Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Munkanélküli segély alatt...

Munkanélküli segély alatt babát várni?!

Figyelt kérdés

Kislányom 1 hét múlva betölti a 3.életévét.Sajnos a cég ahol 10 éve dolgoztam nem vett vissza.

Szeretnénk kistestvért.Ha elmegyek munkanélküli segélyre mikor terhes leszek (mivel már csak 3 hónap)akkor az valóban úgy van,hogy a szülés napján munkanélkülin kell lennem,hogy megkapjam a tgyást,gyest és a gyedet és ez összegben hogy néz ki? Tényleg az előző munkahelyem alapján számolnak?Hogy jövök ki a legjobban?


2011. nov. 23. 20:21
 1/3 anonim ***** válasza:

Tgyás, gyed, meg gyes nem lehet egyszerre.

Gyeshez nem kell biztosítási jogviszony, tgyáshoz meg gyedhez viszont kell, ezért kell munkanélkülin lenned, hogy legyen valami jogviszonyod, abból ugyanis vonnak egészségbiztosítási járulékot, ugyanúgy, mint a munkabérből.

A megelőző évet fogják nézni először, ha akkor is volt biztosítási jogviszonyod, akkor annak az átlagából számolnak, ha meg csak idén, akkor abból (ugye 1 év biztosítotti jogviszony mindenképp kell a tgyáshoz meg a gyedhez).

Hogy a gyes biztosítási jogviszonynak számít-e, azt nem tudom megmondani...

2011. nov. 23. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

GYES-hez nem kell biztosítási jogviszony, az alanyi jogon jár. Összege kb. bruttó 28.500 Ft.


A terhességi-gyermekágyi segély, gyermekgondozási díj (GYED) jogosultságához biztosítási jogviszony kell, valamint a megelőző 2 évben legalább 365 nap biztosítási idő. Nem baj, ha nem folyamatos! Neked az. Ha a biztosítási időd alatt leszel jogosult thgy-ra, akkor jár a GYED is "automatikusan". Ha a biztosítási jogviszony megszűnését követő 42. napig megszülsz, akkor is jár a thgy., passzív jogon. Ebben az esetben viszont a GYED már nem jár, csak a thgy.


Ha az ellátásra jogosultságkor fennálló biztosítási jogviszonyod, és az előző jogviszony között nincs 30 napnál több megszakítás, akkor folyamatosnak tekintendő a jogviszonyod. Ilyen esetben az előző biztosítást is bevonják az ellátás összegének kiszámításához.


Alapból az ellátásra jogosultságot megelőző évet veszik irányadó időszaknak, ha abban van legalább 180 bérezett nap. Ha nincs, akkor kitolják ezt az időszakot a szülés (vagy ellátás igénybevételének) napjáig. Ha akkor sincs meg a 180 bérezett nap, a minimálbért veszik figyelembe, kivéve, ha a szerződés szerinti (munkanélkülinél ilyen nincs), vagy a tényleges jövedelmed a minimálbért nem éri el, mert ilyenkor a tényleges jövedelmet veszik alapul. Őszintén megmondom, nem tudom, hogy munkanélküli lehet-e az ellátás alapja, ha nincs meg a 180 bérezett nap.

2011. nov. 24. 07:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Még hozzáfűzném. A GYES - ha biztosítási jogviszony alatt vetted igénybe - biztosítási időnek számít, mivel munkaviszonyod fennállt, csak fizetés nélküli szabin voltál. Csak annyi van vele, hogy kiszedik az irányadó időszak napjaiból ezeket a napokat, és kisebb lesz az osztószám adott esetben. Nem lényeges, ez rendben van.
2011. nov. 24. 07:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!