Mi történne, ha az állam hanyományos adószedés helyett inflációs adóként nyerné a pénzt?
Figyelt kérdés
Ez abból állna, hogy az állam nem szedne adót, viszont, ha pénzre van szüksége, akkor a Nemzeti Banktól kérne nyomtatott pénzt, amit elkölt az állami beruházásokra, ez a gazdaságba kerülő pénz inflációt, pénzromlást okoz, ami egyfajta adóként fogható fel, amit nem lehet elcsalni, hisz mindenki zsebében csökken a pénz értéke, anélkül, hogy ténylegesen adót fizetett volna.
A magas infláció gyors árnövekedéssel és a évenkénti nullák szaporodásával jár. De időnként csinálnánk "újforintot" mondván, hogy 1 újforint = 10000 forint, akkor a számok kezelhetők maradnának.
Így nem lenne szükség adóhatóságokra, mert nem létezne adócsalás sem.
Szerintetek?
2011. aug. 9. 00:19
1/4 Smartguy86 válasza:
Ez nagyszerű ötlet lenne egy elszigetelt országban, aminek nincsenek külkereskedelmi kapcsolatai. De gondolkozz egy kicsit, milyen lenne ezután a külker mérleg? Mennyire tenne jót egy mértéktelenül devalvált valuta például az importnak? Miből fedeznék az itteni igényeket? Helyi termelésből?
2/4 Smartguy86 válasza:
Arról nem beszélve, hogy a fogyasztási szokásokba hogyan szólna bele egy hiperinfláció? Például ma megkapod a fizetésed 100ezer forintot, aztán egy hónap múlva ezért vehetsz egy csomag rágógumit? Szerinted meddig lehetne ezt fenntartani?
3/4 A kérdező kommentje:
Nyilván szabályozva lenne, hogy állam milyen mértékben növelheti a pénzmennyiséget, és így lehetne előre tervezni a pénzromlással. Mondjuk a kereskedelmi bankok hitelekkel való pénzgyártása még mindig bekavar a dolgokba...
2011. aug. 9. 11:12
4/4 Smartguy86 válasza:
A pénzt nem a kereskedelmi bank gyártja, hanem a központi bank. Az egésznek az a lényege, hogy a központi bank kihelyez valamennyi pénzt, aminek egy részét kötelezően tartalékba kell tenni, a többit pedig fel lehet használni hitelkihelyezésre. Ez az úgynevezett tartalékrátás rendszer. Pontosan ez az a szabályozás, amit te is akarsz. Tehát lényegében ez a rendszer, ami most van, ez pontosan azt valósítja meg, amit te akarsz. Ha már szabályozót ültetsz a rendszerbe, akkor az általad felvázold dolog sem működik. Mert a pénzmennyiség kontroll alatt van tartva. És éppen azért tartják kontroll alatt, amit írtam, mert két időpontban kifizetett pénzmennyiség nem lenne azonos. Ha az infláció ilyen módon meghaladná a 10%-ot, akkor a gazdasági működés lehetetlenné válna...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!