Miért olyan értékes az arany?
Senki nem döntötte el. Kevés van belőle, nem oxidálódik. Elemi állapotban előfordul a természetben. Ellenáll a legerősebb savaknak is, néhány olyan van csak, amelyik oldja. Jól ötvözhető, nyújtható.
Nem csak ékszerek készülnek belőle. Ipari felhasználása az elektronikában jelentős.
ma már ritka az aranyozás a kötészetben, de könyvnyomtatásnál is használták, illetve az építészetben is.
Ja, s még valami: A gazdaságban, hogy mi értékes és mi nem, nem elhatározás kérdése. Lehet manipulálni persze a piacot, de alapvetően nem döntéseken múlik.
A kutyagumira hiába mondom, hogy értékes, ha senki nem veszi meg. Ha elhitetem az emberekkel, hogy gyógyítja a rákot, akkor jó áron el lehet adni. S ha nem gyógyulnak, akkor vége. Az arany kezdetektől fogva folyamatosan értékes.
"Akárhányszor aranynyakláncot, fülbevalót kapok, berakom egy dobozba, és beteszem a szekrénybe. Nem jó az semmire."
Oké, akkor add nekem :-) - szívesen elhozom akár ingyenbe is, kiszállási díjat, szállítási költséget sem számolok fel :D
Félretéve a viccet, ha ennyire értéktelennek tartod, akkor megveszem tőled :-) Írj privit, megbeszéljük :-)
Egyrészt: ritka, elég nehéz kitermelni/feldolgozni, tartós és szép (mondjuk nekem annyira nem tetszik az arany színe)
"Jó, hogy kevés van belőle, de különösebben nem jó semmire."
Már ne is haragudj, de ez egy ordas nagy baromság
Az első pontban leírt dolgok ellenére az ipar iszonyatos mennyiséget használ fel belőle, tehát brutálisan nagy rá a kereslet. (nem csak az aranyra, hanem az ezüstre, a platinára, a palládiumra és hasonló fémekre is)
A számítógéped, telefonod, tableted vagy bármilyen elektronikai kütyüd is tartalmaz ilyen "nem jó az semmire" fémeket. Nélkülük nem lenne működőképes és nem tudtad volna ezt a kérdést sem kiírni. Ráadásul ezeket a fémeket a tudomány jelenlegi állása szerint semmivel sem lehet megfelelően helyettesíteni.
Ékszerként is pont ezért értékes. Mert egy, a mai, modern, mindennapi életben nélkülözhetetlen fémet ami ráadásul ritka, gyakorlatilag díszként hordasz.
Az embereket pedig nem kellet manipulálni hogy rájöjjenek, hogy az arany értékes. Mivel a cserekereskedelem elég hamar megbukott így kellet valami normális cserealap. Az arany erre pont megfelelő volt.
Mivel ritka, nehéz kitermelni és feldolgozni, ezért nem fogja magának boldog-boldogtalan kibányászni, ezzel inflációt okozva. Hamisítani gyakorlatilag lehetetlen volt, illetve a hamis aranyat nagyon könnyű volt kiszúrni. Gyakorlatilag már őskori módszerekkel is meg lehet állapítani hogy az arany tényleg arany vagy csak valami utánzat.
"De mennyire lenne értékes az arany egy világkatasztrófa esetén?"
Miért hiszik azt az emberek, hogy egy katasztrófa esetén csak a 80 alatti IQ-val rendelkező emberek maradnak életben?
"egy katasztrófa esetén csak a 80 alatti IQ-val rendelkező emberek maradnak életben?"
Amennyiben ez igaz, akkor neked, utolsó válaszoló, nem kell félned:D
Nem arról van szó. Csak az emberek mindig úgy tervezik az ilyen katasztrófákat, (ahogy te is) hogy az emberek egyik pillanatból a másikra átcsapnak ősemberbe. Pattintott szerszámokat fognak használni, törzsi énekeket mantráznak és kovakővel gyújtanak tüzet.
Egy bármilyen katasztrófa túlélésére ugyanolyan esélye van egy utcaseprőnek mint egy kutatónak/mérnöknek. A számítógépek és az elektronikus dolgok sem porladnak el csak úgy egy csapásra. Az internet bár ha csak részlegesen is, de működőképes marad. (az internetet egyébként eredetileg arra tervezték, hogy egy atomtámadás esetén is meg lehessen indítani a válaszcsapást) Léteznek már napelemek, szélturbinák és akkumulátorok is.
Tehát egyáltalán nem nulláról kezdődik el az újjáépítés, hanem már bőven meglévő eszközökkel és ahhoz hogy haladjon a technológia, szükségesek ezek a nemesfémek.
Azt pedig inkább már nem is kommentálnám, hogy érvek hadát sorakoztatom fel, te pedig nemes egyszerűséggel átcsapsz személyeskedésbe.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!