Nem tudom ide tartozik e a kérdésem amely az lenne hogy a munkáltatom fegyelmi miatt 10%-os bér levonást szeretne a munka béremből van e ehez joga neki?
Fegyelmi vétség:
- részegen mész be,
- szándékos károkozás,
- megversz valakit.
De ezekben az esetekben azonnali hatállyal elbocsátanak.
A fegyelmi tárgyaláson mivel indokolták az esetet?
Ha benne van a szerződésedben akkor minden további nélkül.
Ha nincs akkor is azonnal kirúghat.
Ha van ilyen a munkaszerződésedben, akkor az nem hatályos.
Ugyanis munkabérből kizárólag jogszabály, vagy végrehajtható határozat alapján lehet levonni.
Jogszabály alapján vonják a munkabért terhelő közterheket.
Végrehajtható határozatnak a bírósági vagy más hatósági határozat, valamint a munkavállaló által meg nem támadott munkáltatói fizetési felszólítás minősül.
Az utolsóra példa: Munkáltató úgy gondolta, hogy kárt okoztál neki, és ezt a kárt szeretné Veled megtéríttetni. Az előzetes eljárás alapján meghatározták a kár összegét is. Tehát nem hasra ütésszerűen megy ez a dolog, hanem egy komoly eljárás előzi meg, amelyben írásban kell, hogy tájékoztassanak a jogorvoslati lehetőségedről is. Fizetési felszólítással követeli Tőled ezt az összeget a céged. Te nem mondasz ellent, de nem is fizeted meg. Tulajdonképpen azzal elismerted a követelés jogosságát, hogy nem mondtál ellent. Ha ellentmondasz, akkor bírósági per keretén belül tudja csak érvényesíteni a munkáltató a követelését, ha a bíróság egyáltalán megítéli neki.
A szerződésben szereplő ilyen jellegű kikötés pedig semmis (hiába van benne), mivel a dolgozó a munkabéréről egyoldalú nyilatkozattal nem mondhat le. A ledolgozott munkaidőre bérezés jár, melyből levonást a fentiekben közöltek alapján lehet csak teljesíteni a jogszabályoknak megfelelően.
Fentiektől függetlenül nem számít "lemondásnak", ha a már esedékessé vált (tehát nem egy jövőben esedékes összegről beszélünk) béréből történő levonáshoz írásban hozzájárul a dolgozó. De ez nem kötelező! Ha nem járul hozzá, akkor nem is vonható le, kizárólag a jogszabály alapján meghatározottak.
Összefoglalva: Nincs joga a béredet csökkenteni és abból csak úgy levonni bármit is!
A négyes jól írja, csak úgy nem vonhatnak le.
Meg persze érdemes tisztázni hogy az a fegyelmi milyen alapon jár neked, mert azt sem adhatnak ám akármire.
ha részegen mész be de elég ha megittál egy sört és nem szívódott fel és kimutatja a szonda akkor ezért azonnali hatállyal kivághatnak. Lopásért is kirúgás jár azonnali hatállyal. Ha megversz valakit elég egy pofon azért is kirúgás jár azonnal.
Ha lopsz na akkor ebben az esetben már több minden fenn állhat. Ugye nem mindegy az mit lopsz milyen értékben stb... Ugye itt is ki lehet azonnal rúgni valakit ha lopáson kapnak de nem feltétlen jár érte kirúgás. Ha a munkáltató úgy dönt hogy jól dolgozott az adott dolgozó akit lopáson értek, de nem lopott akkora értékben és főleg ha csak egyszer fordult elő, meg nem viszi az ügyet a rendőrségre hanem megoldja házon belül, akkor maximum az eltulajdonított érték megfizetését követelheti amit levon a munkabérből, de erről is kell bírósági végzés ugye, ami lehet úgy is hogy közös megegyezéssel stb... Ez így elég bonyolult de ez még olyan dolog amit eltudnak könyvelni hasonlóan.
Ugye a bérmegvonás amit írtál arról is azért jó volna tudni hogy most az alapbéredből von le, vagy a pótlékokból, juttatásokból például bónusz pénzből amit az alap fizetéseden kívül kapsz szintén pénzben, utalva mert ezt sem ártana tudni hogy miből von le. Ugye a kötelező éjszakás pótlékból csak annyit vonhat le amit a kötelezőn kívül ad például 30% kötelező helyett ha ő 50% ot ad abból levonhat de nem mehet a kötelező minimum alá csak úgy akármiért.
Vagy akkor vonhat az alapbérből ha nem a ötelező minimálbért kapod alapként hanem afelett ad, és enm mint szakmunkás minimálbér hanem ő a munkáltatód döntött arról hogy több alapbért ad mint a kötelez, na abból is vonhat 10% ot de nem mint levonás hanem új szerződést irat veled alá hogy ettől a naptól ennyi lesz az alapbéred és vagy elfogadod vagy mehetsz ahová akarsz. De ugye ha határozatlan időre vagy felvéve akkor azt meg kell szüntetnie amit indokolnia kell miért szünteti meg, olyan mint ha elküldne csak nem küld el hanem másik szerződéssel ugyanúgy folytathatod a munkádat. Persze itt is rengeteg kiskapu van meg számtalan jogszabály amik csavarják a dolgot, de ha ilye hasonló dolgokba bonyolódik bele legjobb ha egy ügyvédet kérdezel meg erről hogy milyen jogszabályok vannak, mert az apró dolgokon akár hetente is változtat valamit az állam úgy hogy az átlagember nem is tud róla szinte.
Na meg ugye a fegyelmire visszatérve még a rongálásért is adhat fegyelmit, de annak is több különböző ága van. Nem mindegy hogy szándékosan okoztál kárt, figyelmetlenségből, vagy szimplán véletlenül. Vagy azzal is okozhatsz kárt hogy egy láda amibe az anyagot cipeled például most csak példát írok erre. Szóval ládába cipeled az anyagot de a láda füle amit fogsz anyaghibás például vagy már törött de nem vetted észre, eltörik a kezedbe a ládát elejted kiborul és megsérülnek a termékek, és az már kár a cégnek. Persze ilyenkor is ki kell vizsgálni hogy most miért sérült a láda, te miattad sérült meg, vagy láttad hogy sérült de nem foglalkoztál vele stb...
Ezek már nagyon szerte ágazó dolgok.
Ezért volna jobb leírnod azt hogy milyen okból kaptad a fegyelmit mert ha károkozásért ami akár szándékos akár nem, de miattad ment tönkre valami aminek az árát meg kell térítened emiatt vonhat le, de ehhez is bírósági határozat kell hogy miért von le pontosan.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!