Miért utaznak sokan Németországba dolgozni?
Ez olyan mint az aranyláz. Annó mindenki azt hitte hogy csak elmegy Alaszkába és lehajol az aranyért és már milliomos is.
Az esetek 90% ában nem így volt és az a külföldi munkára is igaz.
Az aranyláz idején igazából kik gazdagodtak meg ? : felvásárlok kocsmárosok szerszámkészítők nem nem az aranymosók.
És most kik ? a külföldi munkaközvetítők és a alvállalkozó alvállalkozója.
1-1 kivétel persze azért akad.
Mert van egy jogod arra, hogy ott vállalj munkát, ahol akarsz az Eu-n belül. És ha a kétkezi munkádért, magasabb szinten szaktudásodért azt mondod, hogy nem 98 ezret kérsz, hanem nettó 1000 eurot, akkor már 3-szor annyit kapsz ugyanannyi munkáért, mint itthon.
Emellett más a morál is kint mint itthon.
Ugye itthon a "8 általánossal, kellő kitartással c."( lépjél be alám MLM-be, vagy válts ki vállalkozóit és dolgozz nekem megoldás működik a leggyakrabban, ügynöki munkával, hiteltelenné vált emberek ajánlásával...)
Míg kint fix bérért, munkaszerződéssel, elég minimális a fekete munka aránya és nem egy olyan nyugdíjrendszerbe fizetik a járulékodat, ami talán kibírja , talán nem amíg nyugdíjba mész...
Ritka az, hogy "nem fizetett a munkáltatóm ki", vagy épp felszámolás alá kerül a munkáltatód.
Emellett sokkal könnyeben előrelépni és támogatnak ha pl továbbképzed magad, nem pedig hátráltatnak mint itthon sok esetben.
A közvetítőkről csak annyit, hogy a hazaiakat meg kell nézni, hogy kivel szerződsz és milyen feltételekkel. Nyelvtudás kell, de ha az van, meg olyan szakmád, ami keresett kint, akkor közvetítő sem fog kelleni. Ha mégis, akkor olyat érdemes keríteni, amelyik pozitív referenciával, és engedéllyel rendelkezik, mint regisztrált munkaerő közvetítő. És akkor elkerülhető, az átverték a magyarokat c. sajtó megjelenés.
A kinti magyar cégekkel nem érdemes foglalkozni, stabilabb ha német céghez szerződsz német szerződéssel, és nem egy magyar alvállalkozóval.
A kinti megélhetés hazai szemmel nézve drága,a kintivel meg nem kell számolgatni hó végén a filléreket.
Vagyis az albérlet lehet, hogy 600 euro (cca 180 ezer,) de a kereseted meg annak a duplája. és az áfa is alacsonyabb, míg az élelmiszerek kb olyan árban vannak mint itthon, e sok esetben olcsóbbak is. Vagyis ha a hazai minimálbérből elvoltál, akkor kint több lesz a megtakarításod (minden költséget levonva), mint itthon az összkereseted minimálbéren, amiből még fizeted a számláid, kaját,hiteled, stb.
A megtakarítást meg Te tudod, hogy miként használod fel. Hazautalod a családtagoknak, akik esetleg kínlódnak a devizahitellel, vagy befekteted, stb.
Mindenesetre egy érdekes adat, arról, hogy a kinti megélhetési és fenntartási költségeken felül mennyit utaltak haza a kint dolgozók az év 10 hónapjában:
Ezt már csak annyival egészíteném ki, hogy ha mégis hazajössz utána, akkor a visszailleszkedés lesz nehézkes.
Mert demoralizálni fog a hazai helyzet és mivel kint be voltál jelentve, a munkanélküli járulékod meg fogja haladni a minimálbért, amennyiért itthon el tudnál helyezkedni ( ha nem félnek felvenni egyáltalán külföldi referenciával), vagyis nem leszel motivált abban, hogy itthon dolgozz, vagy maradj és vállalkozz, mert kint jobbak a feltételei ennek is.
Emellett van már miből (kiből) válogatni.
Ami működött 5-6 éve, hogy nyelvtudás nélkül is ki tudtál jutni és elhelyezkedni alsóbb pozíciókba, ma már ez nem működik. Sok a fiatal, ha családod van, akkor inkább probléma a nagyvárosokban (London, Bp. és Debrecen után a legnagyobb magyar lakta város- 200 ezer magyar él kint Londonban) a munkaadóknak és kisebb az esélyed, mert van helyetted más, akinél mg nincs gyerek. Ez persze kompenzálható, ha a szaktudásod olyan, ami kell nekik, vagy épp kisebb városokban (ahol még olcsóbb az élet) próbálkozol.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!