Telefonban megállapodtam egy bérlővel, h kiveszi a lakást, SMSben lemondta, ilyen esetben lehetnek következmények? Részleteket írtam.
Személyesen soha nem találkoztunk.
A lakásban még év elején járt mikor mások voltak ott.
Telefonon beszéltük meg, hogy kiveszi a lakást hosszú távra 4-5 év kb. Megbeszéltük, hogy X forint/ hó + kaució.
Aztán már azt mondta, hogy 1 hónapos felmondással tudja kivenni, mert nem fog csak 6-12 hónapot a városban tartózkodni.
Úgy állapodtunk meg, hogy gépesített, bebútorozott, légkondis a lakás. A megbeszélt költözésre ezt nem tudtam elintézni. Mondtam, hogy folyamatban van, szállítom a dolgokat, meg ami kell azt, ha beköltözött elkezdjük intézni, hogy legyen felszerelve, az én költségemen.
Aztán sms ben lemondta a bérlést. Pedig már úgy beszéltük, hogy a lemondás előtt 1 héttel fog költözni, de ment a huzavona.
Kérhetném tőle törvényesen, mondjuk az első havi lakbért?
Vagy bármilyen pénzt?
Megjegyzem nem akarom. Meg több időbe telne ezt hivatalos úton, mint amennyit ér. Nem is lenne korrekt így utólag. Visszaírtam neki, hogy További sok szerencsét.
Arra lennék kíváncsi, hogy egyáltalán lehetne-e.
Köszönöm.
Nincs írásbeli. Szóbeli megállapodás van. Azaz telefonon beszéltük, hogy kiveszi. Aztán egy héttel a megbeszélt időpont után, lemondta sms ben. Mert ebben az egy hétben ment a huzavona, hogy nem hosszú távra, mondom oké, aztán, h bútorozott, gépesített kell, hogy legyen mikor beköltözik, mert úgy beszéltük meg, mondom ez nem jön össze, de beköltözik, mert azért lakható és onnantól intézzük a többit is.
Aztán írt egy sms -t, hogy sajnálja, de mégse veszi ki.
Nem akarok kártérítést. Semmi ilyesmi.
Kíváncsi voltam jogilag, hogy megy. Mint tulajdonos, bérbeadó szeretnék ezzel tisztában lenni. Ebben az esetben nem történt kár, egy hétről van szó.
Ezek szerint akkor szóbeli megállapodásnál, meg kell beszélni, hogy, ha visszamondja, annak milyen következményei, anyagi vonzata van.
Ha ezt nem beszéljük meg konkrétan, akkor, ha vissza is mondja, nincsen semmi.
Meg, ha be se költözött, akkor olyanra hivatkozva, hogy megígérte, hogy beköltözik, de aztán lemondta. Alaptalan erre hivatkozva bármit is követelni.
Mindenféleképpen kell az írásbeli szerződés. Kíváncsi voltam, hogy ha ilyen van akkor, hogy működik.
Jogilag úgy megy, hogy se te se ő nem teljesítettétek a szóbeli megállapodásotok részleteit (ami amúgy MO-n teljesen érvényes, főleg, mert az SMS-el bizonyíható is lenne), ergo nem tudnál tőle semmit követelni, mert tökéletes indok neki, hogy a lakás nem olyan állapotba volt, mint amiben megegyeztetek ezért lemondta.
Amúgy meg az egész nem ér ennyit.
Abban az esetben, ha én teljesítettem volna a megállapodás rám eső részét. Ugyan így szóbeli szerződéssel, ami ezek szerint érvényes az országban.
Akkor is mit lehetne követelni?
Azt az egy heti lakbért, (amitől megbeszéltük odáig, hogy lemondta) vagy egy egész havit vagy mit?
Tételezzük fel, hogy akkor te teljesítetted volna a feltételeket, csak ő nem.
A szóbeli megállapodás teljes értékű a magyar jogban (csak ugye nehéz bizonyítani tanuk nélkül - de ettől is tekintsünk el).
Ez esetben nem bérleti díjat követelhetnél tőle a bíróságon (vagy fizetési meghagyással, szóval polgári úton), hanem a számodra kiesett bevételt, vagyis a károd megtérítését. Pl.: ha e miatt nem hirdetted a lakást és ezért teszem azt 2 héttel később tudod kiadni akkor a 2 heti bérleti díjat.
Persze ez egy non-szensz szituáció, hiszen olyan alacsony összegekről beszélünk, aminek sokszorosa lenne mind időben mind pénzben a jogi út.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!