Mi történne, ha az államadósságot semmiből nyomtatott, fedezet nélküli pénzzel próbálnánk kifizetni?
Jó persze, hogy infláció, ezt mindenki tudja, de ezt én se értettem soha, hogy miért? Ki tudna arról, hogy fedezet nélküli a pénz? Egyszercsak megszűnne az államadósság és kész, nem? Mondjuk gondolom nem, de nem értem miért.
Én is nagyon örülnék, ha valaki részletesen leírná a választ a kérdezőnek, köszi!
Ez valóban nem egy egyszerű kérdés, de nekem van egy elképzelésem. Ha mondjuk eltekintünk attól, hogy ez nem lehet megcsinálni titokban - és mondjuk ne is konkrétan az államadósságról beszéljünk - hanem tételezzük fel, hogy beindulna a pénznyomda és minden állampolgár kapna fejenként 10 millió Ft-ot.
1. Ezt a pénz az emberek nyilván elkezdenék költeni
2. Mivel a magyar gazdaság nem túl erős, ezért ez a költekezés szükségszerűen import növekedést kell generáljon
3. Ha az import növekszik, akkor több devizát kell venni, tehát több forintot kell eladni, ezért a forint árfolyama gyengülne, azaz a forint egyre inkább elértéktelenedne
4. Ha a forint árfolyama folyamatosan gyengülne, akkor az import árukat egyre többért kellene, tehát növekedne az infláció
Ha csak kifejezetten az államadósságot fizetnénk vissza így, valószínűleg az is kereslet növekedést kellene generáljon valahol, hiszen az így felszabaduló pénz, nyilván másra költenék, egyébként nem lenne az egésznek semmi értelme.
A magyar nemzeti banknak már megszűnt a pénznyomtatási monopóliuma. Ezért kellett hitelt felvenni az IMf-től 2008-ban, mert nem tudunk fedezetlenül nyomtatni, mint a Fed, vagy az EKB.
Ha tudnánk, akkor is nyilván különféle nemzetközi feltételeket betartva tehetnénk csak meg.
szerintem egyébként nem az infláció, hanem hiperinfláció is borítékolható lenne egy pénznyomtatás esetén, tekintettel arra, hogy az államadósság jelenleg a gdp 80%-a! Ennyi pénzt nem lehet csak úgy nyomtatgatni, aztán ide oda tologatni.
Képzeld el, hogy van egy terméked, amit el szeretnél adni. Feltérképezed, hogy mekkora igény van rá, ezek alapján megállapítasz egy árat (egyensúlyi ár, legyen mondjuk 10 ezer Ft). Ha jól lőtted be, akkor ennél többért már nem tudnád eladni, kevesebbért meg nyilván nem fogod odaadni. Na most akkor képzeld el, hogy a jegybank úgy dönt, hogy elkezd készpénzt nyomni és kihelyezni a lakosságba (mondjuk felemeli a segélyeket, nyugdíjakat stb.) A vevőid ennek hatására korábban még épphogy elvitték volna 10 ezerért, most mivel tele vannak pénzzel, örömmel megvennék. Te logikusan mit fogsz csinálni: felemeled az árat úgy, hogy ismét az "éppen megveszi" kategóriába kerüljön. És ezzel már el is infláltuk a pénzt úgy, hogy közben valós termelés semmi se történt.
Ez persze egy durván leegyszerűsített példa, nyilván a pénz nem csak készpénz lehet. Amikor azt mondják, hogy a jegybank (MNB, USA-ban FED, japánban BoJ stb.) monetáris lazítást hajt végre, akkor valójában nagy mennyiségben vesz ("pénzért") állampapírt, kötvényt és más befektetési eszközöket.
Az államadósság nem Forintban van kezelve és nyilvántartva, hanem valami nemzetközi valutában. Mostanában gondolom euróban. Eurót meg nem nyomtathatunk.
A Forint nyomtatás pedig valahol belügy, mivel kívülről nézve a fedezetnek van értéke, az pedig változatlan.
És mindehhez még hozzájön az, hogy Forintot se nyomtathatunk csak úgy, valamint már most is baj van a fedezettel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!