Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Mit lehet tenni ha esetleg a...

Mit lehet tenni ha esetleg a vevő visszalép a vásárlástól? Egyáltalán megteheti ezt?

Figyelt kérdés

Én vagyok az eladó (ingatlanról van szó), a szerződést megkötöttük, ma járt le a határidő. 2 hete volt az értékbecslő kint megnézni a házat de nagyon kevésre értékelte fel az ingatlant, ezért a vevő most egy másik banktól akar hitelt felvenni. Én viszont attól félek, hogyha ez a bank is kevésre értékeli akkor visszalép a vevő a vásárlástól. Ilyenkor valami kárpótlás vagy valami jár esetleg? Mit tudok tenni?

Foglalót sajnos nem kértünk, mert azonnal megkötöttük a szerződést. Így ha visszalépnek akkor buktuk a tulajdoni lap árát (amit már kétszer kivettünk) + a sok utazási költséget, mert az ingatlan egy másik megyében van + a 2 hónapot is amit a szerződésre írtunk, pedig nekem elég sürgős lenne eladni az ingatlant.


2008. júl. 31. 14:16
 1/9 anonim ***** válasza:
Ha nem kértél foglalót, és előszerződést sem kötöttek ( ezt a ptk-ban előszerződés címszó alatt találod, a paragrafusszámot hirtelen most nem tudom) akkor nem tudsz mit tenni, hacsak a vevőd nincs annyira korrekt, hogy a tulaj lap árát kifizeti. Ja most látom, hogy azonnal kötöttetek szerződést. De milyet? Adásvételit vagy előszerződést vagy mit?
2008. júl. 31. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Előszerződésre egy bank sem fog hitelt adni, az a szerződés adás-vételi szerződés.

Amúgy foglalót nem azért kell fizetni, mert nem azonnal jön létre az adás-vétel! A foglaló egy alakisága az átadott pénzösszegnek [a kérdésből nem derült ki, hogy egyáltalán valamennyit fizetett-e bele a vevő], azt az adás-vételi szerződésben LE KELL ÍRNI, hogy mennyi az átadott készpénzből előleg és mennyi a foglaló!

Ingatlant nem is igazán szabad eladni foglaló nélkül - pláne nem hiteles ügyleteknél.


Amúgy ez az "elég sürgős lenne eladni az ingatlant" kijelentés a hazai ingatlanpiacon nem igazán játszik. Várd meg, hogy a vevő tudjon hitelt intézni, és akkor a pénzednél leszel. De ha nincs a szerződésben foglaló kikötve, akkor a szerződéstől te is visszaléphetsz - azaz áruld addig az ingatlant, amíg meg nem veszi valaki. Ha jön vevő, az eredeti adás-vételit felbontod.

2008. júl. 31. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

Azért tisztáznék 1-2 dolgot.

1. Adás-vételi szerződést kötöttünk június 3-án és a mai nappal járt le (júl 31.)

2. foglalót nem kértünk és ez az adás-vételi szerződésben is benne van (úgy gondoltuk ha megkötjük a szerződést akkor nem is kell)

3. A vevő hitelből és szoc. pol-ból akarja fizetni a teljes árat (se foglaló sem előleg nem volt)

4. Ha szerződést kötöttünk akkor én már nem kereshetek másik vevőt, nem? Mert a szerződésben benne van: Eladó büntetőjogi felelőssége tudatában kijelenti, hogy a fent körülírt ingatlan per-, teher-, és igénymentes, tehát az ingatlant harmadik személyek részére nem idegenítette el, nem terhelte meg, nem kötött ilyen eredményre vezető szerződést semmilyen formában , az ingatlanra, annak bármilyen tulajdoni hányadára, részére nincs senkinek olyan joga, amely a Vevőt akadályozná a tulajdonjog megszerzésében és/vagy szerződésszerű birtokba lépésében, ...

Tehát amíg vissza nem lép vagy ki nem fizeti addig én nem kereshetek másik vevőt.

Egyébként már bánom, hogy nem kértem foglalót, mert ha ebben az esetben vissza lépne akkor azt nekem nem kéne vissza adnom és így legalább nem fizetnék rá semennyit...

Azért bízok benne, hogy az újabb bank majd többre értékeli az ingatlant és akkor majd minden sínen lesz.

2008. júl. 31. 18:29
 4/9 anonim ***** válasza:

Azt a pénzt nem fogod látni!

"3. A vevő hitelből és szoc. pol-ból akarja fizetni a teljes árat (se foglaló sem előleg nem volt)"


A bankban se hülyék dolgoznak, az értékbecslő meg az ő emberük! Nem tudom honnan az info, hogy a becsüs alá becsülte az ingatlant, mert azt nem szokták elmondani az ügyfélnek mennyi a becsérték csak azt, hogy megkapja a hitelt, vagy sem!

A hitelbírálathoz a bank a becsült forgalmi érték kb 70%-át veszi figyelembe, és ennek a 70-75%-áig hitelez! Így a vevő kb. a vételár feléig tud hitelt felvenni, és ehez jön még hozzá a félszocpol! Ha csak nincs 10 gyereke, vagy nem közalkalmazott semmiképp se tudja csak a hitelből, és a szocpolból kifizetni a vételárat!

Ha a fizetési határidő lejárt, az már elegendő indok az eladástól való elállásra! Hívd el őket az ügyvédhez, és papírozzátok le a dolgot! Még mindig kevesebbet buksz rajta, mintha 10 év alatt részletekben fizeti ki a hátralékot! Ráadásul abban az esetben semmit se tehetsz ellene, még akkor se ha havi 5000 forintjával törleszt!

2008. júl. 31. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Azért ez a bank mennyit hitelez igencsak érdekes. Ha jó a fizetés az ingatlan BECSÉRTÉKÉNEK (nem a hitelfedezeti értékének!) a 100%-át is megfinanszírozza pl. egy budapesti ingatlan esetén! Tehát az, hogy csak a felét finanszírozza meg, az azért elég téves infó.

Nekem is ismerősöm most vett lakást, 10,5 millió, másfél millió önerő, a maradék hitel. Simán megy.

2008. júl. 31. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Ismételten köszönöm a válaszokat!

Viszont azt nem igazán értem, amit az utolsó előtti hozzászóló írt: "Még mindig kevesebbet buksz rajta, mintha 10 év alatt részletekben fizeti ki a hátralékot! Ráadásul abban az esetben semmit se tehetsz ellene, még akkor se ha havi 5000 forintjával törleszt!"

A szerződésben ez van: Felek megállapodnak abban, hogy a Vevő a szerződés tárgyát képező ingatlant a teljes vételár kifizetésével egyidejűleg jogosult birtokba venni, mellyel egyidejüleg a Felek közösen leolvassák és átíratják a közműórákat...

Akkor gondolom a vevő érdekes sem az, hogy 10 évig fizesse, mert csak 10 év után tudná birtokba venni.

Egyébként nem is nagyon bízok bennük (lehet, hogy azért, mer kisebbségiek, bár a jobb fajtából ahogy láttam) félek, hogy valahogy megbundázzák az ügyvéddel a dolgokat (de ez csak az én érzésem, viszont azt tudom, hogy az ügyvédnek mindkét fél érdekeit szem előtt kell tartani) de azért akkor is bennem van a félsz. Egyébként egy faluban lévő kis ingatlanról van szó (nem sokat ér), viszont ebből a nem sokból én fel tudnám újítani a kis lakásomat. Remélem minden jól fog sikerülni! Bár annyira szkeptikus vagyok! :(

2008. aug. 1. 12:29
 7/9 anonim ***** válasza:

"Nekem is ismerősöm most vett lakást, 10,5 millió, másfél millió önerő, a maradék hitel. Simán megy."

Ha az ismerős közalkalmazott, akkor el tudom képzelni, mert értük az állam kezességet vállal! Ha nem akkor érdekes történet, a koma vagy vetít, vagy vitt be másik fedezetet!

Gyakorlatilag az összes nagyobb bankban megfordulok a munkám során, de nekem is sokat kellett pedáloznom, hogy egyetlen vas nélkül építkezni kezdhessek! :)

2008. aug. 3. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Viszont azt nem igazán értem, amit az utolsó előtti hozzászóló írt: "Még mindig kevesebbet buksz rajta, mintha 10 év alatt részletekben fizeti ki a hátralékot! Ráadásul abban az esetben semmit se tehetsz ellene, még akkor se ha havi 5000 forintjával törleszt!"


Ha előveszi a beszélőkéjét, és megdumál, hogy beköltözhessen, akkor soha nem látod a pénzed!

"Nem baj testvér, itt a fele, a többit meg majd megadom!"

Egyáltalán nem érdeke, hogy a közmű a nevére kerüljön! A nem fizetett számlákért nem őt veszik elő! Ha meg törleszti a maradékot, akár pár forintonként, akkor a szándékot mutat a törlesztésre, így nincs peralap!

2008. aug. 3. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Ismételten köszönöm a válaszokat!

Természetesen a beköltözés csak abban az esetben valósúlhat meg ha a teljes vételárat kifizette, mint ahogy a szerződésben van. Más eset szóba sem jöhet! A kulcsokat is csak akkor fogják megkapni ha átírattuk a közüzemi órákat. Azért én sem most jöttem le a falvédőről! :)

Remélem, hogy minél hamarabb elintéződik a dolog és emiatt nem kell már magamat idegesíteni. Ott lesz majd helyette a lakásfelújítás! :)

2008. aug. 4. 10:04

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!