Mi a teendő, ha utólag derül ki, hogy tévesen kaptam 30e forintot a számlámra?
Az egyik egyetemen,a félév során számítottam tudományos támogatás jogcímen 30e forintra, amit végül már márciusban kiutaltak, 11-én. Illetve március 6-án, a családban fellépő nagy mértékű jövedelemkiesés miatt, rendkívüli szociális támogatásra beadtam egy kérvényt.
Így március 17-én kaptam a számlámra 30e forintot (ismét), amiről, mivel nem tudtam hogy mennyi a rendkívüli szoc. tám. összege, azt hittem annak a jogcímén kaptam. Sajnos nem néztem meg sem a banki tranzakciónál, sem az ETRben az utalás jogcímét, így boldogan konstatáltam, hogy az akkor a rendkívüli szoctám, majd szinte az egész összeget felhasználtam egy nyelvvizsgadíj kifizetésére.
Erre pár nappal később kaptam egy levelet amiben az áll, hogy 8 napon belül vissza kell térítenem az összeget... Akkor bementem a hallgatói irodára, hogy érdeklődjek mi is ez pontosan. Ott tájékoztattak mindenről, illetve kaptam egy emailt hova kellene írnom.
Viszont a mai napon, azaz április 8-án kaptam ismét 30e forintot amire azért már rálestem, és kiderült hogy még mindig nem a rendkívüli, hanem harmadjára kaptam meg ugyanazt az összeget. Bementem újból az irodára, hogy én ennek tökre örülök, hogy csak úgy küldözgetik nekem a pénzt...
A ma kapott összeget szó nélkül visszautalom a megadott számlára, viszont a múltkori összeget, mivel már elköltöttem, nem tudom visszautalni. És anyagi helyzetem sem engedi, hogy csak úgy nélkülözzek 30 ezret csak úgy hipphopp (nem véletlenül igényeltem a rendkívüli szociális támogatást). Erre ők azzal "fenyegetőztek", hogy akkor nem kapok diplomát, amíg nem fizettem vissza... ami már csak azért is szomorú, mert pont idén végeznék.
Így a kérdésem valahogy így hangzana teljes egészében, hogy a fent leírt körülményeket tekintve, az egyetem jogosan kötelezhet-e az általuk tévesen utalt összeg visszafizetésére, és ha azt nem teljesítem a diplomám megszerzéséig, jogosan tagadják-e meg tőlem, annak kiadását?
Előre is köszönöm a segítséget.
Havi 5 ezerrel valóban kibékülnék. A gond csak az, hogy ha részletet is kérek, akkor is 2 hónapom van már vissza a diplomáig, ami azt jelenti hogy 15 ezer lenne kétszerre. És ha össze is tudok gyűjteni annyi pénzt, tulajdonképpen azt sem arra költeném, mert a diplomát sem ingyen adják, diplomaosztón talár bérlés stb... Tehát nem sok esélye van annak, hogy én azt vissza tudnám fizetni... Legalábbis a dilpomaosztómig az egészet biztosan nem!
Viszont találtam "Jogalap nélküli gazdagodás" néven a Pkt-ban egy jogszabályt, aminek definíciója szerint az én esetem is valószínűleg megfelel annak.
Abban viszont az áll, hogy ha jóhiszeműen (a körülmények által megkívánt, kellő körültekintést követően) váltam meg a számomra jogalap nélkül kiutalt összegtől, a visszatérítésre való felszólítás előtt, nem vagyok kötelezhető a visszatérítésre.
Vajon az jóhiszeműségnek számít-e, ahogy én megváltam a pénztől, vagy legalábbis egy részétől?
Az elköltött összegen felül megmaradt összeget nyilván visszautalom, és ha lehetőségeim engedik a többi részét is, de azt nem szeretném hagyni, hogy az ő hibájuk miatt ne kapjak diplomát...
Természetesen vissza kell utalnod.
De azt biztosan meg tudod beszélni velük, hogy vagy részletekben utalhasd, vagy majd akkor, amikor megkapod a szoctámot.
Viszont olyat ne mondj, hogy "nem tudod nélkülözni", mert ez nem a te pénzed volt akkor sem, amikor elköltötted... Ez nem nélkülözés, hanem a jogosulatlanul elköltött összeg visszafizetése.
Nem fogják kiadni a diplomád, amíg bármilyen tartozásod van az egyetem felé.
Ők hibáztak hisz többször utalták át a pénzt.
Te hibáztál mert nem olvastad el mire kaptad a pénzt.
A Ptk. alapján lehet hogy elkezdhetsz pereskedni az egyetemmel, de diplomát akkor sem kapsz a per lezárásáig.
Szóval vagy kérj kölcsön, vagy sos keress valami diákmunkát.
Így van, én is ezt akartam írni, hogy ezt a pénzt vidáman meg lehet keresni addig diákmunkával.
De előtte azért rákérdeznék arra a szociális támogatásra, hogy az az ügy hol tart?
Nem lehet, hogy a ma kapott összeg az a szoc. támogatás?
Neeem dehogyis, voltam bent és azt mondták arról még nincs hír, pedig látom, hogy el lett fogadva, nyilván őket nem tereli semmiféle határidő vagy szabályzat... Viszont!:
De igenis az én pénzem volt, főleg hogy az első alkalommal mikor megkaptam, arra számítottam, hogy a közeljövőben érkezni fog még egy előre nem ismert összeg. Amit azóta már tudok, hogy 15e, így igen, arra már lehet mondani hogy nem az enyém, mert egyszer már "elköltöttem".
Ergo azt a 15 ezret tudom nélkülözni, mert azzal már nem számoltam...
Persze ha a józan ész és a jogszabály logikáját nézzük...
Hát, én semmi olyant nem találtam, hogy ne kellene visszaadnod - visszafizetned. Valószínűleg ezt értelmezted félre:
(1) Aki jogalap nélkül van a dolog birtokában, köteles a dolgot a birtoklásra jogosultnak kiadni....
"(1) A jogalap nélküli birtokos köteles a jogosultnak kiadni a dolog meglevő hasznait, kivéve, ha ellenszolgáltatás fejében jutott birtokához és jóhiszemű volt."
De itt a haszonról van szó, nem a tulajdonról, azaz a tulajdont vissza kell adnod, de a hasznát nem: pl. ha Te kaptál volna kamatot a pénzre, akkor a pénzt igen, de a kamatot nem vagy köteles visszaadni.
Amit te írsz az nem a jogalap nélküli birtoklás?
A jogalap nélküli gazdagodásról a "Ptk. XXXII. A JOGALAP NÉLKÜLI GAZDAGODÁS" pontban olvastam, méghozzá a következőt:
(1) Aki másnak rovására jogalap nélkül jut vagyoni előnyhöz, köteles ezt az előnyt visszatéríteni.
(2) Nem köteles visszatéríteni a gazdagodást, aki attól a visszakövetelés előtt elesett, kivéve, ha
a) rosszhiszeműen jutott a gazdagodáshoz; vagy
b) a gazdagodás megszűnésével kapcsolatban felróhatóság terheli
Ha valamit rosszul értelmeztem, akkor az ez, de úgy gondolom a b) és c) pontban leírtak igazak rám. Visszakövetelés előtt elestem tőle, teljes mértékben jóhiszeműen "jutottam" hozzá, és költöttem el...
És nem nem akarom visszafizetni, csak nem szeretném hagyni, hogy az ő balgaságuk miatt ne legyen meg időben a diplomám, úgy gondolom ezt jogilag nem tehetik meg, még akkor sem ha nem fizetnék vissza egy kanyit sem...
Nem elestél tőle, hanem elköltötted! A kettő nem ugyanaz!
Akkor "esel el", ha valami önhibádon kívül történik (pl. vis major miatt megsemmisül a dolog - mivel ez nemcsak pénzre vonatkozik.)
Az "elesés" nem elköltést jelent itt!
A felszólítástól számítottan még késedelmi kamatot is követelhetnek tőled.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!