Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Recesszióban élünk most....

Recesszióban élünk most. Eljöhet-e még a gazdasági boom? Vagy bedől a gazdasági csoda és robotolhatunk életünk végéig?

Figyelt kérdés
pl.: 10 évvel ezelőtt még reálisnak tűnt, hogy megvegyen az ember egy autót és fenntartson, de most, hogy a fizetése nem igazán nőtt, a költségek csak emelkedtek, egyre inkább kiváltság lesz. Ha minden igaz, jövőre kezdek el dolgozni. És szar lesz, mert egyre több a munka, egyre kevesebb a pénz, a gazdaság áll, leépítések, megszorítások jönnek .... stb. Vége az "arany" korszaknak? És leszakad a középréteg? Kezdetben az infláció, most a recesszió. Vagy esetleg követi-e ezeket a hullámvölgyeket valamilyen hullámhegy? Kilábalás, beindul a gazdaság? Vagy már a végét járja a rendszer?
2008. okt. 24. 12:05
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon jól tetted fel a kérdést, főleg az utolsó mondatodban van a "lényeg". Annyi kiegészítéssel, hogy EZT a rendszert kell bedönteni. De az a baj, hogy nem teszik. Nem hagyják tönkremenni a bankokat, nem hagyják megszüntetni a hitelpénzeket, nem hagyják, hogy a gazdaság kilábaljon a hitelek szükségességéből. Így perpillanat az a képlet, hogy a kihelyezett hitelek és a gazdaság növekedése egyenes arányban van. Vagyis a gazdaság egységnyi fejlődését évről évre minél több hitel kihelyezésével lehet fenntartani. A kihelyezett hitelek nem egyenlíthetőek ki a rendelkezésre álló készpénzzel (nem fedezi őket), a banki hitelek abszolút fedezetlenek, a kihelyezett hiteleknek kb. 5-10%-a az ami valós fedezetet tartalmaz.

Most a kormányok megmentik a bankokat. Állami pénzeken. Azért, hogy aztán az az állam, amelyik megmentette a bankot, az tudjon az állami pénzen megmentett magánbanktól KAMATRA hitelt felvenni, ezzel a bankot gyarapítani, inflációt generálni (amit nem tud kontrollálni...)

Tény, hogy azzal mossák az agyunkat, hogy meg kell menteni a bankokat, hiszen az nekünk milyen jó. Az soha nem lesz nekünk jó, hogy egy hitelből fenntartott gazdaságban kell tevékenykednünk. Az soha nem lesz jó nekünk, amikor a gazdaság fejlődését a kihelyezett hitelek befolyásolják. (Recessziót élünk. Miért? Mert csökkentek a hitelkihelyezések...)

Tény, hogy nekünk NAGYON nem lenne jó az, ha most bedőlne ez a rendszer. Kb. három-öt évig. Utána viszont egy tényleg jó gazdaság állna fel. Most inkább választottuk a hosszútávú, de kisebb rosszal járó szenvedést. Megmentettük a bankokat (amelynek a költségét MI fogjuk megfizetni), ezért cserébe kapott ez a gazdasági rendszer még kb. 20-30 évet. Azután nagyobb csőd lesz, viszont akkor már nem lesz miből megmenteni a bankokat. Mivel már majdnem minden az ÖVÉK lesz. Vagy feláll az a lehetetlen helyzet, hogy "gyártanak" a bankok azért pénzt, hogy kölcsönadják az államnak, hogy megmentse őket...


Lassú víz partot mos. Ez látszik is a gazdaságban. Az előző csőd kb. 80 éve volt, azt megelőző csőd pedig 300 éve. Látszik az exponenciális hatás. A következőre nem kell ennyit várunk. A bankok a 300 évvel ezelőtti csődben jöttek létre, amikoris kihasználták az embereket. A 80 éve lévő csődben megerősödtek. Most talpraálltak. A következő lépés - remélem - a hanyatlás lesz. De szívem szerint MÁR ITT LETT VOLNA AZ IDEJE annak, hogy most legyen ennek a 300 éves bank-diktatúrának vége.

Itt nem az állam irányít, hanem a bankszektor. DE NAGYON KEMÉNYEN.


Nem kell ahhoz felsőszintű közgazdasági ismeret, hogy az ember az alapokat átlássa. De százoldalas tanulmányokat lehetne írni erről a rendszerről, amely csak azért maradhat fenn, mert az érdekelt félnek, a bankoknak ott van a kezükben az adósságpénzek KORLÁTLAN MÉRTÉKŰ előállításának a joga. Így mindig lesz elég pénzük "lefizetni" azokat, akik lépni tudnának.

2008. okt. 24. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
Ugyanezeken aggódtam mostanában, aztán nem rég láttam több grafikont, amik a világgazdaság és a tőzsdék alakulását mutatták 1900 óta. Szép egyenletesen felfelé ívelő vonalak az összkép szempontjából minimális zuhanásokkal. Még az 1929-es gazdasági világválság okozta visszaesés is lepkefing méretű az egészhez képest. Szóval lehet, hogy ez a mostani "csoda" is csak három napig tart. Amúgy meg ha belegondolsz, annyi tényleg kemény és nélkülözős korszakot megéltek és túléltek már emberek még a 20. században is, amikor tényleg kaja és tüzelő sem volt, nem drága volt, hanem egyszerűen nem volt. Ha ilyen körülményekkel meg tudtak egész generációk birkózni, akkor mi is sikeresen meg fogunk küzdeni vele, ha egy kicsit jobban kell spórolni, hogy autót vehessünk, netán autó híján tömegközlekedésre szorolunk. Ez legyen a legkisebb bajunk!:)
2008. okt. 24. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Pont ez a lényeg a recesszióban...

Ha kicsit továbbgondolod, akkor megérted, hogy miért mutat felfelé egyenesen növekvő szintet a gazdaság.

Mert ez a rendszer hitelkényszeres rendszer. Nincs mese, hitelt kell felvenni, hitelezni kell.

A gazdaság pedig azért növekszik, mert évről évre növeltük a hitelállományt (vállalati, magán és állami-önkormányzati szinten is).

Ez a gazdaság NEM zuhanhat, hiszen az tartja fenn, ami egy recessziót követően KÖTELEZŐEN történik: Az eladósodás mértéke növekedik. Pont ez a mozgatórugója az adósságpénzen alapuló gazdálkodásnak. Egy recesszió nem vet vissza semmit, csak átmenetileg csökkenti a hitelállomány kihelyezését. Viszont utána "őrült erővel" jön a hitelfelvételi láz, és immáron "újra dübörög a gazdaság.


A gazdaság mutatói akkor fognak visszaesni, amikor ez a rendszer megszűnik létezni. De akkor nagyon drasztikusan. Pont ezért nem "kell" meglépni, mert az eddigi statisztikák azt mutatják, hogy ez a rendszer jól működik. Mert "növekedik a gazdaság". Csak nem teszik mellék a hitelösszegeket. Nézzétek meg, hogy Magyarországon az államadósságon KÍVÜL mekkora mértékű eladósodás van. És nézzétek meg, hogy mekkora hazánk készpénzállománya... Aztán akkor lehet csodálkozni, hogy "dübörög a gazdaság" a nem létező pénzből. Amit a bankok csak úgy "hozomra" (na meg nem kevés hozamra!) állítanak elő!

Ez a rendszer, ha ezt túléli, akkor max. negyven éven belül fog megbukni. Mert tarthatatlan ez az állapot.

2008. okt. 24. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Te akkor mégis mit javasolnál, mint megoldás? Igen, hitelalapú gazdaságban élünk, de másban nem lehet. Egy gyár nem tud saját tőkéből fejleszteni, ha egy marógép 100millió forint, vagy egy jogtiszta szoftver 10milliós nagyságrend. Vagy ha a magánemberek szintjét nézzük, ma egy átlagember nem tud hitel nélkül autót venni, vagy ha mégis, házat/lakást biztos, hogy nem. Még jó, hogy a hitelfelvétellel egyenes arányban nő a gazdaság, hiszen a vállaltok hitelből fejlesztenek.

Lehet, hogy ez a rendszer veszélyeket hordoz magában, mint azt a jelenlegi helyzet is mutatja, de máshogy nem lehet...

2008. okt. 24. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Azért lehet 10milliós nagyságrendű ára egy jogtiszta szoftvernek, mert mivel létezik hitel, így is bőven van kereslet rá. Az árakat is a kereslet-kínálat viszonya alakítja, ha nem léteznének hitelek, maximum annyiért lehetne adni a dolgokat, amennyit az emberek/vállalatok készpénzzel ki tudnak fizetni érte.

Ettől függetlenül nem hiszem, hogy egyhamar bedőlne ez a hitelalapú gazdaság. Nincs miért.

2008. okt. 24. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
68%

A megoldás: Megszüntetni a bankok hitelpénz-előállítási jogát. Ez a kulcsa mindennek. De ez nem fog létrejönni.


Gondolj csak bele:

Jelenleg az állam "nyomtatja és vereti" a forintot. A bank meg erre tojik nagy ívben és számlán annyi pénzt hoz létre, amennyit nem akar (fizetési ígérvényekre, hitelszerződésekre stb.)

Példaként: Egy millió forint alaptőkével alapított bank 100.000.000 Ft hitelpénzt gyárthat első körben hazánkban (ennyit enged a kötelező tartalékalap-képzésre vonatkozó törvény). A jelenlegi jogszabály szerint a két évnél hosszabb futamidejű kötelezettségekre pedig NEM IS KELL tartalékalapot képezni [kérdés: Melyik bank ad KÉT ÉVNÉL RÖVIDEBB FUTAMIDŐRE?...]. Ez azért elég nagy "kegy" egy magán bank számára, nem?


A megoldás: a pénzgyártás jogát államosítani kell. Bármennyire hülyén hangzik, ez a megoldás. Az állam legyen jogosult arra, hogy előállíthat hitelpénzt is, ne pedig magánkézben lévő bankok. Az állam legyen az egyetlen "hitelintézet". Megoldható? Meg...

Mit jelentene ez a gyakorlatban? Azt, hogy az államtól KAMATMENTESEN tudnál pénzhez jutni, és az adott gazdasági helyzetben döntene az állam arról, hogy - ha esetleg szükséges a tőkén túli bevétel - akkor milyen mértékű adót alkalmaz.

Gondolj csak bele, most fizetsz kb. 55% adót (ennyit fizet be a munkáltatód utánad), fizetsz a nettódból 20% ÁFA-t, ezer illetéket (bármit akarsz) és EMELLETT fizeted a hiteled nem kis (5-400%) kamatát.

Ha az állam lenne az egyedüli hitelintézet, akkor: az adók mértéke minimalizálható lenne, hiszen az államnak az államadósságra vonatkozó kamatkötelezettségét nem kellene a népen bevasalni (ez azért nem kis hányad az éves költségvetésben...) Tehát egy egyszerű modell alapján a jövedelmed kb. felét kellene megfizetni az államnak. És ez el tudná tartani ezt a fajta gazdálkodási módot (illetékekkel, áfaval és minden szirszarral együtt!)

Mi történne, ha a tőkebevételek nem lennének összhangban a kiadásokkal? ADÓT KELLENE EMELNI. Mondjuk 3%-kal. Vagy 5%-kal (annál többel a modell szerint biztos, hogy nem).

Aztán ha stabilizálódott, akkor adót csökkent, a gazdaság egységnyi ütemű fejlődése mellett.


Persze itt most mindjárt jönnek a kövek, hogy adóemelésből már elég. Igen... Hányszor mentek tüntetni emberek a bankok elé 2-5-10 százalékpontos hitelkamat-emelés esetén? Hányszor mentek tüntetni emberek a 15%-os betéti kamatok drasztikus (10-14,5 százalékpontos) csökkentése esetén? Egyszer sem. Mert a bank az bank. Ott tűrni kell az ilyeneket. Ha az állam adót emel, akkor 1% után is dögöljön meg mindenki. [Ami érthető is a jelenlegi rendszerben, hiszen így ez egy újabb bőr.]

Persze ezekhez a műveletekhez felelős állami szektor kell, hiszen nem egyszerű kivitelezni, és mint mondtam, felelős szektor esetén is kb. 5 év TELJES RECESSZIÓ van. Amíg a rendszerek fogaskerekei elkezdenek pörögni.


De mielőtt bárki félreértene: NEM "államosításról" beszélek. Szimplán azt az állami privilégiumot kell MEGTARTANI, amit a törvény kimond: A pénzgyártás joga az államé. Mert jelenleg ezt - kormányrendeletek, egyéb jogszabályok alapján - a bankok élvezik. És egyre gátlástalanabbul.


Nem jó ez a központosuló világrendszer sem, hiszen ennek a gazdasági modellnek a lényege: szuverén berendezkedés. A világkormány-elképzelés is hitelgazdaság-alapú.


Tedd fel magadban a kérdést: Amikor bementél egy bankba hitelt felvenni, mondta egyszeris azt a bank, hogy NEM ADOK, MERT NINCS? Nem. Ha a vállalat százmilliós fejlesztési hiteléről, ha az állam milliárdos kölcsönéről volt szó, akkor sem. Nyitottunk egy hitelszámlát, bepötyögtük, hogy 100.000.000 Ft és máris "ott volt a pénz". Aztán ezt a pénzt átutaltuk, lekötöttük, és kis hányadát láttuk FORINTBAN. Pont annyit, amire a jelenlegi kpmennyiség elegendő... De ez a pénz csak úgy lett. Egy közjegyzői okirat alapján. Aztán ha te nem fizetsz, akkor rajtad ingatlant, tévét, autót fognak bevasalni ezért a soha nem létező pénzért.


Igazság szerint ezt a modellt pár mondatban elmondani nem lehet. Csak nagy vonalakban, irányelveket lehet így leírni. De ha valaki átgondolja, ha valaki közgazdasági szemmel leül és számol és modellez, akkor rájön: A rendszer életképes lenne. Méghozzá a jelenleginél életképesebb.


Egy bárki számára megoldható feladatot mondok most:

A jelenlegi rendszerben - ahogy előttem is megerősítették - a hitel tartja fenn a gazdaságot.

Vegyük indulónak gazdasági mutatónak a 100.000.000 Ft-ot (azaz ez kb. hitelértékre is alkalmazható).

Vizsgáljunk tíz évet. Évi 5%-os, lineáris gazdasági növekedés mellett hogyan fog alakulni a hitelérték?

1. év 100.000.000 Ft hitel

2. év, a gazdaság fejlődött 5%-ot: 100Mx1,05= 105M Ft.

3. év, a gazdaság fejlődött 5%-ot: 105M(!)x1,05=110,25M Ft.

4. év, a gazdaság fejlődött 5%-ot: 110,25Mx1,05=~115,8M

5. év, a gazdaság fejlődött 5%-ot: 115,8Mx1,05=~121,6M

6. év, a gazdaság fejlődött 5%-ot: 121,6Mx1,05=~127,7M

7. év, a gazdaság fejlődött 5%-ot: 127,7Mx1,05=~134M

8. év, a gazdaság fejlődött 5%-ot: 134x1,05=~140,7M

9. év, a gazdaság fejlődött 5%-ot: 140,7*1,05=147,8M

10. év, a gazdaság fejlődött 5%-ot: 147,8M=155M


Tehát lineáris fejlődésről beszélünk, mégis exponenciális értékek vannak a képletben. Négy évtized múlva (ahol lineáris fejlődés esetén 300 M végeredmény lenne) 670M(!) hitelösszeg szükséges a gazdasági fejlődés lineáris szinten tartásához. Az előző világválság 80 éve volt, évi 3%-os fejlődés esetén (hiszen írták, hogy a gazdaság folyamatosan fejlődött) tízszeres az exponenciális végeredmény, mint a lineáris. Hát ezért van világválság.

És ezért lesz a következő nem nyolcvan, hanem harminc-negyven éven belül. Mert a gazdasági fejlődést FENN KELL TARTANI, az pedig csak hitelből megy. De harminc év múlva olyan mértékű hitelállomány lesz, hogy a "Föld nem fog annyit érni..."


Ez nem Nostradamusi jóslat. Egy egyszerű, a közgazdaság alapjain nyugvó modell. Amivel minden közgazdász tisztában is van. De nem a közgazdászok döntenek ezekben a kérdésekben. Hanem érdekelt politikusok...

2008. okt. 25. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat! A bankszektor felelőtlenségével van szerintem is a gond. Pl. a kiadott hitelekre is adnak ki hiteleket, mert tőkének könyvelik el a visszafizetési kötelezettséget. Lassan adósságparadicsom leszünk, és egyre több ember kerül emiatt az utcára, a nem létező pénz miatt. Sajnos a bankok közti kommunikáció sem túl jó, nem konszolidált a rendszer: pl hagyják egymást csődbe menni. Pedig a kisegítés nem az állam feladata lenne, hogy aztán állami pénzen dorbézoljanak (megtörtént eset, cikk az index.hu-n). Ha állam lennék, akkor bankszektornevelő intézkedéseket hoznék. Jelenleg senki (párttól függetlenül) sem elég tökös hozzá (hozzáteszem, sehol a világon), hogy pl. népszavazást kezdeményezzen a jelenlegi helyzet megreformálása miatt, vagy kiálljon egy olyan programmal, ami önmérsékli a bankszektort és nem engedi a zsonglőrködésből pénzcsinálást. Nyilván lekenyerezik őket ... Ezt hívják korrupciónak. Sajnos az egyességnek semmi nyoma sincs (tisztelet a kivételnek), aki meg egyenes, az, mivel korpa közé keveredik, megeszik a disznók. "Pecuniae suprema lex esto" :( Egyet tehetünk átlagemberként, építjük a jelenlegi rendszert, akármilyen szar és megvárjuk, míg teljesen beomlik...
2008. okt. 25. 11:09
 8/11 anonim ***** válasza:
49%
Pontosan... Ez a helyzet még nem elég rossz ahhoz, hogy érdemes legyen megváltoztatni. Ez a tipikus "kizsigerlés" iskolapéldája. Amíg van rajta bőr, le is húzzuk...
2008. okt. 25. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Modern kori rabszolgaság, másként csomagolva ...
2008. okt. 25. 15:45
 10/11 anonim ***** válasza:

Gondoljátok végig logikusan! Kik a szereplők? Az ember; termel és vásárol. Mindig lesz visszaesés és fejlődés, csak az emberi butaság miatt gyakrabban, mint lehetne.

Én is láttam a youtube-hülyeségeket, hát, nem baromságból indul ki, de azért keveri a szezont a fazonnal.

2010. febr. 3. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!