Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Kit illet a szerzői jog ilyen...

Kit illet a szerzői jog ilyen esetben?

Figyelt kérdés
Tegyük fel, hogy valaki kitalál valamit, de nem tudja megvalósítani egyedül. Felbérel valakit, hogy segítsen megvalósítani, de végül a másik valósítja meg a tervező ötletét. Kit illet a szerzői jog? Egyáltalán van ilyen esetben?

2019. jan. 18. 16:13
 1/9 TappancsMancs ***** válasza:

A szerzői jog azt illeti aki az adott dolgot kitalálta, ő a szerzője. A szerzői jog továbbá, nem átruházható és megmarad az eredeti jogos tulajdonosáé.


A kérdésben lényegében ellopta az ötletet az illető, akinek "csak" segéd szerepe lett volna a megvalósításban. Persze nem szó szerint segéd, hanem őt egy bizonyos munka elvégzésére vették fel és nem adtak ezzel mindenféle egyéb jogokat.


Tehát a szerzői jog nem adódik át azzal, ha valaki megvalósítja.


Példa: ha a cég nem tudja eladni amit termelt a dolgozó, akkor sincs joga a dolgozónak eladni, mert őt az nem illeti meg. A dolgozót csak a munkabére stb illeti meg.

2019. jan. 18. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Ahogy megállapodtak. Pl. könyveknél lehet a megrendelő a jog tulajdonosa, és nem a szerző, általában szakmai kiadványoknál így működik. Mindent szerződésben kell rögzíteni.
2019. jan. 18. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Nagyon nem mindegy, hogy mit találsz ki, mert szerzői jog pl. könyvre vagy szoftverre van, de új ipari eljárásra nincs.
2019. jan. 18. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Új ipari eljárásra szabadalom van.

Meg van formatervezési védjegyoltalom is.

2019. jan. 18. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Valóban keverednek a fogalmak, ahogy a válaszolók rámutattak. A fő kérdésben szerzői jog szerepel, alatta meg találmánynak tűnik a dolog. Néhány példa amire érthette a kérdező, mert ezt így biztosan nem lehet tudni.


Ami fontos és félre értik a szerzői jogban.


A szerzői jog lényegében művészeti és tudományos tartalmú lehet. A találmány pedig az iparjogvédelem területe és műszaki tartalmú. Szerzői jog nem védi a találmányokat.


A szerzői jog létrejön a mű keletkezésével és nincs szükség bejelentésre, hatósági eljárásra ehhez. Míg iparjogvédelmi oltalom csak nyilvántartásba-vételi eljárással jön létre.


Nagyon félreértik a szerzői jogban, hogy más maga a szerzői jog és más a felhasználásának ténye, ez utóbbiról lehet szerződni. A szerzői jog át nem ruházható és nem adható el az a szerző joga marad, viszont a vagyoni jogok átruházhatóak és felhasználási szerződéseket szoktak kötni, mégpedig pontosan részletezve, hogy hogyan, mennyit, meddig, hol, hordozók meghatározása és a szerzőnek járó díjazás pl fix összeg, vagy százalék.


Más a jogban a szerzői jog és a felhasználás joga amiről szerződnek, ezt a szerzői jog vagyoni jogainak átruházásának nevezik.


Ha találmányról van szó akkor is még kérdéses hogyan érti a kérdező. Ha ez csak ötlet, vagy elképzelés azt még nem védi a szerzői jog sem és az iparjogvédelem sem. Ha könyv akkor előbb meg kell írni és máris szerzői jogi védelem védi, míg ha műszaki találmány akkor csak az iparjogvédelmi oltalom bejegyzése után védhető.


Nagyvállalatok szoktak eleve ipari fejlesztési részlegeket fenntartani, de ott szerződésekbe is foglalják ennek menetét. Alapvetően a munkaviszonyban létrehozott mű szerzői joga akkor nem illeti a létrehozót, ha annak létrehozása a munkaviszonyból adódó munkaköri kötelessége volt. Tehát ha valakinek az újítás a munkája akkor a munkaadót illeti a szerzői jog.


Ha otthon megírt könyv kiadásáról van szó, azt védi a szerzői jog és lehet tárgyalni ha egy kiadó a szerző engedélye nélkül kiadta.


Ha csak szóbeli ötlet az sehova sem tartozik. Onnantól védi szerzői jog ha megvalósult. Ha pedig találmány akkor csak levédés után védi oltalom.

2019. jan. 19. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

attól függ, hogy miről van szó. ahogy írták, ipari találmánynál nem szerzői jogról, hanem szabadalomról lehet beszélni, ami onnantól biztosít védelmet, hogy hivatalosan bejegyezték azt az illetékes iparjogvédelmi szervek - ráadásul ezek területenként eltérőek, szóval ha Magyarországon levédeted, de külföldön nem, akkor simán másolhatják jogszerűen.


szerzői jogvédelem műalkotásokra értelmezhető, de itt csak maga az alkotás élvez jogvédelmet, az annak alapjául szolgáló ötlet nem. ha valakit megkérsz, hogy csináljon egy fényképet/festményt az ötleted alapján, akkor a szerzői jog a fotósé, nem a tiéd. sőt ha egy "ugyanolyan" képet csinál valaki más, az sem sérti a szerzői jogot, csak ha az eredeti képet használják fel valamire. másik "ugyanolyat" csinálni lehet.


minél bonyolultabb ötletről és kivitelezésról van szó, annál összetettebb kérdések vetődnek fel. minden esetre, ha csak ötletgazda vagy és mással végezteted el az előállítást, akkor mindenképpen érdemes előre rögzíteni az ötleted védelmének körülményeit, szerzői és szabadalmi jogokat, vonatkozásokat, illetve titoktartás és más körülményeket - persze minél több dolgot kötsz ki és tartasz fenn magadnak, annál többet kérhet jogosan a kivitelező, hogy ezeket a jogaidat meghagyja neked és minél nagyobb az ő szabadsága, illetve minél többet kap a szerzői/szabadalmi jogokból, annál olcsóbban végezheti el neked a kivitelezői munkát...

2019. jan. 19. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Néhány jogi idézet, ha jól jön.


------------


1999. évi LXXVI. törvény a szerzői jogról *


"4. § (1) A szerzői jog azt illeti, aki a művet megalkotta (szerző)."


"9. § (1) A szerzőt a mű létrejöttétől kezdve megilleti a szerzői jogok - a személyhez fűződő és a vagyoni jogok - összessége.

(2) A szerző személyhez fűződő jogait nem ruházhatja át, azok másként sem szállhatnak át és a szerző nem mondhat le róluk.

(6) A vagyoni jogok a törvényben meghatározott esetekben és feltételekkel átruházhatók, illetve átszállnak. A jogszerző - a jogok átruházására irányuló szerződés eltérő kikötése hiányában - a vagyoni jogokkal a

továbbiakban rendelkezhet."


"10. § (1) A szerző határoz arról, hogy műve nyilvánosságra hozható-e."


[link]


------------

1995. évi XXXIII. törvény a találmányok szabadalmi oltalmáról *


"7. § (1) Feltaláló az, aki a találmányt megalkotta."


"8. § (1) A szabadalom a feltalálót vagy jogutódját illeti meg.

(2) Amíg jogerős bírósági ítélet vagy hatósági határozat mást nem állapít meg, azt a személyt kell igényjogosultnak tekinteni, aki a találmányt korábbi elsőbbséggel jelentette be.

(3) Ha többen közösen alkották a találmányt, a szabadalom a feltalálókat, illetve jogutódjaikat közösen illeti meg. Több igényjogosult esetén - ellenkező megjelölés hiányában - a szabadalmi igény részarányát egyenlőnek kell tekinteni.

(4) * Ha többen egymástól függetlenül alkották meg a találmányt, a

szabadalom azt a feltalálót vagy jogutódját illeti meg, aki a találmányt

korábbi elsőbbséggel jelentette be, feltéve, hogy e korábbi elsőbbségű

bejelentést közzéteszik vagy annak tárgyára szabadalmat adnak.."


"9. § (1) Szolgálati találmány annak a találmánya, akinek munkaviszonyból

folyó kötelessége, hogy a találmány tárgykörébe eső megoldásokat dolgozzon ki."

"0. § (1) A szolgálati találmányra a szabadalom a feltaláló jogutódjaként

a munkáltatót illeti meg."


"18. § (1) A szabadalmi oltalom a bejelentés közzétételével keletkezik"


"19. § (1) A szabadalmi oltalom alapján a szabadalom jogosultjának - a szabadalmasnak - kizárólagos joga van a találmány hasznosítására."


(szétszedtem a linket)

[link]


33.TV&searchUrl=/gyorskereso%3Fkeyw


ord%3Dszellemi%2520tulajdon


------------

2019. jan. 19. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

illetve a szerzői jognál, akárcsak az ipari szabadalmak esetén fontos kérdés, hogy az új "ötlet" egyedi, eredeti jellegű, valóban sajátod, vagy egy már létező, közismert dolgot próbálsz sajátként védeni.


ugyanígy, adott esetben a védelem sem sokat jelent, mert h a kicsit változtatnak rajta és eltérő formában lemásolják, akkor már nem biztos, hogy meg tudod jogilag védeni a szabadalmadat.


ahogy mindig, az ördög itt is a részletekben lakozik...

2019. jan. 19. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 TappancsMancs ***** válasza:
6-os ez tényleg egy lényeges pont megint a második bekezdésben a 6-osban.
2019. jan. 19. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!