Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Nyugdíjjal kapcsolatban...

Nyugdíjjal kapcsolatban tudnátok tanácsot adni?

Figyelt kérdés

A következő a helyzet. Anyám közalkalmazottként dolgozik (ápolónő), idén augusztusban lesz meg a 40 év munkaviszonya. Szeretne nyugdíjba menni, ezt már tavaly decemberben jelezte is a munkáltatója felé. Tegnap hívott, hogy kapott egy levelet a munkahelyén, amelyben közlik vele, hogy az önkormányzat anyagi helyzetére hivatkozva nem tudják felmenteni a munkavégzés alól. Viszont azt is írták neki, hogy kölcsönös megegyezéssel felmondhat. Én bennem viszont van egy kis gyanakvás, hogy ebben az esetben nem fog nyugdíjat kapni, hanem ellátás nélküli munkanélküli lesz, hiszen kölcsönös megegyezéssel mondott fel. Sajnos nem egy városban élünk, ráadásul a munkám miatt (mérnök vagyok) hétköznap esélytelen este 6-7 óránál előbb szabadulnom, így nem tudom senki segítéségét kérni. Náluk a munkaügyes egy tipikus valakinek a valakije, aki nem ért semmihez. Félek, hogy nehogy butaságot csináljon (abba biztos belerokkanna), ezért szükségem lenne a témában jártas emberek tanácsára. Felmondhat nyugodtan, mert így is járni fog neki a nyugdíj és "csak" az ún. sétáló időszakból marad ki? Ráadásul számít a 40 éves munkaviszony után járó jutalomra is, de szerintem ez sem fog neki járni, mivel felmondás alatt fog állni.


A válaszokat előre is köszönöm!


2012. júl. 18. 19:18
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
A nyugdíj igényléséhez először meg kell szüntetni a munkaviszonyát. (De közben a szolgálati idő elismertetését, béradatokat stb. be tudja gyűjteni, akkor hamarabb kapja meg az első nyugdíját.) A kölcsönös megegyezés a számára azt jelenti, hogy a munkáltató nem mond fel, tehát nem kaphat végkielégítést és nem mentik fel a felmondási idő fele időtartamára a munkavégzés alól. Ahhoz, hogy a 40 éves jubileumi pénzt megkapja, a jubileum napján még munkaviszonyban kell állnia. Ez azt jelenti, hogy a munkaviszonyának megszüntetését csak a jubileumi jutalom felvétele után kezdeményezze. A munkaviszony megszüntetését követő napon benyújthatja a nyugdíjkérelmet. Ha olyan helyen dolgozik, ahol van TB ügyintéző, ill. a munkáltató TB kifizetőhely is, ott a munkáltató intézi a nyugdíj-ügyeket is. Ha nincs, vagy valami miatt nem működik a dolog, keresni kell egy olyan bérelszámolással, TB-ügyekkel foglalkozó embert, pl. könyvelőt, aki elintézi neki vagy legalábbis ellátja megfelelő tanácsokkal. Ha te mérnök vagy, biztos tudsz találni neki egy ilyet.
2012. júl. 18. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ. Igen, próbálok neki segíteni mindenben, csak a 220 km-es távolság miatt ez nem megy olyan egyszerűen. Ráadásul én is elég idegenül mozgok a törvények és a paragrafusok között. Ezért is mentem mérnöknek, mert a számok világában már otthonosabban mozgok. Multinacionális cégnél dolgozom alkalmazottként, próbálkoztam a nálunk lévő HR-n is, de eléggé fiatala a csapat (átlagéletkor 35-40 év), így ők sem tudtak semmi konkrétat mondani, mivel nem nagyon volt még dolguk ilyen üggyel.Anyámnak elvileg az ottani önkormányzat (megyeszékhely) a munkaadója, remélhetőleg tudnak neki ebben segíteni, ha már a közvetlen munkaügyese nem tudott neki semmit se tanácsolni. Annyit tudok, hogy pár hónapja volt bent az ONYF-nél, ott mindent rendben találtak.
2012. júl. 18. 20:49
 3/4 anonim ***** válasza:
1-es vagyok: Ha már az anyukád személyesen járt bent a nyugdíjigazgatóság valamelyik részlegénél, akkor jó úton van. Én is egyedül intéztem a nyugdíjamat, mert egy kis képviseleti irodában dolgoztam és ott nem volt ilyen személyzet. Mindenben segítettek. Ha mégsem boldogul, keressetek egy profit, ha anyukád közalkalmazott volt, nem lesz bonyolult az ügyintézés, várhatóan a szakember sem fog túl sokat kérni a segítségért. Melyik városban/településen lakik az édesanyád? Hátha tudok ott valakit. Ha véletlenül tudok, priviben küldöm a címet.
2012. júl. 19. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm az újabb választ és a segítséget. A szüleim Zalaegerszegen élnek és anyám a Megyei Kórházban dolgozik. Ma beszéltem vele erről, úgy néz ki, hogy talán sínen van a dolog.
2012. júl. 19. 20:11

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!