Fizetési meghagyás, végrehajtás hogy működik?
A közjegyzői díjak egységesek, a fizetési meghagyás illetéke 3%, de minimum 5.000 Ft. Ha per lesz, a bíróság felé további 3%-ot (azaz összesen 6%-ot), de minimum 5.000,- Ft-ot (azaz összesen minimum 10.000,- Ft-ot) meg kell fizetni.
Ha nem mond ellen az adós, akkor jogerőre emelkedik, amely alapján bíróságon el lehet indítani a végrehajtást vagy a letiltást, mindkettő illetékköteles, 1%, de minimum 5.000,- Ft (max. 200e Ft.), ezt a bírósági beadványon rovod le.
Ezt követően önálló bírósági végrehajtóhoz kerül az ügy, aki a munkadíját, a költségátalányt, a végrehajtás várható költségeit kéri megelőlegezni, ezt is a hitelező fizeti meg, de a végrehajtás során végrehajtják.
Tehát nagy összeg esetén ezek nem kis kiadások.
Ha van egy ingatlana, a végrehajtási eljárás során a végrehajtó végrehajtás alá vonja az ingatlant a jelzálogjogtól függetlenül. Itt kérdés, hogy a bank mit lép. Ez ésszerű, ha van egy 15 milliós ingatlan 5 milliós hitellel, és ésszerűtlen, ha van egy 10 milliós ingatlan 13 millió CHF hitellel... Ez utóbbi esetben a végrehajtási cselekmény az adósod még rosszabb helyzetbe hozza (hiszen elveszíti az ingatlanát és keletkezik még 3 millió sara, amelyet jó eséllyel a bank jobb módszerekkel fog érvényesíteni mint te), így a végrehajtási cselekmények meggondolandók. [Persze az adós sakkban tartható a végrehajtási jog bejegyeztetésével, hiszen az akár a bankhitelszerződésének bontását is jelenti...]
Az ingatlannak hazánkban forintális értéke van. Ha egy ingatlan 15.000.000 Ft-ot ér, és a CHF-HUF kurzus 150 Ft, akkor 100.000 CHF az ingatlan értéke - CHF-ben. Ebből mondjuk ad a bank 80.000 CHF-et, amely a felvételkori árfolyamon 12.000.000 Ft-nak megfelelő összeg, tehát fedezett. A CHF-HUF kurzus változik, lesz 250 Ft. Az ingatlanon ugyanúgy 80.000 CHF van jelzálogként, vagyis jelenleg forintálisan 20.000.000 Ft az ingatlanra jegyzett hitel. Tehát a hiteltől CSAK ÚGY TUD szabadulni a delikvens, hogyha ő a 15 millió forintos ingatlanát 20 millióért adja el...
Tehát amit te mondasz, az nem igaz, ez utóbbi esetben a hitel alubiztosított és fedezetlen, a bank nem egy esetben kért is pótfedezetet... De ezt most hagyjuk.
A végrehajtási jog azt jelenti, hogy a végrehajtó az ingatlant "zár alá vonta", addig semmit nem lehet az ingatlannak tenni, amíg azt a végrehajtó nem engedélyezi vagy a végrehajtási jogot nem törli.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!