Ha az (al) bérleti szerződést közjegyző hitelesíti, az a gyakorlatban milyen előnyökkel jár? Nagyságrendelileg mennyibe kerül?
Most adnánk ki először a lakásunkat, de kicsit félünk, hogy mi lesz, ha a kedves albérlő majd nem fizet. Csak arról lehet hallani, hogy záros határidőn belül nem lehet őket kirakni, akkor se, ha van szerződés, mert a bírósági út jó hosszú, addig meg vígan eléldegél.
Közjegyzőt szoktak emlegetni, de nem tudom, ez pontosan mit takar. Nem nagy lakásról van szó, kb. 35-40e + rezsiért adnánk ki, tehát ha a közjegyzői díj mondjuk 100e Ft, akkor meggondolandó. Ugyanakkor meg, ha ezzel gyorsan meg lehet szabadulni az albérlőktől,ha nem fizetnek, akkor mégis megérné.
Tehát, a gyakorlatban mennyivel jelent többet, ha közjegyző hitelesíti a szerződést?
A közjegyző akkor megoldás, ha a bérlő fizetőképes. Mert, ha nincs vagyona, jövedelme, akkor hiába van bírósági végzésed, hogy végrehajthatod: nincs mit. Csak felesleges pénzkidobás maga a végrehajtási eljárás is.
A megfelelő szerződés, a megfelelő kaució a megoldás.
De vigyázz! Ha nem adsz számlát a bérleti díjról, akkor zsarolható leszel.
Ha pedig adsz, akkor adózni kell.
Jól megijesztettelek?
1-nél van az igazság. 2-est felejtsd úgy ahogy van.
Épp most kötünk közjegyzőnél egy 50-ezres bérleti díjú albérletet. Ára 28000 Ft.
Alapvető probléma, hogy rakhatod ki a nem fizető albérlődet?!
Hagyományos szerződés, akkor is ha ügyvédnél kötötted, az csak egy magánokirat. Ha problémád van, akkor beperled, majd megnyered és akkor kirakhatod. Akár millió fölött is lehet a károd mire sikerül. Az egész oka az, hogy amikor beköltözik a bérlő, akkor "birtokvédelmi joga" keletkezik. Ha megpróbálsz határozottan fellépni ellene, még téged rabosítanak.
Ha viszont közjegyző előtt mondatod le a birtokvédelmi jogáról, akkor a keletkező irat az már nem magánokirat, hanem közokirat. Olyan, mint ha ott kezdenél, hogy már meg is nyerted a pert. Nagyon nem mindegy.
2-eshez. Nem attól kell adózni, hogy számlát adsz.
Eleve nem számlaköteles a történet. Az éves adóbevallásodban kell feltüntetni a kiadásból származó jövedelmed. A bérlődnek erre nincs rálátása, hogy adóztál-e.
Ha Bp.-en akarsz kiadni, akkor tudok segíteni.
Köszi a válaszokat!
3-as: nektek a közjegyző mondta, hogy előtte le tudjátok mondatni a birtokvédelmi jogáról a bérlőt?
Mert én is sok helyen azt olvastam, hogy törvényesen nem lehet lemondatni.
A közjegyzőnél nem a birtokvédelemről mond le a bérlő (tehát továbbra sem lehet hozzá betörni, erőszakkal kihajítani), hanem kötelezettséget vállal a kiköltözésre, ha a szerződés bármely okból megszűnik.
A végrehajtás elsősorban erre vonatkozik: ha nem költözik ki magától, akkor a végrehajtó rendőrt hív.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!