegettem németországban kerestek német nyelvtudású építésvezetőt, nettó 3000 Euró kezdő fizu + céges autó + lakhatás biztosítása. Nyilván ehhez nem árt a szakmai nyelvtudás ami nekem sajnos nincsen.
Manapság 400-500 körül mozognak az ismerősök havi pénzei. Viszont elég változó, van ahol egész kényelmesen dolgozgatnak, máshol a lelkük ki van hajtva. Olyan szempontból lazaság van, hogy nem nagyon találni mást a meglévő emberek mellé sem nem hogy a helyükre, és ezzel tisztában is vannak. Volt már olyan kollégám, aki mondta, hogy ha nem tetszik, holnap máshol kezd.
Illetve ahogy előttem írják, a fizetésed nagy részét borítékban adják, így nulla hitelképességed van és nyugdíjad sem nagyon lesz.
Igazából relatív jól az tud kaszálni aki projetvezető, projekteket hozés részesedést kap a nyereségből. Vagy felépít 1-2 saját ingatlant, saját céget hoz létre. Mondjuk az szinte minden területre igaz, hogy fizetésből nem igazán fogsz meggazdagodni, csak ha a magad főnöke vagy.
Köszönöm a válaszokat!
Tehát akkor szerintetek megéri az említett országok valamelyikében mestert végezni és új életet kezdeni ott?
Vagy tényleg jobb, hogyha elfelejtem az egész szakágat?
Most láttam a hirdetést:
Amit kínálunk Neked:
-Belépési bónusz (100.000 Ft)
- Nettó 390.000 Ft/hó bérezés
-Év végi prémium.
- Közlekedési hozzájárulás
-Éves állás
Ez itt kőművest keres Győrben. Első hónapban keresel 500 k-t. Egyébként Építőipari álláslehetőségek Győr csoportban megtekinthető aki nem hiszi. Láttam BP-i csoportban is hasonlót tegnap.
Leosztva ez olyan 400 nettó/ hó. 18 évesen elkezded a szakmádat 5 év után biztos, hogy megkapod ezt már akkor 23 évesen.
MSC-s tervező meg 25 évesen vidéken gyenge 200-ért elkezd rajzolni :DDD (Van aki tervezésben vidéken idén is 180-al kezdett ismerősöm).
Hát ez igen abszurd.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!