Köteles vagyok elfogadni az áthelyezést ha a munkáltató bezárja az üzletét ahol dolgozom?
Úristen ha bezárja az üzletét mégis mit akarsz csinálni?
Örül hogy nem rúgott ki alapból mert bezár az üzlet hanem állást ajánlott egy másik helyen. Persze azt hogy a kérdésre válaszoljak nem vagy köteles elfogadni mehetsz helyette csövelni is.
Nem vagy köteles elfogadni.
Azt megteheti a munkáltató, hogy ideiglenesen a munkaszerződéstől eltérő munkahelyen foglalkoztat. Ennek tartama naptári évenként összesen a 44 beosztás szerinti munkanapot vagy 352 órát nem haladhatja meg. A várható tartamról a munkavállalót tájékoztatnia kell a munkáltatónak, és a többlet terhet neki kell állnia. Például többe kerül az odautazás, mint eddig.
Viszont abban az esetben, ha nem csak ideiglenesen kellene máshol dolgoznod, mint ami a munkaszerződésedben munkavégzési helyként meg van jelölve, és Te az új helyet nem fogadod el azért, mert például jogos érdekedet sértené, a munkáltatónak a munkaviszont (rendes) felmondással meg kell szüntetnie. Méghozzá azért, mert Ő nem tudja a munkaszerződésben rögzítetteket teljesíteni, nem pedig Te. Akkor, ha Te elfogadod az új munkavégzési helyet, munkaszerződést kéne módosítani. Azt pedig csak kölcsönösen lehet. Tehát ha Te nem mész bele, akkor a munkáltató nem tud mit csinálni, köteles a munkaszerződésben rögzített helyen foglalkoztatni. Mivel ezt nem tudja teljesíteni, ezért szerződést szegne, amivel Te akár munkaügyi bíróságra is mehetnél. Éppen ezért kénytelen (ténylegesen köteles) a munkaviszonyodat felmondani. Tehát adott esetben jár a végkielégítés és a felmondási időre járó távolléti díj is!
Fontos kérdés: Mi van a munkaszerződésben erre vonatkozóan?
"A 2. Válaszolónak írnám: Nem feltétlenül azért nem fogadja el valaki a felajánlott másik lehetőséget, mert megsértődött, hanem például jogos érdekét sértené. Ha Te miskolci munkavégzési helyre szerződtél le, és idővel Kecskeméten kéne helyette dolgoznod, nem biztos, hogy elfogadnád.:)"
Így van, semmi sem kötelező! Vagy munka vagy munkanélküliség. Lehet választani. Aki dolgozni akar, az nem kifogásokat keres, hanem teszi, amit tenni kell.
Nagyon koszonom az utolso valaszolonak, hogy ilyen reszletesen kifejtette a dolgot. Elso ket kommentet nem is tudom méltassam e, annyira... és nem értik a kerdes lenyegét. Nyilván masik munkahelyre mennék nem naplopó lennék. Csupán nem gondolom, hogy mindenáron bele kellene torodnom a megvaltozott korulmenyekbe. Ugyanugy, ahogy a fonok is a sajat gazdasági erdekeit tartja szem elott, én is igyekszem a sajatomat. Nem emberségbol helyez át, hanem mert olcsobb lenne kirugni a masik helyrol egy ujabb dolgozot.
Szoval kedves 3...
A munkaszerzodes nem rogziti a munkavegzes helyet, de az sincs benne, hogy változó helyen foglalkoztathat. A munkavegzes ideje van benne, ami viszont eltérő a nyitvatartás miatt a két helyen. Azt hallottam hogy nem vagyok koteles elfogadni egy athelyezest ha az engem hatranyosan erintene.hivatkozhatok ezalatt az eltero nyitvatartasi idore, illetve ara, hogy a mosdo , etkezes stb nem lenne biztositott, mivel egyedul dolgoznék a legtobb napon es nem zarhatok be ha vasarlo van benn? Illetve hogy a masik helyen boltvezeto voltam, ott meg ez tenylegesen nem lenne megvalosithato hisz nem lenne beosztottam csak valtotarsam. Az lenne a celom, hogy ugy tudjak elmenni a cegtoo hogy megkapom a vegkielegitest.
A munkavégzés helye kötelező eleme a munkaszerződésnek!
Olyan már nem létezik, hogy "változó". Ha ilyen volt, akkor azt az új munka törvénykönyve hatályba lépésétől kezdve módosítani kellett. Ha valaki ezt elmulasztotta, vagy a munkaszerződés nem tartalmazza a munkavégzés helyét, akkor munkavégzési helynek azt a helyet kell tekinteni, ahol a munkáját szokás szerint végzi.
Tehát ennek módosítása munkaszerződés módosítást kíván, azt pedig csak mind a két fél közös akaratával történhet meg.
A másik: Ha a munkaidő szerepel a munkaszerződésben, akkor az azon felül teljesített munkaidő túlórának számít, és aszerint jár rá a díjazás. Ilyen esetben a munkáltató nem módosíthatja másmilyen munkaidőre a szerződést, tehát nem köthet ki munkaidőkeretet. Ezt olyan esetben lehet például, ha az van a munkszerződésben, hogy heti 40 órás. Akkor ezt a 40 órát 1 hétre olyan arányban osztja be, amely neki jó, természetesen betartva a munka törvénykönyvében szereplő egyéb korlátozásokat.
De ha az szerepel a szerződésben, hogy napi 8 óra, vagy naponta 6.00 órától 14.00-ig, akkor minden más időben végzett munka túlórának számít.
A Te esetedben kedvező lenne az, ha meg tudnátok egyezni, és közös megegyezéssel szűnne meg a munkaviszonyod úgy, hogy a feltételek Neked is megfeleljenek, mind anyagilag, mind erkölcsileg.
Minden más esetben a munkáltató az, aki nem tudja a szerződésben foglaltakat teljesíteni, tehát Ő az, aki kénytelen a munkaszerződést felmondani. Ilyen esetben jár a végkielégítés, és felmondási bér is. Valószínűleg a munkáltató ezt nem fogja megtenni, pontosan azért, hogy ne kelljen fizetnie. Ebben az esetben nagy a valószínűsége, hogy bírósági per lesz belőle, mivel ő nem mond fel, és Te sem, mert a végkielégítést nem akarod veszni hagyni.
Én a helyedben felhívnám erre a munkáltató figyelmét, és írásban is átvetetnék vele egy olyan nyilatkozatot, hogy az új munkavégzési hely jogos érdekedet sérti, ezért azt elfogadni nem áll módodban. Ha a "szokásos" helyen munkát nem tud biztosítani, akkor kezdeményezze a munkaviszonyod felmondását. Tehát nem Te, hanem Ő mondjon fel Neked.
Egyébként én még azt is meglépném (biztos, ami biztos), hogy a Munkaügyi és Munkavédelmi Felügyelőségen utánajárnék, hogy szabályosan ilyen esetben milyen módon kell eljárni. Még ilyen ügyem nem volt a gyakorlatban, de a "többieket" is megkérdezem, hátha nekik volt részük ilyenben.
Még jelentkezem...
Feldobtam a szakmában a problémát.
Mi arra az eredményre jutottunk, hogy:
Nem vagy köteles elfogadni a munkavégzés helyének megváltoztatását, még akkor sem, ha azt a munkaszerződésed nem tartalmazza, mivel ilyen esetben az számít munkavégzési helynek, ahol a munkádat szokásosan végezted.
Ilyen esetben a munkáltatónak két lehetősége van:
1./ Felmondja a munkaviszonyodat, hiszen nem tud "munkával" ellátni ott, ahol a munkavégzési helyed van/volt. Ilyen esetben jár a végkielégítés és felmondási időre járó távollét díj.
2./ Ha nem tud munkát biztosítani ott, ahol "szoktál" dolgozni, és nem fogadod el a másik munkavégzési helyet, Ő pedig nem mond fel, akkor köteles állásidőre távolléti díjat fizetni Neked. Tehát mégis kénytelen felmondani, ha ezt nem akarja fizetni.
Mindegyikünknek az a véleménye, hogy tudasd írásban a munkáltatóval, hogy nem fogadod el az új munkavégzési helyet, mivel így érdeksérelem ér, és kéred attól a naptól az állásidőre járó távolléti díj megállapítását, vagy ellenkező esetben mondja fel a munkaszerződésed, mivel nem tudja a benne foglaltakat, valamint a Munka Törvénykönyvében foglaltakat teljesíteni.
Ezzel az írással az igazolatlan távollét ellen is be lennél biztosítva.
Kénytelen valamit reagálni rá a munkáltató, addig pedig kivársz.
Minden más azon múlik, hogy mit reagál rá...
Azonnali hatállyal még csak véletlenül se mondjál fel, és természetesen "rendes" felmondással sem!!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!