1968 óta nem fordult elő Magyarországon, hogy csökkenjen az árszínvonal. Minden olcsóbb lett? Jó ez, rossz ez? Egyáltalán mi az a defláció? Itt a defláció! – írta nagy betűkkel délelőtt az Origo. De mi az a defláció?
A defláció az árcsökkenés, az infláció ellentéte.
ÉS ez nem azt jelenti hogy minden olcsóbb lett. Az inflációnak sok összetevője van. Például most a ruhák 2,3%-kal drágábbak, az élelmiszerek 0,3%-kal. Főleg a rezsicsökkentésnek köszönhető, mivel az is része az inflációs számolás része, és ugye egy jó kis törvény miatt sokkal olcsóbb lett a rezsi, így az infláció is, mert ellensúlyozta a többi termék (ruha, étel, dohány) árának növekedését.
A fogyasztói árindex azt mutatja meg, hogy mennyivel változott meg (egy meghatározott fogyasztói kosár szerint definiált) árszínvonal az EGY ÉVVEL EZELŐTTI állapothoz képest.
6000 forint a gyerekcipő. Drága? Lehet. De tavaly sem volt olcsóbb. Ennyit jelent a nulla körüli infláció, nem azt, hogy mostantól minden ingyé' lesz.
Az index természetesen nem csak a cipő árát tartalmazza. A fő komponenseit megtalálod az alábbi cikkben levő táblázatban.
Ilyen szandált 8500 ft ért vettem 6 évvel ezelőtt, most 22990
Még egyszer mondom: az infláció nem a 6 évvel ezelőtti árakhoz, hanem az 1 évvel ezelőtti árakhoz viszonyított változást méri.
Több a villanyszámlád, mint tavaly ilyenkor? Aligha. Többe kerül a benzin, mint 2013 májusában? Nem tudom, de szerintem kb. ugyanannyi vagy kicsit olcsóbb. A kaja, az lehet valamivel drágább, nem tudom biztosan. De az az állítás, hogy MINDEN drágább lenne, az biztosan nem igaz.
Az áfa utoljára 2012-ben nőtt (25-ről 27%-ra, ami 1,6%-os drágulást jelent), annak a hatása már nem szerepel a mostani indexben.
Általánosságban igazad van abban, hogy ez a kormány mást sem csinál, mint nagy csinnadratta közepette pénzt oszt az embereknek (lásd: rezsicsökkentés) majd sunyi módon 2x annyit elvesz, amiről azt hazudja, hogy nem is "a zemberek" fizetik (bankadó, tranzakciós illeték, mittommégmicsoda)
De ennek semmi köze a most közzétett fogyasztói árindexhez. Az infláció jelenleg 0 közelében van. Kevés értelme van ezt a számot kétségbe vonni. Ez részben jó hír, mert a kiszámítható árak általánosságban jót tesznek a gazdaságnak, másrészt ebben a nullában vastagon benne van a rezsicsökkentés hatása, harmadrészt viszont (és ez már egyáltalán nem jó hír) ez a nulla egyúttal a pangó gazdaságunk és vásárlóerőnk tükre.
Persze. Nem is mondta senki, hogy a 0 inflációs ráta azt jelenti, hogy jobban élünk.
Lehet, hogy te így értelmezted ezt a híradást, az is lehet, hogy a kormány ezt akarja sugallni, de nem ezt jelenti.
Mindössze annyit jelent, hogy a fogyasztói termékek átlagos ára nem magasabb, mint tavaly ilyenkor. A bérekről pl. nem mond semmit.
Nulla közeli és negatív infláció jellemzően pangó gazdasági környezetben alakul ki, amikor senki nem vásárol semmit. Tipikusan nem a jólét és a prosperitás jele.
Általában a 2-3%-os inflációt tartják ideálisnak, ami legjobban segíti a gazdaság fejlődését. Az ennél sokkal magasabb és az ennél sokkal alacsonyabb is káros.
A deflációt pedig a legtöbb közgazdász egyenesen fenyegető szörnyeteggént tartja nyilván, ami mély ingoványba húzza a gazdaságot és ahonnan nagyon nehéz kikeveredni. Nézd meg a japánokat, mit küzdenek évek óta, hogy pozitív inflációt érjenek el.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!