Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » 17-éve lakok az ingatlanba,...

17-éve lakok az ingatlanba, ami 1/4-rész haszonélvezeti joggal rendelkezem. A fennmaradó rész 7-fele oszlik, ők 25-éve örökölték.17-év alatt az ingatlanban fennálló közüzemi díjak, és egyéb költségek engem terhelnek. Mennyi az esély az ELBIRTOKLÁSRA?

Figyelt kérdés
2009. nov. 12. 22:13
 1/3 anonim ***** válasza:
Mivel lakod is /használod/ az ingatlant, nem tudod elbirtokolni.
2009. nov. 12. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Tulajdont többféleképpen lehet szerezni, ennek egyik sajátos formája az elbirtoklás. Elbirtoklásnál – ellentétben az átruházással – az elbirtokló tulajdonjoga nem a tulajdonostól származik, hanem, abból a tényből, hogy a dolgot sajátjaként birtokolja megszakítás nélkül tíz évig, ingatlan esetében pedig tizenöt évig.


- Változik a tulajdonos, ha letelt az elbirtoklási idő?


Az elbirtoklási idő letelte nem jelent tulajdonosváltozást, ha a tulajdonos menthető okból nem tudja gyakorolni tulajdonosi jogait. Ebben az esetben az idő meghosszabbodik az őt akadályozó tényező megszűnésétől számított egy évig.


- Mik az elbirtoklással történő tulajdonszerzés feltételei?


A tulajdon elbirtoklással történő megszerzésének feltételei az elbirtoklási idő mellett a megszakítás nélküli és sajátjakénti birtoklás. Ha az elbirtoklás ideje megszakad, az idő számítását újra kell kezdeni. Az elbirtoklási idő megszakad, ha a tulajdonos felszólítja a birtokost a dolog kiadására, vagy ezért bírósághoz fordul, illetve rendelkezik a tulajdonával (használatát átengedi, megterheli vagy átruházza azt). Megszakad akkor is, ha a dolog akaratán kívül kikerül a birtokos birtokából, és egy éven belül nem kéri vissza bíróság előtt.


- Sajátom vagy nem a sajátom?


Sajátjaként úgy birtokolhatja a dolgot valaki, ha birtoklását véglegesnek tekinti. Ez a véglegesség megnyilvánulhat abban, hogy például viseli a dologgal járó terheket, beruház, a dologról mint sajátjáról nyilatkozik. Nem sajátjaként birtokol abban az esetben, ha birtoklásának van jogcíme: például bérlője, használója vagy haszonélvezője a dolognak.


Az elbirtoklással megszerzett tulajdonjog a törvény erejénél fogva keletkezik, tehát nem szükséges hozzá hatósági határozat, bírósági ítélet, sem az ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzés. Nem célszerű viszont kihagyni az ingatlan-nyilvántartási bejegyzést, mert a tulajdonszerzésre nem lehet azzal szemben hivatkozni, aki az ingatlanon jóhiszeműen jogot szerzett. Mivel az ingatlan-nyilvántartás közhiteles nyilvántartás, adatait hitelesen tanúsítja, jóhiszeműnek itt azt tekinthetjük, aki az ingatlan-nyilvántartásban bízva, ellenérték fejében szerez jogot.


- Mennyi időbe telik az ingatlan elbirtoklása?


Ingatlan elbirtoklási ideje 15 év. A Polgári Törvénykönyv 1991-es módosítása óta lehet állami vagy szövetkezeti tulajdont elbirtokolni. Az akkor bevezetett 10 éves elbirtoklási időt, az ingatlanok tekintetében annak lejárta előtt (2001-ben) felemelték 15 évre. A módosítás egyik indoka az volt, hogy az állami tulajdonban lévő ingatlanok számbavétele a rendszerváltás óta még nem fejeződött be, tekintettel a korábbi nyilvántartások hiányosságaira, így az elbirtoklási idő felemelése szükséges a rendezett tulajdoni viszonyok megszilárdításához.


- Mikor kizárt az elbirtoklás?


Kizárt az elbirtoklás olyan dolgok esetében, amelyet erőszakkal, alattomos módon vagy bűncselekménnyel szereztek. Kizárt az elbirtoklás ingatlan esetében, ha a föld nem osztható meg, az elbirtoklás viszont csak a föld egy részét érinti, ellenben nem jelent akadályt az ingatlan tulajdoni lapjára bejegyzett elidegenítési tilalom.


=================


Az, hogy a ház/lakás közüzemi díjait eddig te fizetted, az természetes, hiszen te laksz ott, te fogyasztod az áramot, gázt, vizet. (Aki nem lakik ott, az miért fizetné?)


A ház/lakás felújítási vagy karbantartási költségei viszont 8 felé osztódnának, ezt mindegyik tulajdonosnak fizetnie kell(ene).

Feltéve, ha te ezekről a költségekről értesítetted őket!

Mert amiről nem tudnak, azt hogyan fizethetnék?


A leírásodból nekem úgy tűnik, hogy te tulajdonjoggal nem rendelkezel, csak haszonélvezettel.


A házat/lakást csak abban az esetben lehetne "elbirtokolni", ha a tulajdonosok 15 éve EGYÁLTALÁN nem mentek a házba/lakásba, úgy, hogy nem voltak akadályoztatva.


Mondjuk, számomra egy kissé furcsa, hogy a tulajdonosok jóindulatából 17 éve lakhatod a házukat/lakásukat, ők nem zavartak meg téged, nem piszkáltak ki (pedig megtehették volna, és eladhatták volna az ingatlant), ők is beköltözhettek volna melléd (jogosan!), de ezt mind nem tették meg...

Te mindezt úgy köszönöd meg, hogy hátulról sunyin "elbirtoklással" kihúznád alóluk a tulajdonukat???


Miért nem vásárolod meg tőlük a tulajdonrészeiket?!

Ez sokkal egyenesebb dolog lenne!

2009. nov. 12. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Elbirtoklásnál az a lényeg, hogy semmilyen jogcímed ne legyen a használatra, még szívességi sem. Eleve nehezíti az esélyeket, hogy haszonélvező vagy, azaz jogcímmel vagy egyáltalán az ingatlanban. Ha a tulajdonosok 25 éve oda se néztek, és nem mondták soha, hogy nyugodtan használd az egészet, mert nekik most nincs rá szükségük (mert az már szívességi használat), akkor van esélyed, de tudnod kell, hogy ez egy olyan peres eljárás lesz, ami elég hosszúra nyúlhat, sokat szoktak veszekedni, és nagyon nehézkes a bizonyítás.
2009. nov. 13. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!