Miért növekednek itthon a lakásárak?
1: olcsó a hitel
2: támogatást lehet rá kapni
3: kevés a kínálat, nagy a kereslet
4: normális szakemberekből hiány van az építőiparban.
5: drágább az alapanyag
6: nincs válság
7: aki bedőlt hitelből, az már rég bedőlt, kezdenek megszűnni az olcsón és más bukásából megvehető ingatlanok.
8: Megnövekedett a turizmus, emiatt felvásároltak sok ingatlant, tovább csökkent a kínálat.
9: vidéken egyre kevesebb a munka és egyre több munkahely csak városokban elérhető = Növekszik a kereslet. Vidéki zsákfaluban 45nm panelt egy éve 1.2 misiért lehetett venni felújítva. Az nem drága. Csak oda utazni, meg ott megélni munka nélkül és bejárni az orvoshoz, aki 35km-re lakik, meg elmenni a kórházba 45km-re, na az a drága.
És biztos van még sok másik faktor is.
1: olcsó a hitel ( aki egyszer hitelt vesz fel, már jó eséllyel évekre kiesik arról a fizetőképes keresleti oldalról, ami tovább növelné a piaci árakat )
2: támogatást lehet rá kapni ( LTP-k most vannak leáldozóba, ugyanakkor bővül a csok , így ez egy kiegyenlített is lehet akár befolyásoló tényezőnek)
4: normális szakemberekből hiány van az építőiparban.
5: drágább az alapanyag
( az 5% kedvezményes áfa megszűnésével, még megfontoltabbak lehetnek az újonnan építők és a további áremelkedés miatt amit az ltp felhasználásához kötött 27% áfa tartalom visszaüthet oda, hogy kevesebb új építés indul meg, ezáltal csökkenhet a megrendelések száma, amit csak kamikaze árháborúval tudnak egymás alá licitálva bevállalni az építőipari vállalkozások, nőhet a munkanélküliség és szabadulhat fel szakképzett munkaerő is.
6: nincs válság
(ugyanakkor az alacsony hitel kamat mellett a befeketésekre nagyon alacsonyak a kamatok, így már 2014 óta katapultálta a tőkét sok befektető az értékállóbb ingatlanokba.)
7: aki bedőlt hitelből, az már rég bedőlt, kezdenek megszűnni az olcsón és más bukásából megvehető ingatlanok. ( Ha csak a devizahtelt nézed lehet, de az mbvk azóta is tele van árverezett ingatlanokkal, amik ne hitel bedőlésből származó ügyletek eredményei, és nem vonatkoznak rá olyan magas árak, amit a devizahitelesek kapcsán hoztak, hogy nem lehet piaci ár alatt árverezni ingatlant, így még mindig féláron hozzájuthat folyamatosan ingatlanhoz, aki befektetni akar )
9: vidéken egyre kevesebb a munka és egyre több munkahely csak városokban elérhető = Növekszik a kereslet. Vidéki zsákfaluban 45nm panelt egy éve 1.2 misiért lehetett venni felújítva. Az nem drága. Csak oda utazni, meg ott megélni munka nélkül és bejárni az orvoshoz, aki 35km-re lakik, meg elmenni a kórházba 45km-re, na az a drága.
( Vidéki kis falvakban más eszközökkel igyekeznek megtartani a népességet, pl. szabad vállalkozási zónák létrehozása, ami pl egy online tevékenységhez teljesen kedvezőbb is lehet egy városi környezettől és utazgatni sem kell munkába, csak otthon lenni :-) adókedvezmények, ingyen telek, jövőre falusi csok, stb. )
És biztos van még sok másik faktor is.
Ilyen pl.a szuburbanizáció, dezurbanizásciós folyamatok, amik pedig a keresleti igényt a perem kerületekre, vidékre tolják.
Ha befektetési céllal akarsz venni lakást, akkor leginkább a kicsit macerásabb végrehajtás útján célszerű. Emelkedés még van a piacon, csak nem mindenhol, ahhoz hogy 5-10 év után x profittal eladd, inkább vidéken érdemes gondolkodni, ott nagyobb a potenciál még.
Mi 2014-ben amikor leestek a kamatok és nem érte meg hasonló biztonságú pénzügyi termékbe befektetni a pénzt, egy 5000 fő alatti faluban vettünk házat, 3,8 millióért az lett a lakóhelyünk és a vállalkozás székhelye, az üzletek meg 15 és 20 kmre vannak tőlünk két városban. A devizahiteles házat ami szintén egy 5000 fő alatti településen, a megyeszékhelytől 10 kmre volt, meg kiadtuk kezdő vállalkozóknak.
A csok előtt vett ingatlan most ér 5,5 milliót 2 éven belül tervezünk támogatásból ( Csok + vállalkozásfejlesztés ) bővítést, ami a vételárhoz képest a piaci árat 3szorozhatja 6 éven belül.
Emellett végrehajtás és vásárlás kombója útján vettem egy megyeszékhelyi lakást 5 millióért, ami most ér 8-at, jövőre támogatott hitelből ( 1,5 millióból ) felújítva 12-t, de 10 évig kerül hasznosításra, amíg a havi 15.000 Ft-os törlesztővel szemben havi 60-100.000 közötti bevétellel tud működni, az 10 év alatt 6-10 millió körüli összeget termelhet, ami után még mindig eladható marad az ingatlan.
Egyetlen oka van: Az olcsó hitel.
nincs ezen mit szépíteni, a többi csak következmény.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!