Mi is ugye fogyasztói alapú gazdaságban élünk?
Sajnálom, ha nem világos még mindig a kérdésem. A magyar gazdaság nem csak export gazdaság, hanem belső fogyasztói is. Folyton arról is beszélnek, hogy mennyivel nőtt a belső fogyasztás, mennyivel járult hozzá a gdp-hez a belső fogyasztás, az ipar, mezőgazdaság, az export is.
De most karácsony időszakában különösen csak a vásárlás van, már 2 hónappal előtte vásárolunk, de nagyban meghatározó ki mennyi pénzzel bír.
Ezért kérdeztem, hogy a sok termék, szolgáltatást amire ki lehetne adni a pénzt, köszönő viszonyba sincs az átlagos fizetések, nyugdíjakkal.
Szóval hiába élünk fogyasztói világban, ahol ránkzúdúl a temérdek dolog, hogy költsünk, ha nagyobb részének az embereknek nincs pénze ezeket a temérdek kínálatot megvenni.
#11: Oké, de nem értem, hogy tulajdonképpen mi a kérdésed lényege. A nyugdíjak így is viszonylag magasak, a minimálbéren meg jelenleg nem igazán tudunk emelni. Az alacsony keresetűek adóterhét lehetne csökkenteni, de az csak akkor lenne kivitelezhető, ha az ország nagy része normálisan fizetné.
Jelen helyzetben valószínűleg csak azt eredményezné, hogy még többen lennének minimálbérre bejelentve, tehát ugyanott vagyunk, csak kevesebb bevétele lett az államnak.
A fizetéseket is és az árakat is a piac határozza meg. Hogy mennyit hajlandó valaki valamiért (egy termék, szolgáltatás vagy egy munkaerő) fizetni és mennyiért hajlandó a másik eladni (pl a munkaerejét, az idejét, a kenyerét)
"miért nem úgy vannak a fizetések, nyugdíjak is megszabva, hogy legyen pénzük önfeledten vásárolni"
Mert akkor nem lehetne különbséget tenni az átlag alatti, átlagos és az értékes dolgok között. Ha bárki megvehetné a legjobbat akkor értéktelen lenne annak a munkája, aki közepeset gyárt, vagy mindenki csak közepeset gyártana, elvégre azért is megkapná az "átlagfizetést", amiből önfeledten vásárolhatna.
"sok termék, szolgáltatást amire ki lehetne adni a pénzt, köszönő viszonyba sincs az átlagos fizetések, nyugdíjakkal"
Márpedig de, ugyanis ezek a termékek léteznek. Tehát valaki megveszi őket. Ha nem a kiskeresetű, akkor az, aki megteheti. Nem is cél, hogy mindenkinek adják el, elég ha az veszi meg akinek pénze van rá.
Úgy érzem egy teljesen rossz irányba viszi el a gondolkodásodat a kérdés, mert arra irányul, hogy miképp kaphatnál többet anélkül, hogy többet tennél. Pedig a világot az viszi előre, ha többet teszünk (pl jobb minőségben gyártunk).
Nem véletlenül jutalmazzuk a jobb termékeket (a tudósokat akik kifejlesztik, a remek szakembereket akik legyártják és vállalkozókat akik megszervezik, hogy magasabb hatásfokon juttassák el hozzánk ezeket).
Amit tehetsz ahelyett, hogy zavar a sok "átlagos" körülmény (kisemberek kis fizetéssel akik nem engedhetik meg a luxust maguknak), hogy megpróbálsz nem átlagos lenni és valamiben kiemelkedőt nyújtani. Azt a piac díjazni fogja, sok pénzed lesz, és önfeledten megveheted (magadnak vagy másoknak) a soksok dolgot amit szeretnél.
Nálunk sosem működött az, hogy ha sikeres valaki, akkor meg tud élni belőle, jobban mondva gazdag lesz belőle, itt jobbára a létfenntartást fedezi a sikeresség. Aki valamiben sikeres tud lenni, az külföldre megy és jól megél belőle, magas színvonalon.
De sok okos, értelmes ember nincs megfizetve, az agyelszívás régi dolog, mert itt nincs megfelelő fizetés.
De a fizikai munkás vagy a szakmunkás is nyugaton dolgozik már, mert nincs megfizetve.
És a tipikus példa, is ide mutat, hogy ugyanazt a munkát Ausztriában a határon átlépve 5X annyiit fizet, mint itt.
A rendszer váltás után azt ígérték, hogy jobb élet színvonalt fog hozni a piac gazdaság, a fogyasztói gazdaság, de nem így lett, az árúdömpinget ide hozták, de pénzt nem társítottak mellé, ezért van a fél ország nyakig eladósodva. Ez lett volna a kérdés lényege.
#11
Nem érted az exportorientációt.
Nem csak exportálunk, de az itt lévő gyárak jelentős részének nem jelentős piac az itteni, ezért nincs értelme, a jövedelmüket itt szétosztani.
Az, hogy a termék az itteniek számára nem megvehető, számukra nem probléma, mivel nem is ide szánják.
Két probléma van jelen párhuzamosan:
- Exportorientáció
- Az exportáló cég tulajdonosi köre külföldi, így a tőkejövedelmek célpontja is.
#16
Ha a 13. válasz minden része igaz lenne, akkor az 33-mas világválság nem következett volna be, illetve a második sem tartana ennyi ideig.
A modellek feltételezései nem állnak meg a valóságban, a mikro, illetve a makroökonómiai modellek azt írják le, hogy mi lenne ha, az adott feltételek fennállnának.
Pl: a deviza alapú, a tőkepiacon, a modellek szerint nem létező arbitrázs miatt jöttek létre, ahogy azt is tudjuk, hogy marketinggel torzítható a teljes informáltság, ami szintúgy a modellek alapfeltétele.
Sajnos az I=S sem következik be minden esetben.
A modellek arra adnak útmutatást, hogy mi a "jó/optimális állapot" nem arra, hogy mi a jelenlegi állapot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!