Közös vagy külön kassza? Milyen előnyökkel és hátrányokkal járnak, ha párkapcsolatban vagy?
Összeköltözés után szerintem egyszerűbb a közös kassza. Folyton számolgatni, hogy ki mit fizet, ki mennyit keres... Esküvő után pedig mindenképp, gondolom, nem úgy vágtok bele, hogy "úgyis elválunk". De ha el is váltok, egy lakáshiteles, kétgyerekes vagyonmegosztásnál a közös kassza a legkisebb gond.
A külön kasszát akkor tudom elképzelni, ha még nagyon új a kapcsolat, vagy ha az egyik fél nagy vagyont hoz a kapcsolatba. Házasságnál ilyenkor házassági szerződést kell kötni, párkapcsolatban pedig félre lehet tenni valamilyen megtakarítási számlára, hogy "az az enyém".
Nekünk közel azonos fizetésünk van a férjemmel, 10-20.000 Ft a különbség, ugyanis neki nem fix a fizetése, munkafüggő, hogy mennyit kap, tehát van, hogy ennyivel kevesebbet, de van, hogy ennyivel többet keres. Annyi, hogy nekem a munkahelyemen van éves szinten több százezer forintos jutalom, egyéb juttatás. Saját tulajdona egyikünknek sem volt házasság előtt, minden tulajdonunkat a házasságunk alatt szereztük. Mi egy kasszán vagyunk. Nekünk teljesen jól működik. Mondjuk ehhez olyannak is kell lenni emberileg, illetve mi mindig megbeszéljük, hogy mire költünk, mire van szükségünk, milyen nagyobb kiadásaink vannak és azt hogy oldjuk meg.
Ott látnám értelmét a külön kasszának, ahol van korábban szerzett saját vagyon, illetve kirívóan magasabb lenni egyik fizetése, mint a másiké. Mert ott már lehetnek problémák.
Ötször annyit keresek, mint a feleségem, de közös kasszán vagyunk. Ha nem tudtok megbízni egymásban vagy nem tudtok kompromisszumot kötni az eltérő elképzelésekről, akkor ne házasodjatok össze.
Mezei párkapcsolatban érthető a közös kassza, mert pont azért nem léptetek még tovább, mert nem vagytok biztosak egymásban.
Ha házasság akkor mindenképp közös kassza van, hacsak nem volt házassági szerződés erről.
Ha gyerek van akkor meg szerintem csak a közös kassza az igazságos. Mert általában az anya marad otthon a kicsivel, később is sokszor ő dolga jobban. De persze ha apa is van gyeden és minden gyerek körüli és házimunkabol ugyanúgy kiveszi a részét akkor lehet külön kassza is.
Mi a párommal két éve élünk együtt, neki alapvetően jóval magasabb szokott lenni a fizetése, mert én csak egyetem mellett dolgozok.
Az anyagiakat úgy oldjuk meg, hogy a bérleti díjat + rezsit felesben fizetjük, emellett van egy közös pénztárcánk, amibe minden hónapban beteszünk szintén felesben egy fix összeget. Ebből vesszük az élelmiszert, háztartási dolgokat. Ha marad benne plusz pénz, akkor azt vagy átvisszük a következő hónapra és annyival kevesebbet teszünk bele, vagy veszünk valami hasznosat otthonra. Ha nem tart ki hónap végéig, akkor teszünk bele még valamennyit.
Ezen felül persze ha szükség van valami nagyobb volumenű dologra, akkor azt felesben megvesszük a saját pénzünkből.
Nálunk ez abszolút bevált, így minden közös kiadás valóban közös és egyenrangú, miközben mindenkinek megvan a maga része, amit arra költ, amire szeretne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!