Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Albérlet, rész tulajdon,...

Albérlet, rész tulajdon, családi viszály?

Figyelt kérdés

Tapasztalatokat kérnék vagy jogi tanácsot! Segítsetek !!!


Történet:

Mi egy fiatal pár vagyunk éppen szülés előtt. Május 15-én vettük ki a lakást egy hölgytől, akinek résztulajdona van benne (53%) és van két testvére, abból is csak az egyiknek van résztulajdona (47%), a harmadik tesónak köze nincs hozzá, csak pampog és a szája nagy.

A szerződésre a hölgy felírta természetesen a Bérbeadó rovatba az Ő ill., a másik résztulajdonos adatait, valamint a mi adatainkat és kitöltöttük a bérleti szerződésre vonatkozó többi részt is. (Óra állások, kaució, havi bérleti díj, etc.)

Mivel csak a hölgy volt jelen, így ő írta alá a Bérbeadó nevében a szerződést, párom és én pedig a Bérbevevő nevében.


Mai nap beállított a 2 fivér egy ingatlanközvetítős hölggyel, hogy le akarják fényképezni a lakást, mert a résztulajdont (47%) részesíteni szeretné a férfi.

Mi ezt nem engedtük, mondván, hogy felhívom a hölgyet (akivel kötöttük a szerződést és a nagyobb részben övé a lakás), hogy jöjjön át.

El is indult a hölgy, de közben ecsetelték nekünk, hogy a pénzbeli dolgokat (bérleti díj, etc.) meg se beszélték velük akitől béreljük a lakást. Erre én közöltem, hogy nekem ahhoz mi közöm?! Ez az ő egyedi megállapodásuk. Én minden hónapban fizetem a bérleti díjat+ számlákat, onnantól kezdve meg nem érdekel, hogy ők hogyan osztoznak.

Kiderültek még dolgok a lakásról, hogy a 47%-os tulajdonos (aki elakarja adni a résztulajdonát) nevén van a hitel+jelzálog, hogy ő velünk semmilyen szerződést nem írt alá, etc. A közüzemi számlák és minden más az 53%-al rendelkező nevén van!

Elmondásuk szerint már ügyvédi eljárás alatt van a lakás helyzete, független az eladástól vagy nem.



Kérdésem az lenne, így hirtelen:

- Kérhetek - e engedélyt vagy valamilyen végzést, hogy a lakásba nem vagyok köteles beengedni a másik félt (47%-t)?

- 2 millióért akarja eladni a 47%-os fél a részét, de állítólag a jelzálog miatt (2013-ba jár le?!) el se lehet adni a lakást. Ez igaz?

- Mivel mi csak a nagyobb tulajdonrészessel kötöttünk szerződést, így ez érvényes vagy érvénytelen, ha a másik fél aláírása nincs rajta?


Köszi a segítséget!


2011. máj. 30. 15:43
 1/2 anonim ***** válasza:

Amennyiben az ingatlan bérleti szerződés a teljes ingatlanra vonatkozik, és ez nevesítve is van a szerződésben, akkor a szerződés semmis, a bérlet joghatályosan nem jött létre, hiszen a tulajdonos nem járult hozzá a bérlethez. A bérlő jóhiszemű volt, de jóhiszeműsége a jogi aktusra nem releváns. A bérlet nem áll fenn a teljes ingatlanra vonatkozóan.

Vitát (és pert lehet indítani), hogy az eredeti szövegezés szerint az ingatlan 53%-ára fennáll-e a bérlet, ehhez viszont látni kellene a bérleti szerződést.

Mivel a 47%-nyi tulajdonos NEM adott semmiféle felhatalmazást az ingatlanba való tartózkodásra, így ezen tulajdonosnak van joga a tulajdonának birtoklása iránt intézkedéseket tenni, azaz ha osztható az ingatlan a tulajdoni arányban megosztani, ha nem osztható, akkor pedig a jogviszonyrendezés okán pert indítani. [Amely jó eséllyel az ingatlan bérleti jogának felmondását eredményezi.]


Emellett megjegyzendő, hogy ha körültekintően járt el a jelenlévő tulajdonos, akkor az ingatlanbérleti szerződés rövid határidővel bontható. Ha nem volt körültekintő a gyermek okán kisebb bonyodalmat jelenthet a bérleti szerződés semmissé tétele és/vagy felbontása. Előbb talán egyszerűbb, bár a gyermek birtokon belül van.


"2 millióért akarja eladni a 47%-os fél a részét, de állítólag a jelzálog miatt (2013-ba jár le?!) el se lehet adni a lakást."

Teljesen irreleváns a bérlet szempontjából. A tulajdonos NEM rendelkezett akként tulajdona felől, hogy azt bérbe adja (hiszen a bérleti szerződést NEM írta alá, emellett szóbeli szerződésről sem beszélhetünk - még ha jogtalan is lett volna - mert nem is volt jelen), így teljesen jogos, hogy ha akarja értékesítheti a tulajdonát. Ahhoz pedig a bérlőnek semmi köze, hogy mennyiért, és ahhoz sem, hogy azt milyen jogcímen teszi. Az ingatlan tulajdoni része értékesíthető, az más kérdés, hogy piaci szempontból nem igazán az... Egy 47%-nyi ingatlan nem igazán kell senkinek. Az értéke lehet, hogy 2M Ft, és a bank hagyja is az elidegenítést hitelátvállalással vagy a tartozás rendezésével (ha fedezi a vételár).


A harmadik kérdésre azt mondom, hogy érvénytelen. Persze van olyan eset, amikor ez megdönthető, és a bérleti szerződés érvényessége kimondható, de így, hogy semmit nem ismerünk az ügyből csak pár gondolatot, így nem igazán...

2011. máj. 30. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
Én a helyetekben most azonnal elkezdenék keresni másik albérletet. Az ő ügyükbe pedig nem hogy magamtól, de még akkor sem folynék bele ha ők kérnék. Szerintem inkább magatoktól menjetek máshova, minthogy egyszercsak a lakás körüli bonyodalmak miatt kelljen. Mert akkor nem biztos, hogy lesz időtök válogatni az új albérletek között.
2011. máj. 30. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!