Ha 2 tulajdonosa van egy lakásnak, de az egyikük 100%-ban haszonélvező, és még elővásárlási joga is van a ház felett, akkor - ha például válásra kerül a sor- köteles kifizetni a másik félt?
Tulajdonosként neki is alá kell írnia szerződést, így a tulajdon részének arányában ő is kap a vételárból, ha nem kíván élni az elővásárlási jogával.
Mivel elsőnek neki kell tenni ajánlatot az ingatlanra, vagy ha egy külső személy ugyanazt az árat adná érte, akkor is őt illeti meg a vásárlási elsőbbség.
Ha két tulajodnosa van egy lakásnak, akkor válás esetén a kiköltözö fél kérheti a fele árat. Ennek semmi köze a haszonélvezeti joghoz, illetve csak annyiban, hogy - értelemszerüen - a haszonélvezö az, aki maradhat a lakásban, illetve aki kiadhatja akár a másik tulajdonosnak is lakbér fejében.
Viszont ha nincs rá meg a lehetösége, hogy kifizesse, akkor nem igazán lehet kötelezni rá.
Az egyetlen megoldás a közös tulajdon megszüntetése és az ingatlan eladása, a gond csak az, hogy ettöl a haszonélvezeti jog nem változik, azaz leadni csak haszonélvezettel terhelten lehet, így az illteö továbbra is maradhat ott. A lakást így eladni igen nehéz, mert nem vesz senki olyat, amit nem lehet használni, másrészt ilyen esetben nagyon áron alul megy el, ha egyáltalán sikerül eladni.
A haszonélvezőnek nincs oka, hogy kifizesse a másik felet az ingatlanból.
Így is azt csinál az ingatlanban, amit akar. A haszonélvezeti jog a tulajdonjogot is megelőzi, annál erősebb jog. Haszopnélvezettel terhelt ingatlanrészt gyakorlatilag lehetetlen eladni. Ha a haszonélvező nem akarja, be sem engedi az ingatlanba a másik tulajdonost. Ha mond egy árat a tulajdonrészre, fogadd el, és felejtsd el az egészet!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!