Van arra esély hogy a következő néhány évben olcsóbb legyen a villany és a gáz?
Van.
A gáz már most is olcsóbb, de te évek óta a magasabb hatósági árat fizeted.
Jelenleg Európában egészen jó helyen állunk a lakossági villamosenergia árában, bár a statisztika mindig el van maradva:
...lehet, hogy a többi válaszoló egy alternatív valóságból jött át.
Esély viszont arra van, hogy drágább lesz itt is ("2008 óta a villamos energia és a gáz ára is csaknem a negyedével [23, illetve 26 százalékkal] nőtt az EU-ban. "), mert a németek egy jó példa (nem a lakosságnak, a kormánynak) arra, hogy lehet úgy korszakot váltani, hogy az állampolgárok direktben is belefizetnek.
Igen, pontosan, két valóság van.
Az egyik vagy pl. te, aki egy olyan cikkből, ami arról szól, hogy amíg az egész EU-ban CSÖKKENNEK az energiaárak kivesz egy db. grafikont, ami abszolut árat mutat (ami teljes baromság, lévén az "áram ára" nem csak az energiahordozóból tevődik össze....) és ezzel érvel:
És van a másik világ, ahol az egész EU-ban csökkennek az energiaárak bármilyen csodálatos "rezsicsökkentés" nélkül simán a világpiacra tekintettel, míg nálunk emelkednek, kampány rezsicsökkentés ide vagy oda.
Ugye milyen furcsa?
Hajjaj. :D Nem igazán értem, miért is esne korlátozás alá, hogy honnan veszem az illusztrációt a mondanivalóhoz. Ami diagramot körülölelő cikknek valóban a csökkenés a címe, de ugyanakkor mégse - a cikk elolvasásakor már tudni lehet, hogy az energia ára, mint idéztem, majdnem egy évtized távlatában nézve emelkedést mutatott .
A diagramot amúgy, mint a szövegből az analfabétátlanoknak kitűnik, azért linkeltem be, hogy lássuk, nálunk van az egyik legkisebb tarifa, és így aztán akármilyen csökkenő tendencia nálunk nem lenen észrevehető, hiszen százaléka a kicsinek kisebb, mint a nagynak.
A cikk címe egyébként félrevezető (de hát amúgy 2016-os, tehát megállapításait józan ember kritikával kezelné), mert gyakorlatilag nem csökken az energia ára. Az alábbiakban kimásoltam sorrendben Budapest, Párizs, Bécs és Berlin lakossági végfelhasználói árait az elmúlt évekre nézve, eurocentben:
2015 január 12,18 16,69 20,64 29,80
2016 január: 12,02 18,70 19,90 29,35
2017 január 12,15 18,47 18,39 30,36
2018 január 12,06 19,00 18,99 30,72
Ha Berlint nem is nézzük (mint tudjuk, azok fizetnek a megújulásért), azért tanulságos, hogy míg Bécsben valóban ment lefelé valamennyit, Párizsban meg közben felfelé ment az ár. Azért választottam eme két várost, mert talán még a Gyakorin válaszolók is ismerik ezeket a neveket, másrészt 2015-ben Párizs az árgörbe egyharmadánál, míg Bécs a kétharmadánál foglalt helyet, hát azt hittem, eme négy ponttal meg lehet fogni valami trendet. Ezek a változások ráadásul akár az árfolyamváltozásokkal is magyarázhatóak, annyira kicsik.
Apró kiegészítés, hogy természetesen nem az energia termelői oldalról nézett áráról beszéltem - miként a "lakossági" jelzővel azt illusztráltam is - hanem amit a polgár fizet érte. Hja, olvasni tudni kell. De mondjuk a szorzás is ugyanoda vezetett volna, 12 eurocent az 36 Ft környékén mozog. Hát, szorozni tudni sem árt. :D
" És van a másik világ, ahol az egész EU-ban csökkennek az energiaárak bármilyen csodálatos "rezsicsökkentés" nélkül simán a világpiacra tekintettel, míg nálunk emelkednek"
Hát, tényleg.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!