Hogyan müködik a tözsde?
Több ezer cég van a tőzsdén.
Ezekben a cégekben részesedést tudsz vásárolni, egy brókercégen keresztül, megfelelő jutalékot fizetve, nagyjából 1% itthon. Ezt részvény vételkor is kifizeted, kb. 0.5% és amikor eladod a részvényt is kifizeted, levonják a pénzedből, ez is kb 0.5%. Brókercégenként eltérő, de nagyjából hasonlók az árak.
Mindig van vétel és eladás. Akkor is vásárolnak részvényt az emberel, befektetők, amikor éppen egy cégről rossz hírek keringenek. A legtöbb nagy cég papírját(részvényét) mindig el lehet adni.
Az árfolyam attól függ, hogy mennyit hajlandóak adni egy részvényért.
Amikor több az eladó, akkor ők versenyeznek egymással, és licitálnak egymás alá, hogy tőle vegyék meg a részvényt a vevők, ezért mindig csökken a részvény ára, hiszen ha az egyikük eladott egy részvényt 10dollárért, és nincs már olyan vevő aki ennyiért venne, akkor a következő vevő már csak 9.99USD-t fog adni érte, így kénytelenek annyiért adni, amíg alá nem áraz valaki, akinek megéri 9.98-ért eladni.
ÉS így megy le centről-centre a részvény ára. Addig, amíg meg nem fordul a trend, és nem lesz egyre több vevő, több mint eladó amikor meg centről-centre drágul, mert ha több a vevő, akkor meg már ők versenyeznek egymással és egyre többet adnak a részvényért, és az eladók meg logikusan annak adják el aki többet ad érte.
Hogy miért lesz egyik percben több vevő és a másikban meg több eladó ez sok dologtól függ, legfőképpen a gazdasági hírektől, és a vállalattal kapcsolatos hírektől. De e mellett más is befolyásolhatja a tőzsdét, viccesen hangzik, de még az is, hogy süt-e aznap a nap vagy sem.
Ezt is megvizsgálták, és azt találták a szebb időben nagyobb a vevőkben a hajlandóság. Ez kicsit erőltetett dolog, de a tőzsdepszichológia eléggé szerteágazó.
Az alapja a tőzsdének az, hogy azért veszel meg egy részvényt, mert arra számítasz, hogy később többet fog érni, és jó befektetés.
Ennél azért bonyolultabb a dolog, mert lehet shortolni, ami annyit jelent, hogy a brókercégtől kölcsönveszel papírt, azt rögtön eladod, és arra számítasz hogy mondjuk egy hét múlva kevesebbet ér a részvény, és akkor visszavásárolod és visszaadod a brókercégednek a kölcsönvett részvényeket, a hasznot meg zsebre vágod.
DE ezen felül még lehet osztalékért részvényt venni, ez annyit jelent, hogy a vállalat általában negyedévente, amikor a kötelező jelentés van fizet osztalékot a profitjából, és ha még szerencsés is vagy a részvény is többet ér.
Ez nagyon leegyszerűsítve az alapja, ennél bonyolultabb, van technikai elemzés, amikor az emberek, befektetők azért adnak el vagy vásárolnak, mert olyan jelzéseket látnak a grafikonon, hogy érdemes pl. vásárolni vagy eladni.
Youtube-on van pár ilyen témájú videó, meg sok a szakirodalom.(Nem értek hozzá, csak nagyon felületesen.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!