Házeladás ingatlanos mögött? Folyt.
3. fél (ingatlaneladással foglalkozó cég) kizárásával kéne házat eladni.
A két fél közül egyik sem akarja kifizetni a 3.-at (jutalék). Ha felmondok a közvetítőnek és a következő héten nyélbe ütöm a házeladást, perelhet/reklamálhat az ingatlanos?
Lehet valami apró betűs buktató ez esetben?
Tapasztalatom szerint általában a vevők próbálják az eladókat meggyőzni arról, hogy hagyják ki az ingatlanost a folyamatból. Mindezt abban a reményben, hogy így olcsóbban megkaparinthatják vágyuk tárgyát. Persze ők ezt teljes nyugalommal megtehetik, hiszen ha fény derül a szerződésszegésre, az eladó/megbízó viszi el a balhét. Sajnos mégis akad olyan tulajdonos, aki enged a csábításnak és magára ölti a fausti szerepet. Persze utólag mindig rájönnek, hogy többet vesztettek a vámon, mint nyertek a réven. Bírósági felszólítás, tárgyalás, elmarasztaló ítélet, végrehajtás, árverés. Persze az összeg közben kamatozik, és hozzáadódnak egyéb költségek is. Néhány év múltán a 300 ezer forintos jutalék megduplázódik,
Vigyázat csalok!
Vannak ügyfelek, akik csak a pillanatnyi kísértésnek engednek, de vannak olyanok is, akik tudatosan, stratégiát kidolgozva próbálják kikerülni a fizetési kötelezettséget. Most ezek közül mutatunk be néhány „gyöngyszemet”.
•A legtipikusabb módszer, amikor a vevő a bemutatást követően egy másik időpontban visszatér a helyszínre, és megpróbálja agitálni az eladót. Ha sikerrel jár, az eladó vagy látványos gyorsasággal megszünteti a szerződést, vagyi némaságba burkolózik, néha pedig még a telefonszámát is lecseréli.
•Egy másik jellemző módszer, amikor csapatmunkában dolgoznak az érdeklődők. Általában ketten érkeznek a helyszínre. Az egyikőjük lefoglalja az ingatlanost néhány „fontos kérdéssel”, míg a másik az eladótól telefonszámot kér, hogy később felhívhassa az egyezkedés miatt.
•Akad, aki még a találkozó előtt, a rendelkezésre álló előzetes tájékoztatáskor kapott információk alapján felkeresi a helyszínt, és megpróbálja már-már titkosszolgálati módszerekkel kinyomozni (becsenget lakásokba, házakba és kérdezősködik) az ingatlan címét, és „magán úton” megtekinteni azt.
•Vannak persze az eladók részéről is érdekes módszerek: „Nem kaptam elég foglalót, ezért nem tudom magát kifizetni, majd ha megkaptam a többi pénzt is!” „Nem annyiért adta el nekem az ingatlant, mint amit szóban megbeszéltünk, így nem fizetem ki magát!” „A vevő lehet, hogy előtte volt magával is, de jött a magánhirdetésemre is, és úgy adtam el neki a lakást!” „Milyen 3%? Engem nem érdekel a szerződés, adok 100 ezer forintot és kész!”
A kedvencem az volt, amikor az eladó bűvészeket is meghazudtolva egy „öblös” kézfogás közben, a szemem láttára csempészte át a vevő kezébe a telefonszámát.
Hogyan védekeznek az ingatlanosok?
A legfontosabb lépés, hogy ne keletkezzen rés a pajzson, vagyis teljes kontrol alatt kell tartania az egész folyamatot. Ehhez elengedhetetlen, hogy folyamatosan tartsa a kapcsolatot mindkét féllel már a kezdetektől fogva. Ha kialakul egy bizalmon alapuló közvetlen kapcsolat, akkor minimálisra csökken annak az esélye, hogy ilyen helyzet kialakuljon. Ne felejtsük el azért, hogy az ember alapjában véve jó, csupán vannak gyenge pillanatai.
Másik fontos betartandó szabály, hogy ne engedje ki a prezentáció során a gyeplőt a kezéből. Tegye egyértelművé számukra, hogy minden mozzanat kizárólag önön keresztül, az ön közreműködésével történik
Már amikor a megbízást elvállalja, és együtt értelmezik az eladóval a szerződést, kicsit hangsúlyosabban tárgyalják át a szerződésszegés következményeit, persze minden személyeskedés nélkül. Nyugodtan meséljen egy-két sztorit arról, hogy hogyan végződött egy-egy ilyen eset.
Elengedhetetlen a megtekintést követően az érdeklődővel aláíratni egy megtekintési nyilatkozatot, lehetőleg a megbízó előtt, ezzel is jelezve, hogy nyoma van a találkozónak. Az sem árt, ha az eladó maga is ellátja szignójával a nyomtatványt.
Ha megszűnik egy ingatlan eladásának a megbízása, ahol több érdeklődővel is volt, akkor a megszüntetést követően 30 nap múlva tekintsen rá a földhivatalnál az ingatlan tulajdon lapjára.
Mindenféleképpen csak írásban fogadja el a megbízás megszüntetését, és kérje az eladót, hogy nevezze meg a vevők személyét, illetve mutassa be az adásvételi szerződés vevők személyére vonatkozó részét. Amennyiben erre nem hajlandó kezdjen gyanakodni.
Persze vannak esetek, amikor átesik a szitán egy-egy ügylet, és kénytelenek vagyunk utólagosan kezelni a helyzetet. Ekkor nincs más lehetőség, ügyvéd segítségét kell igénybe venni, aki elindítja az ilyenkor szokásos jogi procedúrát.
Borúra derű
Végezetül azért el kell mondanom, hogy az utóbbi időben mindinkább csökken azon esetek száma, ahol az ügyfelek megpróbálják kijátszani az ingatlanközvetítőt. Ennek az lehet az oka, hogy egyre többen értékes szolgáltatásként kezelik az ingatlanos munkáját.
Hát igen :)
Figyelmeztetni fogok mindenkit, köszi a válaszokat.
Gratulálok, kérdező..:S Honnan is is lett volna vevőd, ha nincs az ingatlanos? Aki nyilván saját pénzén hirdetett, belerakta az üzemanyagot, az energiáját a tranzakcióba....
Silány emberke vagy.
Te tökfej, ki mondta, hogy ők hozták a vevőt?
Ha ők hozták volna, eleve nem lenne ez a kérdés sem!
Feküdj még vissza, ne okoskodj!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!