Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Lakás vásárlás, lakás eladás?

Lakás vásárlás, lakás eladás?

Figyelt kérdés
Nemsokára aktuális lesz nálunk a téma, de fogalmam sincs az egészről. Meghirdetjük a lakást, vevő is van..és aztán? Gondolom senkinek sincs a zsebében több millió forint. Az eladásnál kinek kell biztosítani az ügyvédet? Mi van, ha vevő mégsem kapja meg a hitelt, egy ilyen ügyintézés akár hónapokba telhet. Mikor adjuk át a kulcsokat, mikor költözzünk ki? Mikor engedjük a vevőt beköltözni? Ha a teljes összeget kifizette? Azt sem tudom mire figyeljek, mit kell még ilyenkor intézni..tapasztalatok?
2013. febr. 20. 06:17
 1/7 anonim ***** válasza:

Van számos ingatlanközvetítő a piacon, érdemes azt a 2-3% jutalékot kifizetni, nagyon sok idegeskedéstől megkíméled magad. Majd ő elmondja ezeket. Nem egyszerű hidd el, főleg az első... Amúgy az ügyvédet is ő keresi általában, de bárki ragaszkodhat a sajátjához, ha a másik fél is elfogadja. Ügyvédet mindig a vevő fizeti, de mindkét fél érdekeit egyformán képviseli. Közvetítői jutalékot mindig az eladó fizeti.

Előszerződés, foglaló, előleg, ezekkel legyél tisztában.

Sok sikert! Nem könnyű manapság vevőt találni sajnos... :(

2013. febr. 20. 06:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

A vevő ajánlatot tesz, ilyenkor érdemes ügyvédnél letétbe helyeztetni a letétet. Ha innentől bárki visszalép, az kapja meg.

Az ügyvédet a vevő fizeti szokásjog alapján, de ettől el lehet térni közös megegyezéssel.

Van egyébként, aki készpénzzel fizet.


Az ügyvéddel egyeztettek, hogy milyen fizetési ütemezéssel fizetnek majd. 10-15%-ot kötelező foglalóként fizetni. Van, aki a teljes összeget kifizeti szerződéskötéskor, van aki megszabott határidőre részletekben vagy egy részletben. Ez mind megegyezés kérdése.


Amíg nincs a vételár kifizetve, addig úgynevezett függőben tartással széljegyre kerülnek a tulajdoni lapon. Amint beérkezett a teljes összeg, a földhivatal elkezdi átírni a tulajdonost. Ez 1-2 hét, a földhivatal sebességétől függően. A kulcsátadás is akkor történik, amikor kifizették a teljes vételárat. Eltérni lehet, de nem kötelező.


Ha biztosra akartok menni, akkor ti fizessétek/válasszátok az ügyvédet (családjogászt, büntetőjogászt NE, csakis ingatlanokra specializálódott jogászt, egyébként probléma lehet a rutintalanságából - ugyanaz miatt, amiért nem végeztetsz sebészeti beavatkozást reumatológussal, hiába orvos mindkettő).


A papírmunkákat az ügyvéd intézi. A közművekhez a szerződéskötéssel egy időben be kell menni és nullás igazolást kikérni (tehát nincs tartozásotok a közmű felé). Amint kifizették a teljes vételárat, még egy kör a közműveknél, hogy átirassátok a vevő nevére. Ha ezt nem teszitek meg, később jogszerűen fogja a vevő fogyasztását rajtatok követelni a szolgáltató.


Ha megtörtént az eladás, akkor a NAV részére is bejelenti az ügyvéd az adásvételt. A szokásos adót (a vevőnek pedig illetéket) kell fizetnie. Ha már 5 éve a tulajdonotokban van az ingatlan, akkor ilyet nem kell fizetni.

2013. febr. 20. 06:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Szép leírás. :)

De azért a "letét" fogalmát pontosítsuk. Foglaló és előleg között nagy a különbség. Előző szigorúbb. Nem jár vissza a vevőnek, ha visszalép a vételtől, és kétszeresét kapja vissza, ha az eladó gondolja meg magát. Az előleg szimplán visszajár, bármi miatt nem jön létre az ügylet.

Mindenképpen foglalót kérj!

2013. febr. 20. 06:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

"Foglaló


A foglaló a Ptk. rendszerében szerződést biztosító mellékkötelezettségként jelenik meg: a szerződés megkötésekor a kötelezettségvállalás jeléül lehet adni. Noha a gyakorlatban elsősorban az adásvételi – főleg ingatlan adásvételi – szerződésekben jelenik meg, egyéb szerződésekben is kiköthető.


A fentiekből következik, hogy foglaló kizárólag a szerződés megkötésekor átadott pénzösszeg vagy más dolog lehet. Egyrészt, ha az átadás ekkor nem történik meg, a foglaló kikötése sem érvényes. Másrészt szerződés hiányában nem lehet szó foglalóról, és a szerződéskötést megelőzően vagy a szerződéskötést követően átadott pénz vagy más dolog sem minősül foglalónak.


Ugyanakkor annak nincs gyakorlati akadálya, hogy a felek a szerződéskötést megelőzően átadott pénzösszeget vagy más dolgot utólag foglalónak minősítsék a szerződésükben, amely ez esetben már foglalónak számít.


A szerződés megkötésekor átadott pénzösszeget vagy más dolgot azonban csak akkor lehet foglalónak tekinteni, ha ez a rendeltetése a szerződésből kétségtelenül kitűnik. Vagyis a szerződésben kifejezetten rögzíteni kell, hogy a szerződéskötéskor, foglaló jogcímén és a szerződéskötés biztosítékául adják át a másik fél (eladó) részére az összeget vagy más dolgot. Ha nincs ilyen egyértelmű utalás, akkor az átadott pénzösszeg előlegnek fog minősülni, amely másként „viselkedik”, mint a foglaló (ld. lentebb).


Ha a szerződést teljesítik, a foglaló a szolgáltatás ellenértékébe (vételárba) beszámít. Ha beszámításra nem alkalmas, vagy a szerződés olyan okból szűnik meg, amelyért egyik fél sem felelős, vagy mindkét fél felelős, a foglaló visszajár. A teljesítés meghiúsulásáért felelős személy az adott foglalót elveszti, a kapott foglalót kétszeresen köteles visszatéríteni.


A foglaló összegét tehát úgy kell állapítani meg, hogy a feleket a szerződés teljesítésére ösztönözze, vagyis a foglaló elvesztése, illetve visszatérítése „fájdalmas” legyen. Fontos azonban, hogy peres eljárásban a bíróság mérsékelheti a túlzott mértékű foglalót. A bírói gyakorlat egységes abban, hogy általában az ellenszolgáltatás (vételár) 10%-a körüli összeget tekinti elfogadhatónak. Nem kizárt viszont, hogy ennél magasabb összeg is helyénvalónak minősüljön – tekintettel az eset összes körülményeire.


Előleg


Az előleg is gyakran jelenik meg ingatlan adásvételek kapcsán, és több dologban alapvetően különbözik a foglalótól, noha a köztudatban gyakran összekeverik őket.


Az előlegként átadott összegnek biztosítéki, szankciós jellege nincs: a szerződés bármely okból történő meghiúsulása esetén visszajár. Az előleg a vételár része, és bármikor át lehet adni az eladónak, függetlenül attól, hogy írásban megkötötték-e már a szerződést a felek. A vételár-előleget akkor sem kell feltétlenül a szerződéskötéssel egyidejűleg átadni, ha magában az adásvételi szerződésben kötik ki. Összege nem korlátozott a vételár egészéhez viszonyítva, vagyis az előlegnek jogilag nincs „túlzott mértéke”, ellentétben a foglalóval."


Forrás: [link]

2013. febr. 20. 06:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

A gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy a szerződéssel egyidejűleg egy 10 milliós ingatlanra kifizetnek mondjuk 3 milliót.

Ilyenkor 1-1,5 millió foglalónak számít, a fennmaradó rész előleg jogcímén kerül kifizetésre.

2013. febr. 20. 06:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, tényleg hasznosak voltak :)

Egy barátnőmet a vevője csúnyán átverte..nem tudom mi hiányzott az adásvételi szerződésből vagy ilyen egyáltalán hogy fordulhatott elő: eladott egy kis lakást, szépen felújítva..1-2 évig nem is volt gond. Csakhogy a vevő évekig be sem tette a lábát a lakásba, és a lakás be penészesedett, kártérítést követelt a barátnőmtől, mondván hogy barátnőm ezt elhallgatta. Évekig lakott ott, és soha egy szem penész nem volt...a vevő bírósághoz fordult, és sajnos nyert..most a barátnőm, több mint 1 millió forint kártérítést köteles fizetni a vevőnek, nem is beszélve a perköltségről...

Mik a legfontosabb dolgok amiket egy adásvételi szerződésnek tartalmaznia kell? Mire figyeljek?

2013. febr. 21. 07:59
 7/7 anonim ***** válasza:

Ezért nem szabad az ügyvéden spórolni, mert itt bizony az ügyvéd hibázott.

Tartalmaznia kell a szerződésnek, hogy a vevő a megtekintett állapotban elfogadja és átveszi az ingatlant.

Természetesen ez a rejtett hibákra nem vonatkozik (pl rohad a födém), mert azt megtekintéssel nem láthatja a vevő.

Az eladó pedig nyilatkozik, hogy nincs rejtett hiba.


Ha mégis felbukkan egy, akkor peres úton kell bizonyítani a jó- vagy rosszhiszeműséget, azaz az eladó se tudott róla, vagy elhallgatta a hibát.


Ha gyakorlott INGATLANJOGÁSZT kérsz fel és vállalod a költségeit, akkor nem igazán érhet baj.

Egyébként minden aktusnak legyen írásbeli nyoma: kulcsátadásról jegyzőkönyv, leltár, ha mradnak ingóságok is a lakásban (ne legyen az, hogy én megvettem a kanapét, a szemét tulaj mégis elvitte). Szó elszáll, írás megmarad.

Ha a vevő ódzkodik valamelyik dokumentum aláírásától, az már jel arra, hogy vaj van a fején.

2013. febr. 22. 07:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!