Hogy számolnák a TGYÁS-t, GYED-emet?!
2008 ősze óta nem dolgozom, ezalatt 2 gyerekünk született, velük voltam itthon. 2011. ősze óta szabadságon vagyok és januártól megyek vissza dolgozni. Mennyit kell dolgozzak összesen ahhoz hogy újra maximum GYED-et, TGYÁs-t kapjak a 3. babánál (a szabadság is beleszámít úgy tudom amit ősz óta töltök). Nem tudom 180 v. 365 napra kell újra dolgozzak. Ez mitől függ?
És azt is olvastam ,hogy a születés előtti évet nézik alapul. Ez azt jelenti, hogy mindenképpen 2013-as kellene hogy legyen a baba, mert akkor a 2012-es béremet vennék alapul.
Ha pl. még 2012 decemberében megszületne akkor pedig a (2. gyerek utáni) 2011-es alacsony GYED és GYED lenne az alap?
180 napot kell dolgozz a szabikkal együtt, ahhoz, hogy a tgyás ne legyen maximálva.
A 365 nap más, az az összeget nem befolyásolja.
Mindig az igénylés előtti év az alap, de ha az igénylést megelőző évben nem volt 180 bérezett nap, akkor a szüléstől visszamenőleg nézik meg, és neked úgy biztosan meglesz. (pl. szeptembertől vagy szabin, májusban szülsz, - akkor visszaszámolnak 180 napot, vagy pl. augusztusban szülsz, akkor az igénylést közvetlenül megelőzően veszik a 180 napot).
A gyed-gyes sosem alap, mert egyik ellátás sosem alapja a másik ellátásnak.
A 365 nap BIZTOSÍTOTT nap, ami a jogosultsághoz kell. VAgyis ha nincsen 365 biztosításban töltött napod, akkor egyáltalán nem vagy gyedre jogosult.
A 180 nap BÉREZETT nap, ami azt jelenti, hogy ezeken a napokon olyan jövedelmet kaptál, amiből vontak egészségbiztosítási járulékot.
A 180 bérezett nap számít az ellátások (tgyás gyed) összegénél. Így tisztább?:)
igen, így már vééééégre tiszta! Köszönöm! ezt kevertem én folyton! *pirul*
és azzal mi van, hogyha még 2012-ben - pl. decemberben szóval pont nem csúszik át 2013-ra. - megszületik a baba akkor az otthonülős GYED-enlévős 2011-es évet veszik alapul?
Ha 2012-ben volt 180 bérezett nap, akkor nem 2011 lesz az alap, hanem 2012, akkor is ha abban az évben szülsz.
A törvény azt írja, hogy ha a biztosított az igénylést megelőző évben nem rendelkezett legalább 180 naptári napi jövedelemmel, az ellátás összegét a jogosultság kezdő napját megelőző 180 naptári napi jövedelem napi átlaga alapján kell megállapítani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!