Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Jól számoltam? Érdemes volna...

Jól számoltam? Érdemes volna belevágnom a növénytermesztésbe?

Figyelt kérdés

A szüleimnek van 5 hektár földterületük. Most ki van adva bérbe, így más műveli.

Elkezdtem utánanézni a dolgoknak és arra a jutottam, hogy akár nekem is megérni belefogni a növénytermesztésbe. A tőkém meg van hozzá, hogy bele tudjak kezdeni. Apukámnak vannak ismerősei akik ebből élnek és tudnánk tőlük segítséget kérni hogy mikor mi következik és hogy mire figyeljünk.

Utánanéztem az áraknak a föld megműveltetésével kapcsolatban. A kukoricának a megműveltetése mindennel együtt 250 ezer forint hektáronként. Átlagba 80-100 mázsa körül lehet számítani. Most jelenleg 4000 forint körüli mázsa áron veszik át. Úgy gondolom, hogy ez nem egy olyan rossz haszon.

Ezt az 5 hektárt érdemes megosztani több növény között? Milyen egyéb buktatók lehetnek? A 250 ezer hektáronkénti megműveltetés valóban annyi kukoricánál? (az interneten olvastam). Ha eladom a takarmány akkor azután adóznom kell? Ha jól tudom földtámogatást is igénybe lehet venni?


Tisztába vagyok, hogy lehet olyan év is amikor nem hoz semmit, de lehet kiemelkedően jó év is. Szerintem hosszabb távon jobban járok mint ha lekötném valamibe (pl kötvény)



#mezőgazdaság #haszon #kukoricatermesztés
2014. okt. 25. 14:02
 1/8 anonim ***** válasza:

A támogatásokról az Önkormányzatnál kell érdeklődni, hogy milyen feltételekkel, és mennyit tudnak adni. (Függ a kerettől is).

Egy szomszédom foglalkozott kukorica termesztéssel, de abba hagyta, mert nem érte meg neki.

Nem tudom, hogy a 250.000.-ben mi van benne?

Saját gépei vannak, vagy bérebe végezteti a munkákat? A címerezést hogyan végzik? A kukorica csövek törését géppel vagy kézzel végzik? A háncs fosztást hányan csinálják? A kukoricaszárat mivel takarítják be?

A felvásárló csövesen vagy morzsoltan veszi át a kukoricát? Az átvételig, hol tudod tárolni?

Mielőtt belefogsz, nézz utána ezeknek a dolgoknak is.

2014. okt. 25. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Kinek adod el a termést?

Hát ha bérleti díjat is fizetsz a faternak akkor mi marad neked?

Uniós támogatásokat fokozatosan kivezetik és megszüntetik a következő 5 évben.

Szerintem nézd meg milyen autója van azoknak akik 5 hektár földdel foglalkoznak abból megtudsz mindent.

2014. okt. 26. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

A következő költségei lennének a művelésnek ha mással végeztetném kukorica esetében 1 hektár földterületen.

szántás: 24 ezer

kétszeri kombinátorozás: 15 ezer

műtrágyázás + műtrágya: 5 ezer + 60 ezer

vetés + vetőmag: 8 ezer + 50 ezer

hengerezés: 7,5 ezer

kétszeri vegyszerezés: 9 ezer

vegyszer: 25 ezer

sorközművelés: 9 ezer

aratás: 26 ezer

tarlóhántás, tárcsázás: 8 ezer



Ezekből az összegekből jönne a 250 ezer forintos megműveltetés hektáronként. Szerintem ebbe minden benne van.


A következő honlap szerint [link] jelenleg 38000 Ft/t a kukorica átlagára. Ha a termés elérné a 8 tonna/hektáros átlagot és 4 ezer/tonna áron el tudnám adni akkor 50 ezer lenne a haszon hektáronként. Nyilván lehet a termés 6 tonna/hektár is és akkor semmit nem nyerek rajta.


Tisztába vagyok vele, hogy 5 hektár földből nem fogok meggazdagodni, de 1,25 milliós befektetéssel átlagban 200 ezer forint nyereség elérhető, ami 16%-os hozam.

Ez egy év alatt lehet mínusz 10% is és lehet 30% is, de szerintem több éves átlagban 16% kihozható belőle, ami a mostani banki kamatokat figyelembe véve elég jónak mondható.

Még utána kell érdeklődnöm dolgoknak, hogy az elmúlt években milyen termések voltak annak aki eddig tőlünk bérelte.


Hogy kisebb legyen a kockázat érdemes két felé megosztani a földet és ez egyik felébe kukoricát a másik felébe meg búzát?


Még utána kell járnom sok dolognak és csak akkor vágok bele ha lehetséges profitot kihozni belőle.

Ezért tettem fel a kérdést, hogy hátha olvassa olyan is aki csinálja és tud tanácsot adni, hogy még mikkel számoljak.

2014. okt. 27. 09:05
 4/8 anonim ***** válasza:

Hengerezés, az minek? A vetőgép megoldja ezt is.

Sorközművelés, az minek? A vegyszerezés megoldja a gyomírtást.

Kétszer vegyszerezni? Egyszer nem elég?


Nincs benne a számítások között:

-termés elszállítása a földről.

-szárítás és tisztítás.

-tárolás


Van konkrét megbízható személy vagy cég aki megműveli neked a földet?

Akinek gépe van annak általában földje is van és előbb megműveli a sajátját aztán a tied ha az időjárás engedi.

2014. okt. 27. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

-biztosítás

-adózás


Ezekkel a költségekkel mi lesz?

2014. okt. 27. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Egyébként hány aranykoronás földről van szó? Alkalmas egyáltalán szántóföldnek?

Milyen messze van az otthonodtól? Ez is költség.

2014. okt. 27. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

A termény elszállítása, szárítás és tárolás valóban kimaradt.

A tárolást meg tudom oldani ingyen is, mivel a nagymamámnak van egy nagy üresen álló épülete.

Mivel nem lenne szükséges azonnal eladnom a terményt talán nagyobb áron is el tudnám adni később mint 40000ezer/tonna


A biztosítással és az adózással nem vagyok tisztában.

Ha meg tudnád válaszolni, hogy mennyit kell adózni azt megköszönném.


A föld 23 aranykoronás és alkalmas növénytermesztésre.

5 kilométerre van a lakóhelyemtől.

Nyilván ha oda el kell menni az is pénz (benzin)

meg ha telefonom intézkedni kell, akkor az is költség.

Ezért próbálok mindent figyelembe venni.


Még konkrét személy nincs aki a művelést végezni, ezzel majd csak akkor foglalkoznék ha a számításaim szerint érdemes belevágni, de való igaz hogy aki a környezetembe ezzel foglalkozik annak van saját földjei is és mindig az lesz neki az első.

2014. okt. 27. 10:34
 8/8 anonim ***** válasza:

Őstermelőként talán meg sem veszik tőled áfás cégek vagy csak olcsóbban ami ügye 27% és az nem semmi, de a helyi önkormányzatnál érdeklődj meg könyvelővel adózás ügyben vagy agrárkamaránál, asszem oda is kell fizetni évi 5000-et.


A biztosítás mondjuk olyan dolog, hogy 100 évenként 1-2 alkalommal elviszi egy jég vagy aszály az összes termést, ennek fényében gondolkozz ezen.


A tárolásnál időközönként át kell mozgatni a teljes mennyiséget meg szellőzés.

2014. okt. 28. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!