Ha új lakcímet akarok, akkor hogy is megy ez?
Ha van bérleti szerződés, akkor nem kell semmi ilyesmi, szépen bejelented.
Ha nincs, akkor attól az embertől kérj hozzájárulást, aki a lakás használatára jogosult. Gondolom a főbérlő ilyen ember, ha jól értem, ő bérli a tulajdonostól a lakást.
Semmi köze ehhez a tulajnak. A jogrendszer kicsit érdekes, mert előírja, hogy neked be KELL jelentkezni, a másik oldalról viszont felesleges tortúrához köti a bejelentkezést, tulajdonos jóváhagyása, stb.
Ha a tulajdonos szerződésben van a főbérlőddel, akkor a főbérlődnek a lakás használatára jogosultsága van. Ő innentől kezdve annak ad hozzájárulást a bejelentkezésre, akinek szeretne. Az más kérdés, hogy joga van-e neki "továbbadni" a lakást, vagyis hogy te lakhatsz-e ott. Viszont maga a bejelentés ettől függetlenül is megtehető, mert a hivatal ilyet már végképp nem vizsgálhat.
Ha már nem laksz ott, a bejelentkezési kötelezettséghez hasonlóan a kijelentkezés is kötelességed. Ehhez már végképp semmi köze nincs a tulajnak vagy a főbérlőnek. Nekik semmilyen hátrányuk nem származik abból, hogy oda be vagy jelentve.
Kezdjük ott, hogy itt senki nem ír egy szót sem több tulajdonosról. Tehát az okoskodás ebből a szempontból felesleges.
Másrészt meg mutattál egy általános példát arra, hogy az egyes hivatalok mennyire sajátosan értelmezik a jogszabályt, és kérnek mindenféle papírt még bérlakás esetén is. Jogszabály szerint a bérleti szerződésnek elegendőnek kell lennie.
A "Ha van bérleti szerződés, akkor nem kell semmi ilyesmi, szépen bejelented."-del ellentétben:
"albérletbe való költözés esetén a szállásadó aláírása, lakcímkártyája és érvényes
személyigazolványa vagy kártya formátumú vezetői engedélye, illetve albérleti
szerződés"
"A lakcímbejelentéshez a lakás tulajdonosának vagy a lakás használatára egyéb jogcímen
jogosultnak a hozzájárulása szükséges (ő is aláírja a bejelentő lapot)"
Csak arra céloztam, hogy az albérleti szerződés nem elég.
Valóban, a szállásadó jelen esetben az az ember lesz, aki rendelkezik bérleti szerződéssel ("főbérlő"). De ha a kérdező rendelkezne ilyesmivel, akkor saját maga nevében is aláírhatja - ugyanis ő maga lenne a szállásadó.
A tulajdonos nem szállásadó, hanem bérbeadó. A bérlő jogosult a használatra, vagyis ő a szállásadó. Köze nincs ehhez az ügyhöz.
Több tulajdonosról pedig szó sem esett soha.
"Az (1) és (2) bekezdéstől eltérően a szállásadó általi hozzájárulásra nincs szükség, ha a bejelentkező olyan érvényes teljes bizonyító erejű magánokirattal vagy közokirattal rendelkezik, amely a lakás használatára feljogosítja. Ebben az esetben az okiratot a lakcímbejelentő lappal együtt kell a járási hivatalnak benyújtani."
Azaz a bérleti szerződésen legyen 2 tanú aláírása vagy legyen hitelesítve közjegyző által, akkor váltja ki a tulajdonos aláírását. Ez 2013 óta érvényes, előtte elvileg jó volt bármilyen bérleti szerződés. Csakhogy általában "nem tudtak ilyenről" a hivatalok, és esetenként azóta sem tudnak. Ilyenkor mindenképpen ragaszkodnak a tulajdonos aláírásához.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!