Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Magán- vagy állami nyugdíjpénz...

Magán- vagy állami nyugdíjpénztár? Mi szól ellenük és mi mellettük?

Figyelt kérdés
21 éves vagyok, hamarosan munkát vállalok, és szeretném megtudni, melyikkel járok jobban és miért. A lehető leghétköznapibb megfogalmazás várom és köszönöm előre is.
2011. jan. 10. 18:59
 1/2 anonim ***** válasza:

Én is ezen gondolkodok, 24 éves vagyok, de én még csak most kezdek dolgozni. De a jövőt senki se látja. A tények a következők:

1. Ha az államit választod, akkor fizeted a 10%-os munkavállalói járulékot, és a munkáltatód a bruttó fizetésed felett a 24%-os nyugdíj adót, és ezzel jogot nyersz az állami nyugdíjra.

2. Ha a magánt választod, akkor a 10%-os munkavállalói járulékod a magánnyugdíj kasszába kerül, 24%-ot meg fizet utánad a munkáltatód az államnak, de jogot nem nyersz az állami nyugdíjra. Vagyis nagyjából 3/4 befizetés után l*faszt sem kapsz.


Ennek ellenére még mindig vannak érvek a magánnyugdíj pénztár mellett. Pl. az, hogy amennyiben kevés lesz az aktív dolgózó, mikor nyugdíjba mész, akkor a felosztó-kiróvó állami rendszerben alig fogsz valami nyugdíjat kapni, ebben az esetben lehet hogy csak az 1/4 után kapsz, de azt több lehet, mint azoké akik az államiban maradtak. Aztán azt se felejtsük el, hogy nagyon durván diszkriminatív ez a törvény, hogy fizeted a 24%-ot, de nem kapsz utána semmit, lehet simán, hogy 10 éven belül eltörlik ezt, akkor meg pályakezdőként egyértelműen jobb vagy a magánnyugdíjjal, hiszen kb. 45 évig tart az első befizetések futamideje, az idő alatt 1%-os reálhozammal számolva is közel megduplázódik az értéke. De erről senki semmit nem tudhat, nem tudni mit hoz a jövő. De a kormány is 2 havonta mást mond, lesznek más kormányok is a 45 éves aktív korszakod alatt, azok is havonta mást fognak mondani.


Egy esetben mindenképpen a magánt ajánlom, ha kiemelkedő bérezésre számítasz, természetesen ha fehéren. Ugyanis akkor igen tetemes összeg gyűlhet össze a magánszámládon, amivel az állami nem veheti fel a versenyt.

2011. jan. 10. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Az előző válasz nagyon alapos, korrekt, én azért még kiegészíteném néhány dologgal. Jelenleg a MNYP-i tagok közül rengetegen átlépnek az államiba (egy részük meggyőződésből, mások kényelemből, hiszen az átlépéshez meg se kell mozdulni), ez eredményezheti azt, hogy a nyugdíjpénztárak sokkal rosszabbul fognak teljesíteni, mint eddig a nagy létszámcsökkenés miatt, de az is lehet, hogy a jelenlegi formában megszűnnek.

A másik, ami számomra nagyon feltűnő, hogy a nagy tömegeknél elég megnézni a 8-10 éve nyugdíjpénztári megtakarításokat, a pénztárban lévő tőkéjük 1-1,5 milla, a hozam pedig igen csekély. Sok kérdést lehet itt is olvasni a reálhozamokról. Nekem az az érzésem, hogy nagyon sok ember fog koppanni, reálhozamokról itt szó sincs, inkább minden alap veszteséges ilyen szempontból.


Számomra az is érv az átlépés mellett, hogy "széllel szemben pisilni" nem szerencsés. Az egyértelműen látszik, hogy a jelenlegi kormány olyan helyzetet teremtett, hogy az emberek legalább 90%-ának sérül az érdeke, ha marad a MNYP-ba, hiszen a munkáltatói 24%-os befizetést egész egyszerűen lenyúlja attól, aki marad. Én nem gondolnám, hogy egy átlagjövedelmű ember 10%-os járuléka versenyképes lehet a 10+24%-os befizetésekkel szemben még akkor sem, ha innentől minden pénztár megtáltosodik és extra hozamokat fog termelni. Ok, tény, hogy 20-30 év múlva több lehet a nyugdíjas, mint az aktív dolgozó, de ahogy egy rendelettel meg tudta változtatni a mostani kormány az eddigi szerződéseket, egy akkori kormány ugyanígy eldöntheti, hogy milyen lépésekkel menti meg a nagy tömegű állami nyugdíjast az éhenhalástól, de egy magánpénztári tagért már nem biztos, hogy aggódni fog.

2011. jan. 11. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!