Szerintetek miért nem értenek az emberek a pénzhez?
A válasz egyszerű:
azt sem tudják, hogy mi a pénz…
Ez pénz
(8 forintos aranyérme) = 6 gramm színarany = ma hozzávetőlegesen 60000 forint (2011-04-18)
Ilyet nem lehet nyomtatni…
Az alábbi papírpénz pedig pénzhelyettes (burkolt adó)
a bankjegy közepén lévő kibocsátási záradék nem véletlenül tűnt el… „törvényes érczpénzt” (=aranyat, ezüstöt) nem lehet nyomtatni, papírt azonban igen… Mindössze csak bankjegy-kibocsátási monopólium kell hozzá.
Hitelpénz-teremtés = fedezet nélküli pénznyomtatás = burkolt adó
És ami legfontosabb – szerződésszegés (mindenütt „elfeledkeztek” a kibocsátási záradékról…)
Klikk az alábbi linkre, a XIX. század végén ezt értették pénz alatt
Helyesbítés:
A fedezet nélküli pénzhelyettes a burkolt adó.
A 100%-ban fedezett bankjeggyel (arany/ezüst certifikáttal) semmi baj sincsen.
Az 1914 előtti „klasszikus” aranystandard rendszer azonban már nem ilyen volt, 1914 körül kb. 5-10%-os fedezettel működött….
Nem véletlenül volt kínos az az istenverte kibocsátási záradék…
Jobb volt róla lefeledkezni…
PS: 1 osztrák magyar arany forint ma úgy 6500 forint, 1 osztrák magyar arany korona ma úgy 3250 forint.
És a sztori mindenütt hasonló volt…
Elso valaszolo:
Ohm torvenye igenis nagyon fontos. Csak a hozzad hasonlo nagyon okosok miatt a termeszettudomanyos oktatas haldoklik es csodalkozunk, hogy mundenki bolcsesznek akar menni. Abban igazad van, hogy kellenenek a penzugyi ismeretek a kozoktatasban, de ez nehogy az igy is egyre csokkeno termeszettudomanyos oktatas rovasara menjen. Mert nem az irodalom, tortenelem, hanem a termeszettudomanyok viszik elobbre az orszagot.
A masik, hogy tanithatsz te penzugyet, ha az emberek tobbsege funkcionalisan anlfabeta. En pl. sosem tanultam, megis mindennek utanajarok, kozgazos ismeroseim gyakorlati tudasa a teren 0, es amit tanitottak nekik, annal meg is fognak ragadni egy eletre, illetve el is felejtik. Tehat az utanajarast kellene inkabb tanitani, meg az erto olvasast, de nem irodalommal, hanem szerzodesekkel, reklamokkal, stb. Hazi feladatnak feladni olyan dolgokat, amirol nincs semmi info a konyvben, mindenki maga keressen ra.
Általában a mindennapi életben az a helyzet, hogy a pénzügyi alapokat a szülőknek kéne megtanítani. Ők viszont olyan rendszerben nevelkedtek, ahol nem is kellett pénzzel foglalkozni, hiszen valamennyi mindig volt.
Az én szüleim szerint konkrétan alantas dolog ilyesmivel foglalkozni.
Szerintem semmi gond a jelenlegi tananyaggal, de valóban jó lenne bevenni mellé a pénzügyi alapismereteket. Csak az a gond, hogy ehhez először megfelelő tanárokat kellene képezni, mert tipikusan nekik sincsenek meg ezek az ismereteik.
Ja es meg valami. Milyen ostoba gondolkodasra vall, hogy mert nem tanitottak az iskolaban. Miert, azt tanitotak, hogy ha leugrassz a 10-edikrol, akkor belehalsz? Vagy a szexet tanitottak? Esetleg azt, hogy szellel szembe ne hugyozzal? Mitol lesz okosabb az , akinek iskolaban fejebe verik az aktualis penzugyi ismereteket? Hitelt akkor is van hogy erdemes felvenni, csak okosan kell csinalnide aki lusta utanajarni a dolgoknak, lusta mindent figyelembe veve merlegelni, annak hiaba lesznek halvany emlekei az iskolabol. Az oktatas szemleletet kellene inkabb atalakitani, nuku magolasosra, akkor vegulis mindegy it tanitananak mert gondolkodo embereket, nem pedig magologepeket tanitananak.
De pl. itt is vannak funkcionalis analfabetak. Arany fedezet, mi? Az nem esik le, hogy az aranyat alig hasznaljak valamire, es lenyegeben csak egy valto? Feldughatnad a seggedbe, ha holnaptol a piac nem ismerne el az erteket. A penz mogotti fedezet az a gazdasag, idealis esetben a penz kibocsatasnak aranyosnak kell lennie a gazdasag novekedesevel. Tudom, ez nincsen igy, mert bizonyos mertekben inflalja az allam. De aba kellene csak belegondolni, micsoda hatalmas deflacio lenne, ha minden penzre ma is aranyfedezet kellene. Az arany mennyisege ugyanis messze nem tart lepest a gazdasag fejlodesevel.
A masik, hogy ezek a nagyon okos becslesek, hogy x eve ennyit ert az arany valutaban szamolva, most mennyit er, csak akkor lennenek ertelmesek, ha mas befektetesi formaval osszevetnenk. Pl. volt az a befalap, ami 1929 ota 1 millio %-al novekedett dollarban szamolva.
A fedezet nélküli pénzre sohasem a „gazdaságnak” van szüksége, hanem egyéneknek és érdekcsoportoknak…
Fedezet nélküli pénz = burkolt adó
Ez ennyire egyszerű…
Kieg 1:
Valódi 100%-os árupénz-standard mellett nincs monetáris defláció
Monetáris defláció kizárólag fedezet nélküli pénz mellett lehetséges
Csakis ilyenkor szokott eltűnni a „funny money”… (lásd pl. a 2008-as buborék kipukkanását…)
Kieg2
Az arany mellett az ezüstről se kéne megfeledkezni. Ez volt ugyanis a legelterjedtebb árupénz. A bimetallikus rendszer kis hazánkban 1895-ben ért véget…. Az 1895 utáni monometallikus részleges tartalékolású aranystandard pedig a jelenlegi fiat money rendszer nyitánya volt.
„nem esik le, hogy az aranyat alig hasznaljak valamire, es lenyegeben csak egy valto?”
A papírnak pedig csak fűtőértéke van… esetleg rajzolni lehet rá…
Egyébként
A nemesfém hatalmas előnye a következő:
ki kell bányászni vérrel és verejtékkel… ilyet nem lehet csak úgy „teremteni”
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!