Családi ház szobájában szeretnék dolgozni, mint műkörmös/kozmetikus, és kívülről csinálnék a szobához egy bejárati ajtót. Ez már üzlethelyiségnek minősülne?
Egy lakóépületet, vagy akár annak egy részét hivatalosan átminősíttetni üzletté, nem kevés lóvé! Ezért csak olyankor szokták a vállalkozók ezt meglépni, ha az ingatlan értékét "beviszik a vállalkozásba", azaz el akarják költségként számolni. De az adótörvények szerint ez évenként max. 2 % !!
És amikor a vállalkozás megszűnik, utána az ingatlan vissza-száll a magánszemélyre, és a korábban költségként elszámolt érték után az SZJA-t pótlólag meg kell fizetni!
És persze a vissza-minősítés költsége üzlethelyiségről ismét lakóingatlan-rész.
Az átminősítés nélkül is lehet vállalkozást folytatni magántulajdonú ingatlanban. A legtöbb vállalkozás így működik, ez az "üzlethelyiséggé minősítés" felesleges pénzkidobás.
Ez igy van, viszont nyilván nem lehet minden tevékenységét sem lakoingatlanba folytatni, hanem van ami üzlethelyiséghez és azon belül is kialakításhoz kötött.
Így adott esetben kötelezhetik rá. A buktatói ennek azon felül, hogy külön költsége van az a tulajdonosi hozzájárulás és adott esetben ha pl. jelzálog van az ingatlanon , akkor hozzájáruló kell attól is aki azt rá bejegyeztette.
Pl bank ha lakashitelt adott az ingatlanra akkor nem fog hozzájárulni ehhez. Ez tapasztalat úgy , hogy üzletből lett lakoingatlanra minősítve a miénk, korábbi lakáshitel miatt de most ugyanígy van bérbe is adva- sors iróniája- ugyanannak akitől anno vettük , nem kellett hozzá visszaminősíteni és nem is lehetett volna mivel, banki hiteles ház.
Emelett viszont igyis úgyis kell székhely nyilatkozathoz tulajdonosi hozzájárulás is majd.
Ez is így van, ahogy írod.
Viszont egyéni vállalkozónál még szerencsére tartja magát a NAV ahhoz, hogy ha a vállalkozó nem jelent be külön címen telephelyet, akkor ő a székhely-telephely címeként ugyanazt veszi, mint a bejelentett állandó lakcím. És itt nem ragaszkodik a tulajdonos (pl. szülők) írásos engedélyéhez.
A Nav lehet nem, de a kormanyhivazal már 3 éve kéri a törvényességi felülvizsgálat keretében a szekhelynyilatkozatot az egyeni vállalkozóktól is kötelezően. Mint e.v. is átestem rajta, mint hozzájáruló tulajdonos is adtam már 3 éve is a mentoraltaknak a szolgáltatóhazban.
És a telephelyekre is külön lefolytatják a vizsgálatot ( 3 van bejelentve nekem. Külön -külön behívtak újra az okmányirodába bérleti szerződéssel, stb. )
Ug... Köszönöm a továbbiakat!
Az egyik valaszolónak: Természetesen ellenkezőleg, pont, hogy nem szeretném az üzlethelységnek nyilvánítást!
Amúgy a házban lakom is, de nem vagyok tulajdonos, csak annak a házastársa.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!