Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Jóhiszeműsége miatt becsapták...

Jóhiszeműsége miatt becsapták egy hozzátartozómat, mit lehet tenni?

Figyelt kérdés
Rokonom elvállalt egy nagy részben pályázati pénzből épülő beruházást (össz. 28M), majd az első rész-számlához kiadott 2db készpénzes számlát (összesen 7,5M forint), hogy a "jó barátja" igényelni tudja a támogatást és az áfát vissza. A pénzt megkapta az igénylő, de azt mondta, nem fog fizetni, ebből finanszírozza meg a további munkát mással. Lehet valamit tenni?

2013. febr. 9. 14:34
 1/9 anonim ***** válasza:
Feljelentést tud tenni, bár ezzel ő is megszívja, mert amit csinált, az is törvénytelen volt, hiszen fiktív számlát állított ki. Egyébként abban sem vagyok biztos, hogy ilyen összegről lehet egyáltalán készpénzes számlát kiállítani.
2013. febr. 9. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Hol lehet feljelentést tenni? De gondolom ő azért nem kap akkora bűntetést, mint a csaló. És akkor a csalónak ki kell fizetnie az összeget? Mindenképpen bukik, de nem mindegy, mennyit. Az anyagok késedelmes fizetéssel érkeztek, azokat sem tudta lerendezni, meg az emberek bérét sem tudta teljesen. Mindenhova ö tartozik, a másik meg röhög a markába.
2013. febr. 9. 19:45
 3/9 A kérdező kommentje:
Ja egyébként ezért állított ki 2 db számlát, mert egybe már utalásos lett volna, és a csalónak nem volt ennyi pénze. Azzal hitegette, hogy az önerejére vesz fel hitelt. Hát így már nem kell.
2013. febr. 9. 19:47
 4/9 anonim ***** válasza:
Beszéljetek egy ügyvéddel. A legnagyobb problémát abban látom, hogy a készpénzes számla kibocsátásával gyakorlatilag elismerte, hogy átvette a pénzt, hiszen készpénzes számlát csak akkor lehet kiállítani, amikor a pénzt is átadják. A másik fél mondhatja, hogy Ő kifizette a számlák ellenértékét, a rokonod pedig nem tudom mivel fogja tudni bizonyítani ennek az ellenkezőjét. Az már részletkérdés, hogy a rokonod is szabálytalanul járt el.
2013. febr. 9. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
És arra nem lehet rámenni, hogy honnan volt annyi pénze, hol tartotta (merthogy számláról nem vehette le, annak nyoma lenne), ha kölcsönkérte, kitől kérte, annak akkor hamisan kell tanúzni, stb. Egyáltalán hol kell ezt elkezdeni? Elmenni az APEH-hoz és bejelenteni, hogy fiktív számlát adott ki?
2013. febr. 9. 20:35
 6/9 anonim ***** válasza:
66%

Én továbbra is fenntartom, hogy ügyvédhez kellene fordulni. Szerintem ez bírósági ügy, polgári peres, esetleg büntető. Azt a per során biztosan lehet valahogy bizonyítani, hogy nem kapta meg a pénzt.

Az APEH-hez (NAV) mi értelme menni? Csak gondold végig logikusan. A Te ismerősöd kiállított egy nem hiteles számlát, a másik fél pedig befogadta, adót igényelt ez alapján vissza. Az Adóhatóság ha ezt vizsgálná akkor a másik félnél ezeket a számlákat nem fogadná el és még meg is bírságolná. Gondolom Kft.-je van a másik félnek, ami bedől, de nem fizetne. A Te ismerősöd kapna jó kis mulasztási bírságot és ennyi. A NAV nem fog neki segíteni, hogy megkapja a pénzét. Ez nem is a feladata.

Egyébként az ismerősöd nem járt le jóhiszeműen. Az egészen mást jelent.

2013. febr. 9. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Már az is valami lenne, ha neki vissza kéne fizetni, gondolom a lelkét megnyugtatná, ha nem úszná meg. Egyéni vállalkozása van a csalónak. Ha az APEH meg tudja állapítani, akkor nyert ügy lenne már a bíróságon, csak az a kérdés, be lehet-e rajta hajtani az összeget vagy sem.
2013. febr. 9. 21:06
 8/9 anonim ***** válasza:
Szerintem semmi értelme. Az APEH tuti nem fogja neki visszaszerezni a pénzét, a Bíróság talán. Persze, ha csak a bosszúállás a cél, akár olyan áron is, hogy mindketten rosszul járnak, akkor hajrá. Ha egyéni vállalkozó a számlabefogadó, akkor behajthatják rajta.
2013. febr. 9. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

A készpénz fizetési számla kiadásával a rokonod elismerte, hogy az azon szereplő összeget átvette.

Ha esetleg be is tudná bizonyítani, hogy mégsem kapta meg az összeget (erre nagyon kicsi az esélye), akkor egyúttal azt is bebizonyítaná, hogy adócsalásban segédkezett.

Ha feljelenti a számla befogadóját, a rokonod is megbüntetik.

Sőt nagy valószínűséggel ő is kap egy átfogó NAV vizsgálatot.

Felvetődik az a kérdés is, hogy a rokonod hogy "tüntette" el ezt a nagy összeget, mert ennyi pénzt törvény szerint nem tarthat a házipénztárban.

Ha bíróságra megy az üggyel, a rokonod is nagy bajban lesz.

Megpróbálhatja rávenni a számla befogadóját, hogy írjanak egy kölcsön szerződést a számla összegéről és akkor a kölcsönszerződés alapján követelheti a pénzét.

Kérdés, hogy belemegy-e az illető a kölcsönszerződés aláírásába. Az általad leírtak alapján nem valószínű.

A rokonodnak 3 lehetősége van:

Vagy "benyeli" a veszteséget

vagy jogi útra tereli az ügyet és ezzel vállalja, hogy őt is megbüntetik (nem is kicsit), vagy hasonló módon játszik, mint a "jó barátja" és megkeresi a megfelelő embereket, akik behajtják a pénzét.

2013. febr. 10. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!