Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » A TGYÁS, GYED, GYES végrehajth...

A TGYÁS, GYED, GYES végrehajtható? Melyik igen, melyik nem?

Figyelt kérdés

Napok óta böngészem a netet, és ezekre nem találok egyértelmű igent vagy nemet. Senki nem tud rá válaszolni, csak törvényt idézgetni (törvényi hivatkozás nélkül!!!), ahová fel van sorolva egy csomó minden, ami nem végrehajtható. De ezekbe a csoportokba a TGYÁS, GYED, GYES, kelengyepénz beletartozik? Pl. mi számít anyasági segélynek??? Csak ezek érdekelnek. A bányászoknak járó segély nem. (Bocs, de mindenhol csak a ködösítés, és ezek felsorolása ta

Jelenleg a fizetésem 33%-t viszi a vh (jogosan), nem a bankszámlámon van az inkasszó, hanem a fizum tiltják. Januárban fogok szülni. Mire számíthatok? Ki vonja, honnan vonja? Ki utalja a kelengyepénzt, a TGYÁS-t, a GYED-et stb?

Azt tudom, h a CSP-hoz nem nyúlhatnak, ezért ez nem is kérdés.

Előre is köszönöm a pontos válaszokat, és ha vki tudja, h pontosan melyik törvény szabályozza ezt, akkor azt is megköszönöm.


2013. aug. 8. 09:44
 1/5 anonim ***** válasza:
74%

A gyermekgondozási ellátásokból kizárólag gyerektartásdíjat, vagy magát a jogtalanul felvett ellátást lehet visszavonni, végrehajtani, pontosan azért, mert az elvonás magának a gyermeknek a gondozását veszélyeztetné.


Sokan erre felkapják a fejüket: De akkor a bankszámláról miért emelték le azt is? Hát azért, mert nem köteles kicímkézni a bank, hogy valakinek milyen "jogon" van jövedelme. Ennyi van a bankszámlán, ebből emel. Pontosan azért kell ilyen esetben postai úton kérni az ellátást. Azt senki nem tudja lenyúlni, ha valaki végrehajtást kér az ellátásra, akkor azt a folyósító szerv megtagadja, mondván ebből nem vonható.


A bírósági végrehajtásról szóló törvény írja elő ezeket, bemásolom az ide vonatkozó passzusokat:


A levonás közös szabályai


61. § (1)189 A végrehajtás során a munkabérből történő levonásnál azt az összeget kell alapul venni, amely a munkabért terhelő, abból a külön jogszabály szerint levonással teljesítendő adónak (adóelőlegnek), egészségbiztosítási és nyugdíjjáruléknak, magánnyugdíj-pénztári tagdíjnak, továbbá egyéb járuléknak a levonása után fennmarad.


(2) Az (1) bekezdés szerint csökkentett összegből - e törvényben foglalt részletes szabályok szerint - általában legfeljebb 33%-ot, kivételesen legfeljebb 50%-ot lehet levonni.


62. § (1) A 61. § szerinti levonás során mentes a végrehajtás alól a havonta kifizetett munkabérnek az a része, amely megfelel az öregségi nyugdíj [27. § a) pont] legalacsonyabb összegének. Ez a mentesség nem áll fenn a gyermektartásdíj és a szüléssel járó költség (a továbbiakban: gyermektartásdíj) végrehajtása esetén.


(2) Ha az adós több munkáltatótól kap munkabért, az (1) bekezdés szerinti mentesség őt abból a munkabérből illeti meg, amelyet elsőként tiltottak le.


(3) Ha az adós ugyanattól a munkáltatótól egyidejűleg több jogcímen kap munkabért, ezeket az (1) bekezdés szerinti mentesség szempontjából összevontan kell figyelembe venni.


63. § A 61. § szerinti levonás után fennmaradó összegből korlátozás nélkül végrehajtás alá vonható a havonta kifizetett munkabérnek az a része, amely meghaladja az öregségi nyugdíj legalacsonyabb összegének ötszörösét.


Levonási sorrend


64. § (1)190 Az adóssal szemben fennálló több követelést a munkabérből a 165. §-ban megállapított sorrendben, a 164-167. §-nak megfelelően kell levonni.


(2) A 165. § ugyanazon pontja alá eső több követelés egymás közötti sorrendjét aszerint kell megállapítani, hogy az egyes követelésekre vonatkozó letiltások (a levonás alapjául szolgáló okiratok) közül melyik érkezett előbb a munkáltatóhoz.


(3)191 A bíróság a (2) bekezdéstől eltérően elrendelheti, hogy a Vht. 165. § (1) bekezdés a)-g) pontjai közül ugyanazon pont alá eső több követelést arányosan kell kielégíteni.


Levonás a munkavállalói munkabérből


65. § (1) A munkaviszony alapján kapott munkabérből (a továbbiakban: munkavállalói munkabér) legfeljebb 33%-ot lehet levonni.


(2) A levonás a munkavállalói munkabérnek legfeljebb 50%-áig terjedhet az alábbi követelések fejében:


a) tartásdíj (14. §),


b) az adóssal szemben fennálló munkavállalói munkabér követelés,


c) jogalap nélkül felvett munkavállalói munkabér és társadalombiztosítási ellátás.


(3) Több letiltás esetén a levonás a munkavállalói munkabérnek legfeljebb 50%-áig terjedhet.


(4)192 Az (1)-(3) bekezdések alkalmazásában munkavállalói munkabérnek minősül a munkáltató által, a személyi jövedelemadóról szóló törvény szerinti béren kívüli juttatás kivételével minden olyan, a munkavállaló munkaviszonyára vagy annak megszüntetésére, megszűnésére tekintettel kifizetett pénzbeli juttatás, amelyet személyi jövedelemadó-előleg fizetési kötelezettség terhel a magánszemélynél.


66. § A 65. § a következő járandóságok letiltása esetén is irányadó:


a)193 a kormányzati szolgálati, közszolgálati és a közalkalmazotti jogviszony, továbbá a szolgálati viszony alapján járó illetmény,


b) a szövetkezeti tagot a munkaviszony jellegű jogviszony alapján megillető munkadíj,


c) az alkotó- és munkaközösségi tag jövedelme,


d) a tudományos továbbképzési ösztöndíjasnak a munkabér jellegű ösztöndíja,


e) bármely személynek a munkájából eredő olyan díjazása, juttatása, követelése, amelyet valamely szervtől vagy személytől rendszeresen, időszakonként visszatérően kap.


Levonás a nyugdíjból


67. § (1)194 Az adós társadalombiztosítási nyugellátásából, korhatár előtti ellátásából, szolgálati járandóságából, balettművészeti életjáradékából és átmeneti bányászjáradékából (a továbbiakban együtt: nyugellátás) legfeljebb 33 százalékot lehet levonni.


(2) A levonás a nyugellátásnak legfeljebb 50%-áig terjedhet az alábbi követelések fejében:


a) gyermektartásdíj,


b) jogalap nélkül felvett nyugellátás.


(3) Több letiltás esetén a levonás a nyugellátásnak legfeljebb 50%-áig terjedhet.


(4) Az árvaellátásból - legfeljebb 50% erejéig - a jogalap nélkül felvett árvaellátást lehet levonni.


Levonás egészségbiztosítási pénzbeli ellátásból195


68. §196 A baleseti járadékból, a baleseti táppénzből, a táppénzből, a gyermekgondozási díjból, valamint a terhességi-gyermekágyi segélyből legfeljebb 33%-ot lehet levonni az alábbi követelések fejében:


a) gyermektartásdíj,


b) jogalap nélkül felvett egészségbiztosítási ellátás.


68/A. §197 (1) A megváltozott munkaképességű személyek ellátásaiból legfeljebb 33%-ot lehet levonni.


(2) A levonás a megváltozott munkaképességű személyek ellátásainak legfeljebb 50%-áig terjedhet az alábbi követelések fejében:


a) gyermektartásdíj,


b) megváltozott munkaképességű személyeknek járó, jogalap nélkül felvett ellátás.


(3) Több letiltás esetén a levonás a megváltozott munkaképességű személy ellátásaiból ellátásának legfeljebb 50%-áig terjedhet.


Levonás a gyermekek ellátásához kapcsolódó juttatásokból198


69. §199 (1) A gyermekgondozási segélyből és a gyermeknevelési támogatásból legfeljebb 33%-ot lehet levonni a jogalap nélkül felvett gyermekgondozási segély, gyermeknevelési támogatás és anyasági támogatás fejében.


(2)200 A családi pótlékból legfeljebb 33%-ot lehet levonni a jogalap nélkül felvett családi pótlék és anyasági támogatás fejében.


Levonás egyéb járandóságból


70. §201


71. §202


72. §203 A munkanélküli ellátásból (munkanélküli járadékból, nyugdíj előtti munkanélküli segélyből, keresetkiegészítésből, és keresetpótló juttatásból) legfeljebb 33%-ot lehet levonni az alábbi követelések fejében:


a) tartásdíj,


b) jogalap nélkül felvett munkanélküli ellátás.


73. § (1)204 A fogva tartott adós keresményéből - a 61. § (1) bekezdésében említett köztartozások levonása után és a 62. § szerinti mentességre való tekintet nélkül - le kell vonni az adós


a) eltartási költségét,


b) saját szükségleteire fordítható összeget, és


c) szabadulása idejére tartalékolt összeget.


(2) Az (1) bekezdés szerinti levonások után fennmaradó keresmény legfeljebb 50%-át bármely követelés fejében le lehet vonni.

2013. aug. 8. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm, ne haragudj, de ebből még mindig nem kaptam arra választ a kérdésemre.
2013. aug. 8. 12:54
 3/5 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező!


Már az első bekezdésemben leírtam, hogy az általad említett ellátásokból kizárólag gyermektartásdíj, valamint a jogalap nélkül felvett ellátás lehet a végrehajtás jogcíme.


Kértél pontos törvényi hivatkozást, az pedig a többi része...:)

Ha végigolvasod pontosan benne van az, amit írtam.

Vagy nem erre voltál kiváncsi?


Akkor másképp:


"Januárban fogok szülni. Mire számíthatok? Ki vonja, honnan vonja? Ki utalja a kelengyepénzt, a TGYÁS-t, a GYED-et stb?"


Januártól jogosult leszel családi pótlékra a gyermek után. Ezt a Magyar Államkincstár folyósítja úgy, hogy meg kell igényelned náluk.

Kelengyepénzt (egyszeri anyasági támogatás, 64.125,- Ft) is a Magyar Államkincstár folyósítja, szintén megigénylés alapján úgy, hogy igazolod, legalább 4 alkalommal részt vettél orvosi ellenőrzésen, koraszülés esetén legalább 1 alkalommal.


Thgy. (TGYÁS), terhességi-gyermekágyi segélyre akkor vagy jogosult, ha legalább a szülés napján van munkaviszonyod, vagy munkaviszony megszünés esetén, azt követő 42. napig megszülsz. Ezt az ellátást, vagy a munkáltatód, vagy az egészségbiztosítási pénztár folyósítja. A munkáltat akkor, ha a cég társadalombiztosítási kifizetőhely. Igényelni munkaviszonyosoknak mindig a munkahelyükön kell. Akinek nincs munkaviszonya, az az egészségpénztárnál igényelheti.

A GYED-del kapcsolatban ugyanaz a helyzet, mint a thgy-val.

A thgy. és GYED-et is a munkáltatód intézi, még akkor is, ha nem kifizetőhely.

Az igénylésnél a munkáltató csak azt jelzi, ha az igénylőnek tartásdíj-fizetési kötelezettsége van, pontosan azért, mert mást nem lehet ezekből az ellátásokból végrehajtani, csak azt, valamint a jogosulatlanul felvett ellátás összegét.


Így már tisztább?

2013. aug. 9. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Akkor írok Neked gyakorlatiasabb választ is :) persze az első tökéletes választ írt! :) Ha a munkaltatod kifizető hely,akkor továbbra is ők utalják Neked a Gyedet. Abból már nem vonhatják a 33%-ot. Nekem is volt levonasom,de amikor gyedet kaptam,abból már nem vonták. Sem a tgyas-bol,sem a kelengye pénzből. Ez arra is vonatkozik,ha a MáK-tol kapod. Viszont a bankszamladat inkasszozhatjak,akkor vihetik az odaerkezo pénz valahány százalékát,ott sem az összeset. De nem jellemző,hogy ezt megcsinálják. Ha biztosra akarsz menni,akkor kérd postán az ellátásokat.
2013. aug. 9. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim válasza:
Akkor hogy lehet, hogy a GyeD-emből és a Családi pótlékbólis von a végrehajtó????a bank azt mondta, CSAK azokból nem vonhatnak, amit az első válaszadó felsorolt(gyermekvédelmi...,)
2014. febr. 10. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!