A besorolási bérem, vagy a minimálbér alapján fogják számolni az ellátásaimat, ebben az esetben?
Előrebocsátom: nem vagyok szakértő.
Az én értelmezésem alapján ha megvan a 365 nap biztosítási időd, de nincs meg a 180 bérezett napod ( ahogy írod), akkor a TGYÁS alapja a minimálbér ( kétszeresének a harmincadrésze/ nap) lesz.
8. oldal: [link]
GYED: 2013-ban kezdődik. Ha nincs 180 nap, akkor a minimálbér lesz az alapja.
6. oldal: [link]
Ajánlok egy linket, próbálj meg itt is érdeklődni, hátha tudnak segíteni, vagy találsz választ: [link]
Még egy észrevétel:
a tgyás tiszta sornak tűnik, hogy a minbér 2x-sének 70 %-a, DE a gyednél találtam egy kiskaput:
"Ha a szülőnek az irányadó időszakban [a gyed-re jogosultság kezdőnapját megelőző évben, illetve azt
közvetlenül megelőzően] azért nem volt 180 naptári napi keresete, mert táppénzben, terhességigyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz összegét a korábban folyósított
ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, feltéve, hogy ez kedvezőbb, mint
a minimálbér. "
Azaz, a cégnél ekkor még (reményeim szerint) alkalmazott leszek, tehát mire gyed-re leszek jogosult, addigra már bőven letelik a 180 napom. ergo, mivel értelemszerűen a fizum több, mint a min.bér, akkor elvileg ezt kell majd figyelembe vegyék?
"a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, feltéve, hogy ez kedvezőbb, mint a minimálbér. "
Ez - az én értelmezésemben-a következőket jelenti.
A korábban folyósított ellátás a TGYÁS.
A TGYÁS alapja a minimálbér ( mivel nincs meg a szükséges bérezett napok száma).
Ez esetben a GYED alapja ugyanaz, mint a TGYÁS-é.
Sovány vigasz, de még ha a béred lenne is az alap a GYED megállapításánál, akkor sem lehetne több, mint a minimálbér 2X-esének a 70%-a, mivel a GYED- szemben a TGYÁS-sal -maximalizálva van.
A GYED jelenleg 130200 Ft bruttó, amelyből 16% SZJA-t és 10% nyugdíjjárulékot vonnak, de a családi adókedvezmény miatt az adóalap csökkenthető - két gyerek után - 20 ezer forinttal, így 130200- 20832-13020+20000= nettó 116348 Ft a mértéke.
TGYÁS-ból csak SZJA-t vonnak ( 16%), de ez is csökkenthető a családi adókedvezménnyel.
Azért ha kapsz választ szakértőtől, örömmel venném ha leírnád ide, mert én is kíváncsi vagyok, mit mond.
Köszi!
Igen, utánagondolva igazad lehet:
"A korábban folyósított ellátás a TGYÁS.
A TGYÁS alapja a minimálbér ( mivel nincs meg a szükséges bérezett napok száma).
Ez esetben a GYED alapja ugyanaz, mint a TGYÁS-é."
De ha ez az eset áll fenn, az akkor is a max gyed összeg, tehát jelenleg olyan 96 nettó körül (családi kedv nélkül) és mégsem csak az egyszeres min.bér után számolt alig 50 E, nem? Tehát mindenképp jobban járnék, ha ez a szabály alkalmazható. Persze, majd megírom, ha jött válasz a Szakbarbártól! És még egyszer köszi!
Az én logikám a következő.
Dolgozol ( ha jól értem, vállalkozóként) július 1-től. Még az idei évben, azaz 2012 július 1 és 2012 december 31 között - elvileg - lehetne 180 bérezett napod ( pontosabban 185). Ha ez átnyúlik a jövő évre, akkor még több.
Ha ennél hamarabb ( 180 napon belül) TGYÁS-ra ( táppénzre)mész, akkor nyilván nem lesz meg a 180 bérezett napod.
A GYED OEP- tájékoztatója alapján ha azért nincs meg ez a bizonyos 180 nap mert TGYÁS-ban, táppénzben stb részesültél, akkor a korábban folyósított ellátás ( =TGYÁS) alapja lesz a GYED alapja.
Szerintem a te esetedben ez áll fenn, de továbbra is várom a tanácsadó válaszát.
Szia! A következőket válaszolta a szakértő:
Ha gyest igényeltél volna és ebbe szülnél bele, akkor - aktuális biztosítási jogviszony hiányában - legfeljebb egy következő gyest igényelhetnél ketteskével.
Ha a járadékot úgy időzítetted volna, hogy annak a folyósításába szülsz bele, akkor a tgyás alapja a járaedék alapját képező átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lenne, a gyedé pedig a minimálbér.
Ha a megbízásos jogviszonyba szülsz bele, akkor, az ellátások alapja az átlagos járulékalap, ami a megbízási díj 90%-a. Illetve ez csak a tgyásra igaz mindentől függetlenül, ahhoz, hogy ne csak a tgyásé, hanem a gyedé is ennyi legyen (és ennek ne csak a minimálbér legyen az alapja), legalább 180 napig fenn kéne maradni a jogviszonynak tehát mondjuk év végéig. Bruttó 180.000-ből családi kedvezmény nélkül nettó 105.000 körüli tgyás és 93.000 körüli gyed várható.
Köszi hogy elküldted a választ.
Bennem azért maradt egy kérdés: az hogy a megbízásos jogviszony fennmarad év végéig, az azt jelenti, hogy elég ha maga a szerződés fennáll ( azaz nem szűnik meg kvázi az állásod), vagy aktívan kell(ene) dolgozni?
Te hogy értelmezed?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!