Mennyit er a haszonelvezeti jog?
Ezt itt konkrétan senki nem fogja tudni megmondani.
Mikor én jogot tanultam, akkor az oktató (aki ügyvéd) azt mondta, hogy majdnem teljesen ugyanazok a jogok illetik meg, mint a tulajdonost, kivéve, hogy önállóan nem értékesítheti az ingatlant. De pl. akár ki is adhatja!
Erről egy olyan jogászt kellene megkérdezned, aki konkrétan ingatlan ügyekkel foglalkozik.
Első vagyok:
Haszonélvezeti joggal terhelt ingatlan értékesítése esetén a haszonélvező adóbevallásában az ingatlan eredeti értékének 20 %-át kell beállítani, és azt alapulvéve kell adóznia. Ezért írtam a 20 %-ot.
Ha kivásárolod, akkor az őnála mint haszonélvezeti jogról való lemondás (=ingatlan értékesítés) címén adóköteles bevétel lesz. Nálad majd csak akkor jön számításba ez az összeg, ha esetleg később eladod. Abban az esetben a most kifizetett összeg az eredeti vételárat (=szerzéskori összeget) fogja növelni.
sok esetben akár 50% is lehet a haszonélvezeti jog.
Hiszen,ha egy fiatalszemélynek van holtig tartó haszonélvezeti joga valamire amire neked szükséged van,akár 50%-ot is kifizethetsz érte.
de valóban 20%-kal szokás számolni
Az Illetéktörvényben meg van határozva egy számítási mód, ami elég jó kiindulási alap, ez a haszonélvező életkorától is függ.
72. § (1) A vagyoni értékű jogok egy évi értékéül az ezzel terhelt dolog — terhekkel nem csökkentett — forgalmi értékének egyhuszad részét kell tekinteni.
(2) A meghatározott időre szóló vagyoni értékű jog értéke az egyévi érték és a kikötött évek szorzata. A jog így számított értéke azonban nem haladhatja meg az egyévi érték 20-szorosát, illetve természetes személy javára kikötött haszonélvezet, használat joga esetén az egyévi értéknek a (4) bekezdés a) pontjában meghatározott életkor szerinti többszörösét.
(3) A bizonytalan időre terjedő vagyoni értékű jog esetében a jog értéke — a (4) bekezdésben foglaltak kivételével — az egy évi érték ötszöröse.
(4) Ha a vagyoni értékű jog valamely személy életének, házasságának vagy özvegységének idejére terjed, annak értékét az illető személy életkorához képest a következő módon kell megállapítani:
a) ha a vagyoni értékű jog jogosultja:
25 évesnél fiatalabb, az egyévi érték 10-szerese,
25—50 éves, az egyévi érték 8-szorosa,
51—65 éves, az egyévi érték 6-szorosa,
65 évnél idősebb, az egyévi érték 4-szerese;
b) ha a vagyoni értékű jog tartama mind a jogosult, mind a kötelezett élete, házassága vagy özvegysége idejétől függ, az a) pontban megállapított szorzók alkalmazásánál a két személy közül az idősebbnek az életkora az irányadó;
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!