Miért nincsen alapjövedelem az alapigények (lakhatás, evés) kielégítésére, ha pedig többre vágyik az ember, mehet dolgozni?
ez lenne a normális rendszer.
akinek autó, ház, nyaralás, ketyerék kellenek mehet hajtani az igát.
Aki nem kér a versenyzésből meg a seggnyalásból az meg elvan az alapjövedelemből.
Ha jön a masszív robotizáció úgyis ez lesz.
És az alapjövedelmet mégis miből finanszírozná az állam? Megint a dolgozóknak kellene eltartani a magadfajta ingyenélőket! Úgy mint most is van!
"Ha jön a masszív robotizáció úgyis ez lesz."
Dehogy lesz az+ te az én robotjaim után egy fillért se fogsz látni. Max valami kis aprópénzt az államtól, amit legombol rólam meg a többi robot üzemeltetőről adó formájában.
Az a gond ezzel az alapjövedelemmel, meg emeljük az egekbe a minimálbért, hogy ezeknek infláció növelő hatása van. A világ sajnos úgy működik, hogy van egy szűk réteg, akinek nagyon jó, aztán egy réteg, akinek jó, utána a maradéknak meg szar.
Gondolj bele, ha mindenki megkapná az alapjövedelmet, akkor az alja munkát senki se akarná megcsinálni. Így meg kéne emelni a takarítók fizetését is, de ha emelik a takarítók fizetését, akkor emelni kell gyári munkásokét. Ha az övéket, akkor emelni kell az irodistákét, az informatikusokét, a főnökökét, a politikusokét. Ezt a plusz bért, csak úgy lehet kifizetni, ha növelik a bevételt. Emelik a kenyeret, tejet, stb. és a végére pont ugyan ott leszel, mint az elején (csak sokkal több munkanélküli lesz). Tömegesen nem lehet jobb létet elérni, csak egyénileg.
Persze azok az olajos országok könnyen adnak alapbért, mert eladják az olajat, te meg megveszed, így te fizeted az ő alapbérüket.
És mégis mekkora összegben állapítanád meg a mértékét? Ugyanis az az egyik legnagyobb gond az alapjövedelemmel, hogy igazságtalan, és a legkiszolgáltatottabb réteg szívja meg vele a legjobban. Gondolj bele, hogy azon alapvető termékek és szolgáltatások árában mekkora eltérések vannak attól függően, hogy hol/mikor/kitől veszed meg. Ha akár csak egy lakás szigeteléséről beszélünk, éves szinten többtízezres különbségek lehetnek. Élelmiszernél még nagyobb az eltérés, nem mindegy, hogy a hipermarket legolcsóbb polcairól gyűjtöd be a dolgokat vagy a sarki kiskertől. És akkor ott vannak még azok az apróságok, hogy mi van, ha az illető gluténérzékeny, esetleg olyan súlyos betegsége van, ami munkaképtelenné teszi, és ezer különböző gyógyszert kell szednie rá. Aztán tetézzük meg az egészet egy jó kis jelzáloghitellel is. Ő pl. hetek alatt meghalna az alapjövedelem rendszerében, miközben jobb módú tizenévesek abból a pénzből rúgnának be hétvégente. Láthatod, hogy valakinek 150 ezer is kevés lenne, másnak 20 ezer is sok. És tegyük hozzá azt is, hogy milyen szinten van az ország pénzügyi tájékozottsága, tehát ha elméletben le is lehetne vezetni, hogy hogyan működjön a rendszer, semmi sem garantálja, hogy az átlag 8 elemis réteg is hatékonyan, céltudatosan tervezve használná fel azt az összeget, amit kap.
Fontos az állam szerepvállalása, de pontosan erre lett kitalálva a szociális ellátórendszer, amely az egyéni szükségleteket veszi figyelembe. Persze lehet mondani, hogy nem működik jól, sokan visszaélnek vele stb., de sokkal egyszerűbb és praktikusabb lenne ennek a hibáit megkeresni és befoltozni, mint egy teljesen új, több sebből vérző, előreláthatóan hatalmas káoszt és egyenlőtlenségeket okozó rendszert bevezetni alapjövedelem néven, amelynél továbbra sem garantálja semmi, hogy az élelmesebbek visszaéljenek vele (teszem azt: alapjövedelem + fekete munka).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!