Miért értékes az arany?
A vas felhasználható, a szén és az olaj is, a réz is (kábelek), de az arany semmire sem jó.
Mondják, hogy azért értékes, mert ritka, de ma már nagy mennyiségben tudják bányászni, így ez sem állja meg a helyét + a négylevelű lóhere meg a fésűs csiga is ritka, mégsem azok vannak a bankokban.
Tehát: miért is olyan nagyon értékes az arany?
"A vas felhasználható, a szén és az olaj is, a réz is (kábelek), de az arany semmire sem jó."
Tévedés. Rengeteg technikai alkalmazása van.
"Mondják, hogy azért értékes, mert ritka, de ma már nagy mennyiségben tudják bányászni"
Csak kis mennyiségben tudják bányászni, ezért IS drága.
"a négylevelű lóhere meg a fésűs csiga is ritka, mégsem azok vannak a bankokban"
Nem ezek lettek az általános értékmérők, mert az arany velük szemben: strapabíró, tartós (nem rozsdásodik, fémes), vágható, olvasztható, szóval jól osztható és egyesíthető. Egyébként régebben ténylegesen használtak csigát, kagylót, borostyánt stb. pénzként.
Nincs az arany értékével kapcsolatban semmi furcsa. Vannak más fémek, amelyek értéke vetekszik az aranyéval, pl. palládium, platina, iridium, rhénium. A rhódium pedig most éppen 4-szer drágább az aranynál.
Az a hagyomány alakult ki, hogy az arany (és az ezüst) lett az értékmérő, nyilván ezeknek a fémeknek a szépsége miatt. De vannak az aranyéhoz hasonlóan értékes más fémek is, ezeket azonban ritkábban tárolják bankokban, inkább felhasználják az iparban. Természetesen nagyon is gyakori, hogy mondjuk a platina- vagy rhénium-lobby felhalmoz valamelyik ritka fémből, áremelkedésre spekulálva. Rhódiumot, palládiumot és platinát használnak ékszerekben is.
Az aranynak van egy borzasztó fontos tulajdonsága: nemesfém, ezért nehezen reagál. A savak nagy része nem oldja, nem rozsdál, nem teszi tönkre a víz, nem "eszi meg" az UV-sugárzás.
Vagyis ha fogsz egy aranytömböt, az 10 év múlva is pontosan ugyanúgy fog kinézni, tehát a használati értéke megmarad. Ilyen anyagból pedig igen kevés volt hajdanán: a sónak a nedvesség ártott (néhol az is fizetőeszköz volt), a réz oxidálódott (patinaréteg lett rajta), a vas rozsdásodott, az ezüst megfeketedett, a szén csak pár száz éve értékes, az olaj meg alig több, mint egy évszázada. Vagyis az ókorban az arany, az ezüst és a drágakövek jelentették a befektetési alapot: ha valaki elcserélt két zsák búzát egy darab aranyért, jól járt vele, mert az aranyat 10-15 év múlva ugyanolyan formában tudta előhúzni és újra elcserélni megint két zsák búzáért.
Kérdés, hogy akkor miért az arany emelkedett ki, miért az lett a legfontosabb? Nos, erre is egyszerű a válasz: az arany elemi formában is megtalálható. Kibányászták, aztán ott volt, lehetett vele fizetni. Ezek a tulajdonságok már az ókorban nagyon értékessé tették, ezeket örököltük meg mi is. Vagyis az arany azért lett megfelelő "biztonsági tartalék", mert egyrészt megszoktuk, hogy abban jó tartani az értéket, másrészt pedig az arany tulajdonságai még most is jól jönnek: jóformán elegendő csak a lopástól védeni, a minőségét megőrzi külön kezelés nélkül is. Ez pedig óriási előny a négylevelű lóherével és a fésűs csigával szemben: pár évnyi állás után már egyik sem annyira értékes, mint kezdetben.
De az aranyat hasznosítja az ipar is: hővisszaverő fóliák készülnek belőle, elektromos csatlakozásokat vonnak be vele, ékszereket gyártanak belőle (ez sem elhanyagolható)... Van azért haszna az aranynak.
Röviden válaszolok,mert az előttem válaszolók sokat írtak:
Azért mert nagyon ritka.
"Vagyis az ókorban az arany, az ezüst és a drágakövek jelentették a befektetési alapot: ha valaki elcserélt két zsák búzát egy darab aranyért, jól járt vele, mert az aranyat 10-15 év múlva ugyanolyan formában tudta előhúzni és újra elcserélni megint két zsák búzáért."
- De az aranyat nem tudja/ta megenni.
Valóban nem tudta megenni.
De ha két zsákkal több búzája termett, mint kellett volna és azokat felvitte a padlásra, akkor azt sem tudta megenni. Egy darabig jó volt, de aztán vagy megtalálták a rágcsálók, vagy dohos lett, vagy valami más baja adódott. Hosszú távot (10-15 évet) meg főleg nem bírt ki a búza.
Az arany viszont - ahogy írtam is - kibírta: ha megkapta az aranyrögöt, az 10 év múlva is ugyanaz az aranyrög volt. Vagyis ha volt neki ez a két zsák fölös búzája, akkor tudott vele mit kezdeni. Ha valamelyik éven nem jött be a termés, az aranyat el tudta cserélni két másik zsák búzáért. De hiába tette volna el azt a két zsákot, pár év múlva nem vehette volna le a padlásról, hogy megegye, mert addigra megromlott volna.
(ennyi erővel a vas, a szén, az olaj és a réz is értéktelen, mert egyiket sem lehet megenni - nem is értem, miért hoztad példának őket)
De miért kapott érte búzát?
Lehet, hogy ma az aranyat tudják esetleg a számítástechnikában használni, de akkoriban pláne felesleges volt. Díszítőelem esetleg, de önmagában hasztalan.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!