Ezt elmagyaráznátok hogy is van a tőzsdén?
MEgszabhatod, mennyiért adod el, de csak akkor fog létrejönni az eladás, ha van is vevő annyiért. Szóval ha azt írod be, hogy 5000-ért akarod eladni, de aznap 2500-ért vettek csak, akkor a nyakadon marad a részvény.
Ha nincs rá vevő (ez kisebb forgalmú részvényeknél előfordulhat), akkor egyáltalán nem tudod eladni addig, amíg nem lesz vevő.
Az árfolyam mindig az utolsó adásvételt mutatja. Szóval ha 2500 Ft a részvény ára, akkor legalább 1 db részvény biztosan gazdát cserélt azon az áron.
Igen, neked kell megszabni mennyiért akarod eladni.
A részvény is olyan mint a krumpli a piacon. Egyik kofánál 100 Ft, másiknál 120 Ft. Ha nincs rá vevő, akkor lejebb viszik az árat. Pl. senki nem fogja megvenni 200 Ft-ért a krumplit (feltéve hogy mindenki ismeri az árakat és azonos minőségről van szó).
Részvénynél is meg tudod szabni, hogy te 5000 Ft-ért szeretnéd eladni és nálad marad amíg nincs rá érdeklődő ezen az áron.
Miért vesznek "csúcson"? Mert hátha megy még feljebb.
Köszönöm.
És a kérdésem, olyan 2-3 évben fektetnék bele, tehát kb, természetesen lehet tovább is benne a pénzem.
A befektetett pénzem egészben jól gondolom hogy csak abban az esetben buknám ha csőd lenne?
Illetve ha ki kéne okból kifolyólag venni a pénzem a részvényekből (kell a pénz másra) és emaitt épp kevesebb árfolyamon kéne eladnom azt. Igaz?
Ami az utolsó kérdésedet illeti, ebben nincs egyetértés a traderek között. Valaki azt gondolja, hogy ha vettél egy részvényt 2000 Ft-ért, és most csak 1000-ért tudnád eladni, akkor gyakorlatilag már buktál is rajta 1000 Ft-ot akkor is, ha még nem adtad el a részvényt. Mások azt gondolják, hogy csak abban a pillanatban bukod be a pénzt, amikor eladod a részvényt, és amíg még nem adtad el, addig nincs veszteség.
De természetesen ha valamiért végül eladod rosszabb áron, akkor az vitathatatlanul bukás.
Értem már.
Ezt az OTP bankban is végre lehet hajtani, mint tranzakciót? Ha hosszabb távon gondolkodom (években) akkor a bank is megfelel nemde? (ugy tudom lassabban indítják el az ügyleteket mint a bróker cégek). Ezt az eladási árfolyamot én tudom változtatni idő közben ugye?
Például meg adok neki 1000 ft vétel ár mellett 2000 ret, de azt látom most az árfolyam épp 1800 körül van akkor át tudom módosítani hogy annyiért eladjam igaz?
És ha jól értem az épp árfolyamon ha kínálom eladásra akkor el is kell?
Bankok pontosan ugyanolyan gyorsan végre tudják hajtani a megbízásaidat, mint a brókercégek. Van netes felület is amúgy, ahol te is beadhatod a megbízást, meg telefonálhatsz is.
Amíg még nem jött létre az ügylet (a "kötés", ahogy mondani szokás), addig még bármikor visszavonhatod. Netes felület esetén akár egy másodperccel azelőtt is, hogy létrejönne, telefonon nyilván hosszadalmasabb a folyamat.
Ha olyan vagy az alatti áron próbálod eladni a részvényt, amin éppen van adásvétel, akkor igen, máris elkel a részvényed. (Kivéve, ha nagyon sok eladó van, és kevesebb vevő, mert ha mondjuk 10 ezer részvényt akarnak eladni egy adott áron, és csak 5 ezerre van azon az áron vevő, akkor csak 5 ezer fog elkelni az adott áron. Ebben az esetben a beérkezés ideje számít, akik előbb adták fel a megbízást, azok tudnak előbb eladni.)
Lehet a bankon keresztül is igen, az OTP-nek van befektetési számlacsomagja.
Ha berakod 1800-ra, amikor 1800 az árfolyam akkor nagyon nagy valószinüséggel elmegy, de lehet, hogy nem lesz rá vevő, mivel az 1800 csak az utolsó kötés árfolyamát mutatja. (Ezen kivül a magyar lapok, ha nem fizetsz elő, akkor csak 15 perces késleltetéssel mutatják az árfolyamokat)
Itt egy angol lap, ahol azonnali árfolyamokat láthatsz:
Ha vettél mondjuk 1500-n de most 1000-t ér és nem adod el azt "nem realizált veszteségnek hívják", míg ha eladod azt "realizált veszteségnek"
2-3 év nem biztos, hogy elég lesz részvényeknél, például nézzd meg a MOL árfolyamát:
[link] /equities/mol-hungarian-oil---gas-nyrt
Látható, hogy 2011-ben 25000 volt az értéke, most pedig 3 évvel késöbb 12000 körül van. (És a 25000 messze nem a maximuma volt, a MOL volt 30000 körül is a válság elött)
Ebből csak annyi a tanulság, hogy nem lehet tudni, mikor merre megy egy részévny árfolyama és milyen időtávon fordul meg, ha egyáltalán megfordul.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!