Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » A magánnyugdíj befizetés...

A magánnyugdíj befizetés elveszett, vagy ugyanúgy járni fog majd nyugdíjkor?

Figyelt kérdés
Nekem nem teljesen világos, mi volt ez a nyár végi kifizetésözön, ahol sokan csak pár ezer forintot kaptak, pedig akár egy milliót is fizetett már be. Ugye az nem veszett el? Én nem vagyok érintett, automatikusan átkerültem államiba.
2011. okt. 17. 11:27
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:

ha az államiban vagy, akkor elveszett (bármit ígért is a kormány - mivel nem a Nyugdíj, hanem a Nyugdíj és Adósságrendező alapba került a pénzetek!!!! )

automatikusan meg csak azért kerülhettél át, mert leszartad és nem mentél nyilatkozni

2011. okt. 17. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:

bizony elveszett...

az eddig befizetett magánnyugdíj pénz után egy fillért sem fogsz kapni, állambácsi lenyelte.

(és még a fidesz b*szogatja a szocikat, hogy loptak...)

2011. okt. 17. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 A kérdező kommentje:

állami: amit behúztak, akkor kerültünk ide ha nem nyilatkoztunk

magán: nyilatkozni kellett, aki maradt, annak jött valamennyi pénz, az mi volt? és ott mi marad? nem lett volna értelme maradni ha minden elveszett volna, főleg, mert annak maradnia kéne a bankok, intézetek kezében.


tehát? :)

2011. okt. 17. 13:27
 4/18 anonim ***** válasza:

"...aki maradt, annak jött valamennyi pénz..."

tévedés.

annak "jött valamennyi pénz", aki NEM maradt a magánnyugdíjrendszerben- ez volt a "reálhozam".

ez a befizetett járuléknak (tőke) az infláció feletti hozamát jelenti.

2011. okt. 17. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:

A nyugdíjrendszer úgy működött, hogy volt egy közös kalap, amibe mindenki befizette a nyugdíjjárulékát. Ebből fedezték az éppen aktuális nyugdíjasok nyugdíjösszegét. A járulékot bizonyos bruttó bér után vonták, ami nyilván van tartva a nyugdíjbiztosítónál. Ha az illető elment nyugdíjba, akkor a levont nyugdíjjárulék alapjául szolgáló jövedelemből számolták ki a nyugdíja összegét.


Aztán bejött a magánnyugdíjpénztár. Itt már saját számlán gyűltek a befizetett járulékot, nem közös kalapban. Kinek ennyi, kinek annyi. Nyugdíjjogosultság esetén ezt kapta vissza az illető, növelve az évek alatt rárakódott hozamokkal + kap az államtól is bizonyos összegű nyugdíjat, mivel oda is kellett a magánnyugdíjpénztáron felül fizetni járulékot. Annak alapja az, amit az előbb leírtam. Az állami kasszába nem gyűlnek saját számlán összegek, mivel a befizetéseket a mostani nyugdíjasok kapják meg.


Jött a varia. Aki maradd a magánpénztárnál, ugyanúgy fizeti a járulékot, ahogy eddig, csak már az államtól nem várhat érte semmit (részben sem!), pedig fizeti oda is a kötelező járulékot, a magánpénztártól meg csak annyit kap vissza, amennyi a saját számláján felhalmozódik. Nincs inflációkövetés stb.


Aki visszalépett vagy visszakerült az állami rendszerbe, azoknak a magánpénztári folyószámláján lévő összeget nem egy saját számlán gyűjtik tovább (mint ahogy eddig sem!), hanem "tűzoltásra" használják fel a nagy eladósodás miatt. Az infláción felüli hozamot viszont a magánpénztárak kifizették a tagoknak. A visszakerült dolgozók úgy fognak nyugdíjat kapni egyszer, mintha sosem lettek volna magánpénztári tagok. Tehát a járulék alapját képező jövedelmük szintén nyilván van tartva, de már teljes összegben állami nyugdíjat fognak utána számolni, nem pedig csak egy része után.


Szerinted akkor most elveszett a befizetett összeg azoknál, akik visszakerültek az állami nyugdíjba, vagy sem?

2011. okt. 17. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 A kérdező kommentje:
akkor milyen jogon nem kapták vissza a visszakerülő tagok a magánpénztárba befizetett pénzt? miért nem kellett nekik visszafizetni?
2011. okt. 17. 16:43
 7/18 anonim ***** válasza:

"akkor milyen jogon nem kapták vissza a visszakerülő tagok a magánpénztárba befizetett pénzt?"

jogos a kérdés.

ezt a pénzt, bizony minden ellenszolgáltatás nélkül, ellopta az állam.

hogy a történet még cifrább legyen, aki maradt a magánnyugdíjpénztárban, annak is éppen úgy fizetni kell a tb- t az állami nyugdíjpénztár felé, de ezért NEM JÁR neki állami nyugdíj!

(van még, aki nyiltan meri vállalni, hogy a fideszre szavazott..?)

2011. okt. 17. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:

bocs, elírtam, nem tb- t, (bár azt is...) hanem nyugdíjjárulékot... illetve, az új elnevezés szerint járulék neve ezután adó, mivel a járulék után teljesítési kötelezettsége van az államnak, míg az adó nincs ilyen kötelezettség...

ügyesek a fijjug :(

2011. okt. 17. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 A kérdező kommentje:
én már csak tényleg azt nem értem, hogy az állam hogy képes elvenni egy MAGÁNpénztár pénzét?
2011. okt. 17. 17:36
 10/18 anonim ***** válasza:

"akkor milyen jogon nem kapták vissza a visszakerülő tagok a magánpénztárba befizetett pénzt? miért nem kellett nekik visszafizetni?"

Azt a pénzt nem az emberek a saját pénzükből fizették be. Hanem 13 évig ahelyett, hogy a nyugdíjkasszába került volna az a pénz, a mnyp-k kapták meg. Tehát ettől neked nem lett egyetlen forinttal sem kevesebb a fizetésed, azt az állam a saját bevélteléből engedte át! Ezért helytelen az ilyesmi megállapítás:

"ezt a pénzt, bizony minden ellenszolgáltatás nélkül, ellopta az állam. "

Ugyanis az állam tulajdonképpen visszavette azt a pénzt, amit korábban átengedett, persze az inflációval megnövelve, de még így is vesztett rajta: kötelezte a mnyp-ket, hogy a megkapott pénz felét magyar állampapírba fektessék, aminek a hozama bőven infláció feletti. A pénz másik felével kicsit szabadabban gazdálkodhatott az mnyp. Ezen a szabad gazdálkodáson úgy néz ki, hogy csúnyát buktak (de legalábbis nagyon rosszul gazdálkodtak a pénzzel) az mnyp-k, legalábbis az átlagos reálhozam-kifizetés (infláció feletti rész) 1-2% körüli volt, míg az államkötvények hozama infláció+3-6% közötti volt. A pénz szabadabb felével tehát alig infláció körüli teljesítménnyel gazdálkodtak, néhol még az alatt is. Illetve ez nem egészen pontos: a mnyp úgy kezdte, hogy amint beérkezett a te nevedben a pénz, 4-5%-ot azonnal eltett "működési költség" jogcímen, csak a többi pénzt fektette be. Szóval azon lehet vitatkozni, hogy kinek mennyire volt ez jó ötlet. A tények:

Az emberek alig kaptak reálhozamot, sokaknak nem is volt. Kijelenthetjük, hogy az emberek nem nyertek az üzleten.

Az állam tulajdonképpen hitelt vett fel saját magától magas kamatra, ami a pénztáraknál landolt. Plusz a bevételkiesés miatt további hiteleket kellett felvennie, hogy működni tudjon. Az állam tehát óriási pénzeket bukott a dolgon.

Az mnyp-k sírtak-sírnak, hogy a bombaüzlet meghiúsult (hiszen nem a saját pénzükkel kellett dolgozni, gyakoraltilag saját befektetésük nem volt, a nyereséget úgy számolták - multik lévén - ahogy akarták). Ők sokat nyertek az üzleten.


Mindenki döntse el, hogy ezek alapján kinek volt jó és kinek rossz. Tény még, hogy a mnyp-k a töredékére csökkent tagoktól mostmár nem 4-5%, hanem maximu 0,5% működési költséget vonhatnak le. Érdekes, mert sokkal kevesebb pénznek a sokkal kisebb része is elég működni...


Az egyetlen (igaz óriási) előnye a mnyp-nek az örökíthetőség volt.


És végül: a mnyp befizetés nem veszett el. Azt a 13 évet ugyanúgy bele fogják számolni a nyugdíj kiszámításakor. Aki maradt mnyp tag, annak másképp lesz a kiszámítás. Hogy ki jár jobban? Az kb 20 év múlva fog kiderülni.

2011. okt. 17. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!