Mik a fiatal párok lehetőségeik?
Üdv!
Nem tudom,jó kategóriába írok-e.
Lassan házvásárláson gondolkodunk a párommal,és egyre nagyobb a dilemma.
Albérlet vagy saját ingatlan?
Albérletben el lehet vegetálni egy ideig,de engem megőrjítene az a tudat,hogy nem az enyém,nem csinálok,amit akarok,felnőtt létemre még mindig van valaki aki beleszólhat a dolgaimba.Viszont a házvásárlás nálunk is - mint a mai fiatalok nagyobb százalékánál - hitellel történne.
Szerintetek megéri hitelt felvenni a mai világban?
Még semmi komoly számolgatásunk nem volt,jelenleg még a településsel is bajban vagyunk.(A ő családja Bp. vonzáskörzetében lakik,az enyém Szolnoknál.Náluk nyilván több a munkalehetőség,viszont az ingatlanárak az egekben vannak.Nálunk 9 millió ft-ért olyan házakat lehet kapni,hogy már majdnem megszólal...Náluk 9 millióért kap az ember egy üres telket...kb)
Igazából inkább élettapasztalatokra lennék kíváncsi,azoktól,akik már ezen a dilemmán túl vannak...
Megköszönném!
Ha tudtok vállalni egy hosszú futamidőre szóló hitelt (biztos, jól fizető állás) akkor esetleg a hitel is megoldás, de nulla saját erővel és bizonytalan háttérrel/ munkával én nem vállalnám.
Én azt mondom hogy ha le tudjátok rakni legalább a felét a háznak kp-ben akkor a többit egy normálisan vállalható hitellel esetleg ki lehet gazdálkodni.
A családommal 36 éves koromban vettünk saját házat. Szintén Szolnokról indultam, de végül Budapesten kötöttünk ki.
Az albérletet soha nem bántam meg. 9 évig laktam családostól albérletben (2 évet ketten, 3 évet hárman, 2 évet négyen, 1 évet öten). Annyi a hatalmas titok, hogy olyan helyet kell keresni, ahol tudsz rendes szerződést kötni. Bevállaltuk, hogy kicsivel több legyen a lakbér, cserébe azért hogy bejelentettek legyünk és köthessünk egy rendes szerződést, ami tartalmazta mindig, hogy ha a tulaj ki is akarna dobni minket, akkor 3 hónappal előre szólnia kell és cserébe mi is szólunk 3 hónappal előre, ha elmegyünk. Ennyi a nagy titok, hogy biztos fedél legyen a fejed alatt bérlőként is. 3 hónap alatt pedig lehetett új helyet találni, amire egyszer volt szükség a tulaj miatt.
Szolnokon mindketten örököltünk, egy Széchenyis panelt és egy szandai családi házat, ezek eladásából 2007 környékén plusz még ráfizetéssel vettünk egy közepes méretű bp-i házat.
Kiszámoltam, hogy a banknak sokkal többet fizettem volna kamatra, mint amennyit a bérlőnek albérletre. Persze ez nem állandó volt, de leegyszerűsítve így képzeld el: Ha 25 évesen felveszek hitelt, aminek a törlesztője 120 ezer, akkor azt folyamatosan fizetem a banknak 10 évig, ami nekem kiadás. Így viszont 10 évig 60 ezret fizettem a tulajnak és a maradék 60 ezret eltehettem, ami bőven kamatozott is. Hosszú távon így milliókat spóroltunk.
Persze örökre albérletben élni sem éri meg, mert a végén csak ráköltöttél és ingatlanod nem lesz (ami 40 éves korban, amikor megállapodnék, letelepednek, már fontos).
De csak azt akartam mondani, hogy elsietni sem kell, mert anyagilag sokkal jobban megéri. Én pedig az egyetemi éveket beszámítva 17 évet éltem albérletekben és mindig elég jó dolgom volt mindenhol, sehol sem tapasztaltam ezt a "nem az enyém ezért zavar" félelmet. Csak hozzáállás kérdése.
Kössetek lakás előtakarékossági számlát 4-5. évre.
Azzal megszerezhetitek az önerőt, és kedvező kamatozású hitelt is adnak hozzá.
Hitelhez minimum a vásárolni kívánt lakás 25-30% önerő kell.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!