Hogy lehet valakiből hivatásos állatidomár? 16/f
Én úgy tudom, hogy nincs kifejezett képzés erre. Vannak, akik értenek hozzá, tőlük érdemes tanulni. Például állatkertekben sokszor foglalkoznak a gondozók hasonlóval: a nyíregyházi állatkertben például fókákat idomítanak. Felvételizz oda gyakornoknak nyárra, vagy vedd fel velük a kapcsolatot. (Ha rugalmasak, Te pedig talpraesett, akkor szerintem meg tudtok egyezni. Kérdés, mennyire nyitottak.)Kezdésnek ez talán nem is rossz. A fókák jóval kevésbé veszélyesek, mint egy nagymacska. Megint más kérdés a kutyaidomítás, mert abból meg lehet élni, akár úgy is, hogy kutyaiskolát üzemeltetsz. Extrém példa, de egy távoli ismerősöm Ausztráliában abból él meg, hogy magyar parancsszavakra idomítja a kint élő magyar családok kutyáit, mait megfizetnek neki.
Én mindenképpen az állatkerteket ajánlom, mellette az angol tanulását és etológiával foglalkozó könyveket, mert abból lehet sokat tanulni.
Magyar állítidomárok vanna egyébként Hollywoodban is, de az ilyen álmokkal az ember mindig kicsit visszafogottabb. De van, akinek bejön: [link]
Most még van időd, ha biológiát végzel az egyetemen, veszélyes állatok tartásához például kevesebb engedély kiváltására van szükséged, ha jól tudom. :D
(Bár ehhez nem kell egyetem és saját tapasztalatból mondom, hogy a biológus szak alatt sokmindentől elvették a kedvem XD)
Első körben mindenképpen próbálj meg bekerülni valahova gyakornoknak, mert a tapasztalat mellett rájöhetsz, hogy tényleg ezzel szeretnél-e foglalkozni és alkalmas vagy-e egy ilyen feladatra. Ha még mindig ez az álmod, én nagyon drukkolok, kalandos, hatalmas kitartás igénylő és csodálatos hivatás.
Biológusként én nagyon bíztatlak! :)
Rövid válasz: etológia szerintem a legjobb hozzá, de akármilyen állattudomány végzettség megteszi.
De az állatokkal foglalkozó szakmákban nagyon fontos a tapasztalat, sok helyen nem is alkalmaznak, ha nincsen. Úgyhogy előbb menj dolgozni egy egzotikus állatkereskedésbe, menhelyre stb. (attól függően, milyen állatokkal akarsz később foglalkozni). Utána dolgozhatsz önállóan is, ha emberek házi kedvenceit elvállalod, hogy betanítod, vagy dolgozhatsz menhelyen, kutya iskolában. Különböző állatkertekben, laboratóriumokban, akváriumokban is elhelyezkedhetsz, de ha vízi állatokat akarsz idomítani, akkor tengerbiológus vagy hasonló végzettség kelleni fog valószínűleg. A behavioristák külföldön 25-90 ezer dollárt kereshetnek évente (25 ezer dollár kábé 600 ezer forint havonta. Nyilván ennél Magyarországon sokkal kevesebbet lehet keresni, hisz az állatkerti gondozók is minimálbért kapnak az esetek többségében).
Magyarországon sajnos nem tudom pontosan, hogy van, de külföldön a zoológián belül az állatok viselkedésének tanulmányát 2 munkára lehet osztani: a behavioristára és az etológusra.
A behavioristák az állat idomárok. Ők foglalkoznak a filmekben szereplő állatokkal, állatkerti előadásokkal és a házi kedvencekkel is. Ők inkább az állat viselkedését próbálják befolyásolni a pszichológiára alapozva.
Az etológusok pedig a természetes élőhelyükön figyelik meg az állatokat (persze sok mást is csinálnak, például ha egy konzervációs centrumnál dolgoznak akkor ők is gondoznak állatokat néha, de mivel az etológia egy kutatás alapú munka, főleg az a feladatuk, hogy az állatok viselkedését megfigyeljék és felfedezéseiket másoknak tovább adják).
Hogyan dolgozhatsz behavioristaként? Kell valamilyen végzettség az ökológiában, pszichológiában vagy állat tudományokban.
Nem vagyok szakértője a témának, úgyhogy akit érdekel ez a szakma, az nézzen utána magának is. ^^
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!