Házeladás ingatlanos mögött? Folyt.
3. fél (ingatlaneladással foglalkozó cég) kizárásával kéne házat eladni.
A két fél közül egyik sem akarja kifizetni a 3.-at (jutalék). Ha felmondok a közvetítőnek és a következő héten nyélbe ütöm a házeladást, perelhet/reklamálhat az ingatlanos?
Lehet valami apró betűs buktató ez esetben?
Igen, a vevő az ingatlanostól tud a házról, de közben érdeklődött a tulajdonosnál is. A pénzből nem enged az eladó, tehát nem fogja engedni, hogy még elvegyenek a kialkudott összegből és a vevő sem akarja átvállalni a járulékot.
Gond nincs a két fél között ez miatt, csak a 3. felet kéne kihagyni, közönséges "köszönöm az eddigi munkát, tovább nem kérem a szolgáltatást szöveggel".
Sztem ez a Te szerződésedben is benne van, teát akkor bukta:
8./ Megbízó kötelezi magát, hogy az irodán kívül történő értékesítés esetén 1 héten belül írásban értesíti a megbízottat. Ennek elmulasztása esetén 100.000.- Ft kártérítést köteles az irodának kifizetni.
Tudni kell azonban, mielőtt valaki eljátszik ezzel a gondolattal, hogy az esetnek később komoly következményei lehetnek. A vevő oldaláról aláírt nyilatkozat tanúsítja, hogy az adott ügyfelet adott ingatlanos vitte ki a lakásba – később ez lehet az alapja a tulajdonossal szemben (aki jellemzően a jutalékot fizeti) történő fellépésnek. A tapasztalat azt mutatja, hogy az ilyen eljárások döntő többségét megnyerik az ingatlanközvetítők, hiszen itt gyakorlatilag arról van szó, hogy egy szolgáltatásért valaki nem fizeti meg az ellenértéket. Egyes közvetítőknél – bár ez nem jellemző, és nem is igen elfogadott piaci magatartás – a vásárlótól is kérnek jutalékot.
A tapasztalatok szerint előfordulnak olyan esetek, amikor már az első percben érezhető, hogy vagy a vevő, vagy pedig a tulajdonos alig leplezetten a közvetítő kihagyására játszik. (Ebben az esetben viszont felmerül a kérdés, hogy egyáltalán miért fordul az illető ingatlanoshoz). Érdemes azzal tisztában lenni, hogy a közvetítők ismerik már az ilyen típusú módszereket.
Nem kell azért félteni egyes – főleg kis – közvetítőket sem, a megbízási szerződésen és a vevői nyilatkozaton időnként nagyon érdekes dolgok is feltűnhetnek – ezeket mindenképpen olvassuk el tüzetesen, főleg ha apróbetűs részeket is találunk rajta. Előfordulhat, hogy tulajdonosként még évekkel lakásunk eladása után is fizetnünk kell az irodának, ha netán mégis prezentáltak volna egy vevőjelöltet, hiába nem ő vette meg, vagy éppen akkor is fizetési kötelezettséget kötnek ki, ha véletlenül valamelyik sokadik ági rokonunk venné meg azt a lakást, amit anno mi is megnéztünk. (Az ilyen kikötéseknek persze általában gyakorlati alapjuk van, azonban gondoljuk át mi az, ami még aláírható, és mi az ami már teljesen a nonszensz kategóriába tartozik).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!