Szerintetek mi a piramisjáték?
Az MLM-ben van valós termék, a hálózatba befolyt pénz mindig a termékek megvásárlásából keletkezik. Az újonnan beregisztrált tagok után semmilyen bónusz nem kerül kifizetésre. A termékek nélkül az MLM működésképtelenné válik mivel megszűnik a forgalom.
A piramisjátékban szintén van termék, ezért is annyira megtévesztő. Viszont ezek a termékek vagy teljesen haszontalanok a vásárlók számára (rendszerint valami áltermékek: pl a valóságban nincs mögötte szolgáltatás) vagy valaki csak akkor juthat hozzá a termékhez vagy jutalékhoz, hogyha beszervez egy bizonyos számú új tagot. Ez utóbbi esetben az új tagok által befizetett díjak bőségesen fedezik a fenti tagnak adott termék értékét vagy jutalékát. A piramisjáték akkor is működőképes, hogyha kiveszik belőle a terméket. Itt a hangsúly nem a termékek forgalmazásán van, hanem az új tagok beszervezésén, akik szintén újabb tagokat hoznak a hálózatba akár tényleges termék értékesítés nélkül is.
A pilótajátékban nincs termék. Ott a tagok befizetnek egy bizonyos összeget majd ha beszerveznek újabb tagokat akkor abból a pénzből ők is részesednek. Itt teljesen világos, hogy csakis az új tagok beszervezésére épül a hálózat.
Az előttem szóló abszolút korrekt választ (sőt inkább definíciókat) adott a fenti kérdésre. Viszont úgy gondolom, hogy a tisztánlátás érdekében azért ennek jobban a mélyére kell látni! Valahova a definíciók mögé.
Való igaz, hogy az értelmezőszótár szerint különbség van pilótajáték és piramisjáték között. Előbbi a legegyértelműbb esete a csalásnak. Nyilván ezért ritkán fordul elő, mert a törvény bünteti, illetve az emberek azért nem lépnek be, mert túl egyértelmű a csalás. Aztán ott van a másik véglet: az elviekben jogszerű és korrekt MLM rendszer, ahol az elégedett vevő a számára hasznosnak bizonyult terméket továbbajánlja ismerősei számára, amiből ő maga tisztes hasznot húzhat amellett, hogy a kedvenc termékéhez is olcsóbban juthat hozzá. Na és e kettő között (tehát az egyértelműen illegális pilótajáték és az elviekben korrekt MLM között) valahol található a piramisjáték. Ahol a cég MLM-nek nevezi magát és úgy néz ki, mintha elégedett vevőkből állna az üzlet, akik továbbajánlják az általuk hasznosnak vélt termékeket. Viszont a gyakorlatban a meggazdagodás (MLM vezetők által kínált képe) motiválja ezeket az embereket. Tehát nem egy adott termékkel voltak elégedettek, hanem meg szeretnének gazdagodni és ezért ezt az elégedettséget csupán megjátsszák (Néha már maguk is elhiszik). És gyakran a beszervezés (manipulatív) körülményei is arról árulkodnak, hogy adott esetben nem "korrekt MLM"-ről van szó, hanem piramisjátékról. Pl. álláshirdetéssel hívják oda az embereket, ehelyett a helyszínen kezdőcsomag vételére buzdítják őket, illetve az általuk még nem ismert termékek továbbajánlására buzdítják őket ismerősi körükben (mint "elégedett" vevők, ami így eleve nonszensz), tehát sokszor a jogszerűség álcája csupán részleges. Ebben a rendszerben noha van termék, van forgalom, vannak külső vásárlók, nincs belépési vagy regisztrációs díj (ami feltétele a jogszerűségnek és korrektségnek), viszont a termékvásárlás motivációja vagy a hálózatépítést és a későbbi meggazdagodás reményét leplezi és az elégedett vevőséget tetteti, vagy tudományosan igazolhatatlan hitből fakad (utóbbi a külső vevőkre jellemző). (Éppen emiatt jellemzőek az ezoterikus kellékek, alternatív gyógyászat, kozmetikum, étrend kiegészítő jellegű termékek, mert ezeknek a hatása nem egyértelmű, ezekben lehet hinni. Ez persze nem azt jelenti, hogy minden alternatív gyógymód hazugság, csupán azt, hogy itt nagy teret nyerhetnek az értéktelen, bár a gyártónak nagy hasznot hozó készítmények) Illetve kezdő csomagok kaphatóak, amelyek burkolt regisztrációs díjként értelmezhetőek. Szóval a beszervező nem a beszervezés után kap jutalékot, ami illegális lenne, hanem a beszervezett ember kezdőcsomagjából kap jutalékot, ami már legális (noha lényegileg regisztrációs díj, tehát a beszervező a beszervezésből nyert gyakorlatilag pénzt).
Eddig voltak a tények, innentől a magánvélemény: Szerintem minden MLM rendszerű biznisz valójában piramisjáték és a tisztességes MLM éppolyan fehér holló, mint a másik véglet: a tiszta pilótajáték. Persze valamelyik jól leplezi és noha a korrektség keretein kívül (pl. manipuláció, termékek hasznának kétsége), de a törvényesség keretein belül tudnak maradni (és csupán a motivációjukból és tetteikből látszik, hogy miről van szó), és van amelyik kevésbé jól tetteti és néha meggyűlik a bajuk a törvénnyel. (néha megússzák, mert van miből lekenyerezni a hatóságokat) Jól leplezőre példa az FLP, Amway, rosszul leplezőre a Talk Fusion, FBI által feloszlatottra: Zeekrewards. Utóbbinak a vezetője 20 évet is kaphat, a tagok, akik milliós nagyságrendű pénzt nyertek az üzletből, ha nem tudják visszafizetni, kiadathatók Magyarországról Amerikának és ott kell letölteniük adott idejű börtönbüntetést. Úgy gondolom, hogy ebben az MLM rendszerben rendszer szinten annyira, benne van csalás, a manipuláció és a piramisjáték, hogy számomra elképzelhetetlen, hogy valahol olyan MLM működjön, ami nem piramisjáték. Hanem mondjuk minden elégedett vevő tényleg elégedett vevő, a termék eladható a normál piacon, a vezetők pedig nem manipulálnak, nem ígérgetnek milliókat a tagjelölteknek. Az ilyen tisztességes MLM halálra lenne ítélve, senki nem lépne be és senki nem venne a termékeikből.
Ezek is nagyrészt vélemények és nem tények csak egy részük.
"Viszont a gyakorlatban a meggazdagodás (MLM vezetők által kínált képe) motiválja ezeket az embereket. Tehát nem egy adott termékkel voltak elégedettek, hanem meg szeretnének gazdagodni és ezért ezt az elégedettséget csupán megjátsszák (Néha már maguk is elhiszik)."
Van olyan aki csak a pénzért kezdi el elég sokan. Ez tény. Viszont hitelesen csak az tud a termékről beszélni aki valóban kipróbálta és használja is. Elég érdekes lenne úgy beszélni valamiről aminél a termék az alap, hogy az illető azt sem tudja milyen íze van mondjuk az egyik fogkrémnek.
Mivel az MLM eleve arra az elvre épül, hogy az emberek a jó dolgokat szívesen ajánlák egymásnak. Nyilván meg lehet próbálni visszaélni vele és van aki meg is próbál, viszont hosszútávon ez nem tud működni. Mert az ember hiteltelenné válik abban a pillanatban amikor kiderül, hogy ő nem azt a terméket használja amit állítólag annyira jónak tart. Az álca meg szinte mindig lehull.
"Ebben a rendszerben noha van termék, van forgalom, vannak külső vásárlók, nincs belépési vagy regisztrációs díj (ami feltétele a jogszerűségnek és korrektségnek)"
Nem nem feltétele mind a jogszerűségnek. Vannak olyan cégek ahol van belépési díj vagy éves megújítási díj. Igaz elég minimális kb a havi 400-1000Ft-ig terjed. Viszont ettől még nem lesz illegális, mert ebből semmit sem kap a regisztráló. Nem kötelezőek ezek a díjak lehet külső vásárlóként is terméket vásárolni, viszont cserébe jelentős kedvezményeket kap az illető.
Ilyen kedvezménykártyák amiknek éves díja van nem csak az MLM hálózatok jellemzői. A nagyobb megyeszékhelyeknek, városoknak, régióknak is van ilyen kártyájuk vagy ott van az országos hungarycard. Ezeknek is mind van éves díjuk, cserébe kedvezményeket kap az illető. Persze a kedveményes dolgok a kártya nélkül is igénybe vehetőek. Drágábban.
"Pl. álláshirdetéssel hívják oda az embereket, ehelyett a helyszínen kezdőcsomag vételére buzdítják őket, illetve az általuk még nem ismert termékek továbbajánlására buzdítják őket ismerősi körükben (mint "elégedett" vevők, ami így eleve nonszensz), tehát sokszor a jogszerűség álcája csupán részleges."
Ettől még nem lesz illegális a dolog. Legfeljebb nem etikus. Viszont ez megintcsak leginkább az amatőrökre jellemző. Az igazi profik nem újsághirdetésekben keresnek embereket.
A kezdőcsomag megvásárlása pedig egy alap befektetés, ami MINDEN vállalkozás velejárója csak itt jóval kevesebbet kell befektetni. Ráadásul 100%-os pénzvisszafizetési garanciát vállalnak a cégek tehát még azt a pénzt sem lehet elbukni. Legalábbis a normálisak (Amway, FLP, Nuskin stb)
"viszont a termékvásárlás motivációja vagy a hálózatépítést és a későbbi meggazdagodás reményét leplezi és az elégedett vevőséget tetteti, vagy tudományosan igazolhatatlan hitből fakad (utóbbi a külső vevőkre jellemző) (Éppen emiatt jellemzőek az ezoterikus kellékek, alternatív gyógyászat, kozmetikum, étrend kiegészítő jellegű termékek, mert ezeknek a hatása nem egyértelmű, ezekben lehet hinni."
Ez a része nagyon zagyvás lett. Ahogy már fentebb is írtam, nem ez a jellemző. Előfordul, viszont nem jellemző.
Mi az, hogy "tudományosan igazolatlan hit"?
A vitaminok és egyéb tápanyagok szervezetre gyakorolt hatásai nem hit alapon működnek vagy nem működnek. Azok tudományosan igazoltak.
A kozmetikumoknál meg pláne nem értem, hogy milyen hitről beszélsz. Azt vagy használja valaki vagy nem. El tudja dönteni, hogy neki megfelel-e az a minőség és ár vagy sem.
"Ez persze nem azt jelenti, hogy minden alternatív gyógymód hazugság, csupán azt, hogy itt nagy teret nyerhetnek az értéktelen, bár a gyártónak nagy hasznot hozó készítmények)"
Ez igaz abban az esetben, hogyha tényleg gagyi termékekről van szó. Viszont a nagy nevű cégek nem a gagyi termékeket forgalmazzák. Meg nyilván az orvosok sem adják a nevüket akármilyen vacak dologhoz. Az orvosokra egyébként is jellemző, hogy először saját magukon próbálják ki a termékeket. Ezt a legtöbbje el is mondja az előadásában. Sőt azt is ki szokták hangsúlyozni, hogy eleve szkeptikusan álltak a dologhoz először és NEM HITTEK benne. Aztán amikor megtapasztalták a hatásukat akkor is csak óvatosan kezdték el javasolni a pácienseknek.
"Illetve kezdő csomagok kaphatóak, amelyek burkolt regisztrációs díjként értelmezhetőek."
Értelmezhető lehetne így, hogyha nem kapna terméket érte az illető.
"Szóval a beszervező nem a beszervezés után kap jutalékot, ami illegális lenne, hanem a beszervezett ember kezdőcsomagjából kap jutalékot, ami már legális (noha lényegileg regisztrációs díj, tehát a beszervező a beszervezésből nyert gyakorlatilag pénzt)."
Ha valakire rátukmálják a kezdőcsomagot az senkinek sem jó. Nem jó a hálózatépítőnek mivel csak EGYSZER kap belőle jutalékot. Holott a cél, hogy elégedett fogyasztókat találjunk mivel ez hosszútávon folyamatos bevételt jelent.
Nem jó annak aki megveszi a csomagot, mert csak egy negatív élménye lesz.
A kapott jutalék meg eltörpül az mellett a pénz mellett amit azért kapna az üzletépítő, hogyha az illető folyamatos vásárló lenne.
Sőt sokkal jobban jár ha elfogadja, hogy nem érdekli őt és ajánlást kér tőle.
Átlagban minden ember 3-4 ajánlást ad. Van aki egyet sem és van aki akár több, mint 20-at is. Az elégedett vásárlók maguk is ajánlják másnak a terméket még akkor is amikor őket egyáltalán nem érdekli az üzlet. Nem egyszer hívott már vásárlóm, hogy valamilyen termék kellene az egyik ismerősének.
Én személy szerint nagyon etikátlannak tartom az erőszakos rátukmálós magatartást. Megfigyeléseim szerint nem is túl sikeresek az ilyen emberek az MLM-ben.
Az újsághirdetős dolgot én magam is kipróbáltam, pedig a szponzorom mondta, hogy nem működik. Igaz én nem azzal a szöveggel hirdettem amivel általában szokás. Végülis 5 vagy 6 emberrel találkoztam annyi eredménnyel, hogy az egyiket érdekelte pár termék.
Tehát összességében eredménytelen volt és fölösleges.
Azóta elmondom mindenkinek akinek ez az ötelete támadna. Aztán a döntés az övé, hogy felad-e ilyen hirdetést vagy sem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!