Lakást nem hajlandó eladni az akinek 25% részesdése van, mit lehet tenni? Többi lent
Az 1. és a 3. hozzászólás az enyém.
Kaptam egy privit,miszerint félrevezetem a kérdezőt a válaszaimmal.
Nos én nem szégyenlek tanulni,így tisztelettel kérem,hogy IDE,ne privátba linkelje be valaki azt a törvényt/jogszabályt,ami előírja egy tulajnak,hogy akarata ellenére köteles eladni a tulajdonát!
Előre köszi.
lehet indítani közös tulajdon megszüntetésére irányuló pert
5. A belinkeltekből íme a lényeg:
" Bírósági ítélet mondja ki a vagyonmegosztást, ha…
… ha nincs megállapodás – mert a tulajdonostársad “csak úgy” nem akar veled együttműködni (bármifajta ésszerű érv nélkül) -, és te sem szeretnél tovább közösködni. Ilyenkor marad a pereskedés. Bírósághoz fordulhatsz, és indítanod kell egy úgynevezett “Közös tulajdon megszüntetésére irányuló per“-t. Ilyet ellened is lehet indítani.
A keresetlevélben kérheted, hogy a bíróság mondja ki a közös tulajdon megszüntetését. Persze majd neked kell bizonyítanod, hogy miért nem áll érdekedben ennek fenntartása, és hogyan próbáltál méltányos egyezséget kezdeményezni a tulajdonostársa(id)dal. A jogerős ítélet lesz majd az az okirat, amivel kérheted a közös tulajdon megszüntetését.
Vajon MIK A BÍRÓSÁG SZEMPONTJAI közös tulajdon megszüntetése iránt indított perben?
Tudnod kell: a bíróság sosem fog olyan megoldást a felekre erőltetni, melyet egyik fél sem akar. A pénzbeli megváltásban pedig csak akkor reménykedj, ha a természetbeni megosztás a bíró szerint sem lehetséges, légy tehát körültekintő, amikor a saját dolgodat ítéled meg.
A közös tulajdon tárgyait ugyanis elsősorban természetben kell megosztani. Ez a közös tulajdon tárgyának fizikai megosztását (telek esetén pl. négyzetméter stb. szerinti megosztást) jelent, ami után az egyes részek külön-külön a tulajdonostársak kizárólagos tulajdonába kerülnek, de mindegyik rész csak egyvalakiébe.
A természetbeni megosztásnak felmerülhet akár három akadálya is:
a) ez nem lehetséges, ha maga a dolog (ingatlan) oszthatatlan;
b) ha a megosztás fizikailag lehetséges ugyan, de jelentős értékcsökkenéssel járna, akkor sem osztja majd meg a bíróság,
c) vagy ha a megosztás maga gátolná a rendeltetésszerű használatot.
Ha a megosztás során a tulajdoni arányok nem érvényesíthetők, a különbözet pénzbeli megtérítéséről kell gondoskodni. "
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!